کد خبر: 818923 A

وزیر کشور تاکید کرد:

نشست مدیریت پسماند به ریاست وزیر کشور با حضور استانداران سه استان شمالی کشور در محل وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: موضوع جلسه بحث ساماندهی و جمع‌آوری زباله‌ها بود که یکی از معضلات اولویت‌دار کلانشهر‌ها به‌ویژه در سه استان شمالی کشور است. حضور استانداران سه استان مازندران، گیلان و گلستان در این جلسه مغتنم بود و گزارش‌ها و پیشنهاداتی ارائه کردند که ان‌شاءا... این پیشنهادات عملی خواهد شد.

وی افزود: با تلاش‌ها و اقدامات دولت، لایحه مدیریت پسماند تقدیم مجلس شده که در این لایحه مشوق‌ها و امتیازات خوبی از جمله بخشودگی مالیات، تعیین سهم شهرداری‌ها و دولت در نظر گرفته شده تا بتوانیم با اعمال این امتیازات، از موضوعاتی، چون زباله سوز‌ها و تبدیل پسماند‌ها به انرژی حمایت کنیم. در این لایحه نزدیک به ۲۵ درصد بخشودگی مالیات برای پروژه‌های مدیریت پسماند در نظر گرفته شده است.

رحمانی‌فضلی متذکر شد: اقتصادی کردن پروژه مدیریت پسماند‌ها از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود و تمامی دستگاه‌های مرتبط با مسئله مدیریت و جمع‌آوری پسماند اعلام کردند در حوزه خود اقداماتی برای حمایت از این قبیل پروژه‌ها خواهند داشت. وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد زمین به صورت رایگان واگذار می‌کند و سازمان محیط زیست نیز برای استقرار زباله‌سوز با رعایت استاندارد‌های لازم زیست‌محیطی اعلام آمادگی کرد که این امر می‌تواند در حدود ۲۰ درصد هزینه‌ها را کاهش دهد. در این نشست مقرر شد ظرف یک‌ماه با حضور مشاوری قوی در این حوزه مطالعات اقتصادی موضوع انجام و طرح اقتصادی برای این مساله ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: موفقیت در اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند در کشور مستلزم همکاری و مشارکت مردم و شهرداری‌ها است، همچنین دولت باید سهم خود را به صورت یارانه پرداخت کند و امتیازات لازم نیز به این طرح‌ها اختصاص یابد.

وزیر کشور در پایان ضمن تاکید بر اینکه یک‌ماه بعد مجدد همین نشست برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امیدواریم در جلسه ماه آینده به یک راه حل عملی و اجرایی مناسب برسیم که بتوانیم دغدغه مردم خوب کشورمان را در کلانشهر‌ها و به ویژه استان‌های شمالی کشور رفع کنیم.

رحمانی فضلی مدیریت پسماند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر