کد خبر: 818292 A

ذوالفقاری:

رییس ستاد اربعین درباره تردد با برگه عبور زائران گفت: با دولت عراق توافق کردیم از روز شنبه زائران با برگه تردد به عراق سفر کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین ذوالفقاری رییس ستاد مرکزی اربعین در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به مراسم راهپیمایی اربعین گفت: درباره تعداد زایران نمی شود عدد دقیق اعلام کرد بعد از ۴سال پیگیری با دولت عراق و مذاکراتی که صورت گرفت امسال مجانی شدن روادید مورد توافق دو دولت قرار گرفت و لغو روادید از اول ماه محرم تا پایان صفر اعمال شد که باعث حضور بیشتر زایران خواهد شد تا اکنون حدود دو میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کنند اما تا بیش از ۴میلیون تخمین زده می شود که برای مراسم اربعین حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: خدمات دهی به زائران در زمینه اسکان و تغذیه بر عهده مردم است برخی از موکب داران در عراق کار خود را شروع کرده اند اما کارعمده از روزهای نزدیک به اربعین شروع می شود با توجه به پیش بینی ما برای افزایش زائران سه روز خدمات دهی را زودتر آغاز کنیم و قراربود از ۱۶ مهرماه خدمات را شروع کنیم اما امروز تا ساعت ۶به ما اعلام کردند که ۴۵هزار نفر از مرز مهران امروز تا عصر عبور کرده اند و ما برای اینکه مشکلی در حمل و نقل ایجاد نشود اقداماتی را انجام دادیم‌ همچنین  در داخل خاک عراق نیز به دلیل مشکلی که در یکی از شهرهای عراق ایجاد شده بود وقفه ای داشتیم. 

وی درباره آخرین وضعیت مرزها گفت: دیشب طرف عراقی اعلام کرد به دلیل مشکلی که در بغداد بود به صورت موقت زائران از مرز خسروی عبور نکنند اما دیگر مرزها باز هستند و پیش بینی می کنیم که تا امشب مسئولیت داریم که زایران در سفر عراق مشکلی برایشان پیش نیاید امنیت زائران در داخل عراق برعهده دولت عراق است و نه سفارت ما در عراق  هیچکدام به ما اعلام نکردند که زائران اعزام نشوند و طبق آخرین گزارش وضعیت عراق رو به ثبات است و آرامش در حال برقراری است و دولت عراق و سفارت هیچ گونه نگرانی به ما اعلام نکرده‌اند. 

رییس ستاد اربعین درباره تردد با برگه عبور زائران گفت: با دولت عراق توافق کردیم از روز شنبه زائران با برگه تردد به عراق سفر کنند.

وی ادامه داد: از فردا مرز خسروی بازگشایی می شود و تردد از این مرز طبق برنامه انجام‌ خواهد شد. و این نشان دهنده این است که وضعیت در عراق نیز به ثبات رسیده است.

ذوالفقاری تصریح کرد: مردم به توصیه های امنیتی، بهداشتی و فرهنگی توجه کنند. ما تلاش می کنیم زمینه سفر فراهم شود اما همه این ها مقدمه هستند و مردم باید به بعد معنوی و فرهنگی اربعین توجه کنند ما مهمان مردم عراق هستیم زوار در برخورد با مردم عزیز عراق اخلاق را حتما رعایت کنند.

حمل و نقل خاک دولت عراق محرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر