کد خبر: 817071 A

عضو شورای شهر تهران:

عضو شورای شهر تهران گفت: ایران ارزانترین کشور برای گردشگران در دنیا است، اما از یک میلیارد و 323 میلیون گردشگر بین‌المللی، سهم ایران تنها پنج میلیون نفر بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن خلیل آبادی در نطق پیش از دستور خود در جریان یکصد و شصت و هشتمین جلسه شورای شهر تهران گفت: در تکاپوی زندگی به ویژه در ابعاد اقتصادی، فرهنگی واجتماعی، سفر و گردشگری دارای نقشی تعیین کننده و سرنوشت ساز است. از دیرزمان مردمان خردمند برای سیروسفر جایگاه ویژه‌ای قائل بوده‌اند و آن را بخشی از زندگی اجتماعی و انسانی خویش می شمرده‌اند.قرآن کریم نیز با به کارگیری واژه «سیر» در شکل‌های گوناگون، دستور به گردشگری و جهان گردی داده است.

وی افزود: رسالت پنجمین دوره از شورای شهر تهران، ری و تجریش توسعه شهر بر محوریت فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی است، گردشگری نیز به عنوان یکی از محرکه‌های اصلی پیشرفت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جوامع بشری شناخته می‌شود.در همین راستا، روز گذشته، هشتم مهرماه، به مناسبت گرامیداشت روز جهانی گردشگری و یادآوری ارزش‌ها و اهمیت این حوزه، با همراهی شهرداری تهران، همکارانم در شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علم و فرهنگ، اساتید دانشگاهی، صاحبنظران و کارشناسان این حوزه، همایشی تحت عنوان «تهران، مقصد گردشگری» در برج میلاد برگزار شد که این فرصت را غنیمت شمرده و از یکایک مدعوین، دست اندرکاران برگزاری این مراسم، اصحاب رسانه و ناشنوایان دوستدار میراث فرهنگی و حوزه گردشگری که ارزش میراث فرهنگی و گردشگری را به درستی درک کرده‌اند و در راستای توسعه آن می‌کوشند، قدردانی می‌کنم.

خلیل آبادی با بیان اینکه  گردشگری دومین صنعت رو به رشد دنیا است، تصریح کرد: گردشگری سهم زیادی در اقتصاد جهانی دارد و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود. شعار روز جهانی گردشگری امسال «گردشگری و اشتغال، آینده‌ای بهتر برای همگان» است که گویای اهمیت این صنعت بر اشتغال است.

عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی گفت: تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، رشد و پیشرفت تکنولوژی، افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ بیکاری در قرن 21 با گردشگرپذیر بودن شهرها مرتبط است؛ چراکه صنعت گردشگری علاوه بر تبادل فرهنگ‌ها، در سایه ثبات سیاسی بدون تنش رشد می‌کند و اقتصاد پایدار را رقم می‌زند.

وی به مشارکت زنان در این صنعت نیز اشاره کرد و گفت: گردشگری توانایی آن را دارد با کمترین سرمایه، بیشترین اشتغال را برای همه طبقات اجتماعی و اقتصادی به ویژه زنان، جوانان و قشر روستایی پدید آورد. حتی با ورود به این حوزه می‌توان در مناطقی که دارای ارزش‌های میراثی و فرهنگی بوده اما از درآمد کمی برخوردار هستند، درآمدزایی کرد. حتی زنان می‌توانند ساده‌تر از هر صنعت دیگری در این صنعت مشارکت داشته باشند.

خلیل آبادی افزود: آمارهای رسمی جهانی حکایت از آن دارد که به طور متوسط در دنیا از 10هزار شغل، یک شغل متعلق به گردشگری است. در کشورهای گردشگرپذیر نیز از هر چهار شغل یک شغل متعلق به این صنعت است؛ این در حالی است که در ایران به ازای هر 14 شغل یک شغل متعلق به گردشگری است، بنابراین از میانگین جهانی هم پایین‌تر هستیم! حال باید برای خروج از این بحران سیاستگذاری مناسبی صورت گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی با بیان اینکه صنعت گردشگری در ایران به خصوص در شهر تهران مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: کسب درآمد از نفت نیز بر کناره‌گیری از دیگر راه‌های درآمدی می‌افزاید. این در حالی است که صنعت گردشگری اصلی‌ترین منبع درآمد برخی از کشورهای همسایه علی‌الخصوص ترکیه شده است. این کشور اوراسیایی با سرمایه گذاری‌های گسترده از تمام پتانسیل‌های گردشگری‌اش نهایت بهره را برده است، اما در ایران با توجه به پتانسیل گردشگری بسیار غنی‌تر از ترکیه، به دلیل عدم توجه، این انرژی نهفته باقی مانده است.

وی افزود: ایران در پایداری محیط گردشگری رتبه 119، در تاسیسات هوایی رتبه 89، در تاسیسات خدمات گردشگری 116، در حوزه منابع انسانی گردشگری رتبه 105 و در محیط کسب و کار گردشگری جایگاه 79 جهان را دارا است.

خلیل آبادی با بیان اینکه ایران ارزانترین کشور برای گردشگران در دنیا است، گفت: اما در سال گذشته یک میلیارد و 323 میلیون گردشگر بین المللی وجود داشته که سهم ایران تنها پنج میلیون نفر و سهم تهران فقط 1.6 میلیون نفر بوده است.همچنین کشورهای مختلف در سال گذشته 1.6 تریلیون دلار از صنعت گردشگری کسب درآمد کرده‌اند، در صورتی که سهم ایران از درآمدهای حاصل از گردشگری به طور مستقیم و غیرمستقیم فقط 10 میلیارد دلار است.

وی افزود: حال که یکی از دغدغه‌های مدیران و برنامه‌ریزان شهری دستیابی به درآمد پایدار شهری است، با تبدیل کردن تهران به مقصد گردشگری می‌توان به این موضوع جامه عمل پوشاند.

این عضو شورای شهر افزود: گردشگری شهری علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر اقتصاد شهر، معیشت شهروندان، توسعه کسب و کار و کاهش اخذ مالیات از شهروندان را دارد، می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد شهرداری‌ها ایفای نقش کند، چراکه بر اساس آمارها هر گردشگر خارجی در ایران به طور متوسط 665 دلار هزینه می‌کند.

وی با بیان اینکه تصویب ماده 72 برنامه سوم شهرداری تهران و ایجاد ساختار تشکیلاتی مناسب گردشگری را می‌توان یکی از برنامه‌های بلندمدت مدیریت شهری تهران برای تحقق توسعه پایدار گردشگری، افزایش کیفیت زندگی و زیست پذیری شهر تهران دانست گفت: این در حالی است که فقدان یک نهاد مسئول و یکپارچه برای فعالیت‌های گردشگری شهر تهران به یک چالش مبدل شده است. لذا با تشکیل سازمان گردشگری در شهرداری تهران می‌توان از جزیره‌ای عمل کردن مراکز گردشگری پایتخت کاست، به اهداف بلند مدت مدیریت شهری دست یافت، جایگاه حقیقی گردشگری را به آن بازگرداند و از گردشگری به عنوان یکی از منابع درامدی پایدار شهرداری بهره برد.

خلیل آبادی افزود: شهر تهران با داشتن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و شهری فراوان نتوانسته است در جلب گردشگر داخلی و خارجی به عنوان یک مقصد، موفق عمل کند، به طوری‌که سهمی حدود یک‌چهارم گردشگری بین‌المللی را از آن خود دارد و طبق آخرین آمار در سرمایه‌گذاری گردشگری در رتبه چهارم بعد از خراسان رضوی، مازندران و آذربایجان غربی قرار گرفته است.

وی گفت: تهران برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری مسیر طولانی پیش رو دارد. طی این مسیر، نیازمند عزم جدی تمامی ذی‌نفعان حوزه گردشگری شهری اعم از بخش دولتی، بخش خصوصی و جامعه محلی است.

خلیل آبادی در پایان خاطرنشان کرد: با همه این تفاسیر نباید از یاد ببریم توسعه گردشگری همیشه با سود و منفعت همراه نبوده است، اگر این صنعت با اصول توسعه پایدار همراه نباشد، فرهنگ‌ها رو به زوال خواهند رفت، محیط زیست نابود و منزلت شاغلان در این صنعت کمتر از هر فعالیت دیگری خواهد بود. لذا فعالان این حوزه باید تمام تلاش خود را در زمینه ایجاد پیوند بین توسعه و گردشگری پایدار به کار بندند تا همه بتوانیم از مزایای توسعه گردشگری به نحوه احسن بهره ببریم.

امید است تا پایان شورای پنجم شاهد شکوفایی و رونق گردشگری شهر تهران باشیم و دست در دست یکدیگر تهران را به مقصدی برای گردشگران تبدیل کنیم.

انرژی ایران شورای شهر تهران گردشگری نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر