کد خبر: 819159 A

عضو شورای شهر تهران در خصوص عوارض دریافتی از محل کسری پارکینگ به شهردار تهران تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ زهرا نژاد بهرام در جریان یکصد و شصت و نهمین جلسه شورای شهر تهران در خصوص عوارض دریافتی از محل کسری پارکینگ، در تذکری به شهردار گفت: گزارشات دریافتی از میزان تحقق درآمد در ۵ ماهه نخست سال ۹۸ شهرداری تهران نشان میدهد، تا پایان مرداد ماه مبلغ ۲۳۳ میلیارد تومان از محل عوارض کسر پارکینگ درآمد محقق شده است. این رقم تقریبا ۸ برابر رقم پیش بینی شده از این محل در بودجه مصوب ۹۸ شهرداری تهران تا پان مرداد ماه است.

وی افزود: این در حالی است که در آمد مذکور از جمله ناپایدار ترین و مخرب ترین ردیف های درآمدی شهرداری تهران به شمار میرود و در طول سالهای ۸۰ تا ۹۸ بیش از ۵۰هزار کسری پارکینگ در محله های پایتخت ایجاد شده که تاثیر مستقیم بر نزول کیفیت زندگی داشته است.

نژاد بهرام با بیان اینکه با توجه به تحقق ۸ برابر مازاد بر مبلغ مصوب در طول ماه نخست سال، این نگرانی جدی ایجاد میشود که شهرداری های مناطق بدون توجه به مصوبه شورای شهر تهران و شروط پنج گانه آن اقدام میکنند افزود: مصوبه بهمن ۹۷ شورای شهر تهران، صرفا اخذ عوارض از محل کسری پارکینگ را برای پارسل هایی که مشمول دلایل فنی ۵گانه قید شده در مصوبه باشند، مجاز میشمارد از جمله قرار گیری ورودی ملک در معابر کم عرض واقع در بافت تاریخی که در طرح تفصیلی تعریض نخواهند داشت، معابر پله کانی و با شیب بیش از ۳۰ درصد و....) که این پارسل ها در مجموع کمتر از ۵ درصد از کل پارسل های شهر تهران را در بر میگیرد.

عضو هیات رییسه شورای شهر افزود: بنابراین بی توجهی به مفاد مصوبه شورا فاقد هر گونه توجیه بوده و نیازمند بازنگری اساسی در رویکردهای مدیران مناطق ۲۲ گانه است. از سوی دیگر طبق مصوبه «عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح های توسعه شهری و ساخت پارکینگ محله ای» مصوب۹۷/۱۱/۱۴ و اصلاحات بعدی آن، مقرر گردید عوارض دریافتی حاصل از کسری پارکینگ، به طور اختصاصی به مصرف ساخت پارکینگ های محله ای برسد که پیش شرط این اقدام، ایجاد حساب ویژه توسط معاونت مالی و اقتصاد شهری است.

وی افزود: متاسفانه علی رغم پیگیری ها و مکاتبات متعدد اینجانب و معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حساب ویژه ای توسط آن معاونت ایجاد نشده و لذا کماکان مبالغ حاصل از این ردیف متمرکز نمیباشد و صرف هزینه ها و مصارف دیگر می شود.

نژادبهرام نسبت به ادامه روند معیوب کنونی تذکر داد و  گفت: انتظار میرود معاونت مالی و اقتصادی شهرداری؛ مکانیسم لازم برای هزینه کرد عوارض حاصل از کسری پارکینگ برای ساخت پارکینگ های محله ای را تعبیه نماید.

عضو شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر