کد خبر: 817025 A

رئیس شورای شهر تهران:

رئیس شورای شهر تهران گفت: متاسفانه در شرایط اقتصادی اخیر، بیشترین فشار اقتصادی به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در جریان یکصد و شصت و هشتمین جلسه شورای شهر تهران با تبریک روز جهانی سالمند گفت: سالمندی می تواند یکی از دوره های لذت بخش زندگی هر انسانی باشد به شرطی که زمینه های جسمی و روحی این دوره بصورت مناسبی فراهم شده باشد.

وی افزود: باتوجه به افزایش سن متوسط ایرانیان در دهه های اخیر به نزدیک هشتاد سال سن، بخصوص در بانوان، سپری کردن حدود دو دهه زندگی در سالمندی نیاز به توجه و حمایت بیشتری از جامعه دارد.

هاشمی با بیان اینکه حمایت از سالمندان باید در حوزه های مختلفی نظیر تغذیه، سلامت و درمان، تامین معیشت و حمایتهای معنوی و فرهنگی ایجاد شود تصریح کرد: اینکه سالمندان پس از عمری تلاش و خدمت، با بحرانهای مختلف مادی و روحی مواجه نشوند، و ایجاد فضای نشاط، ورزش و برنامه های فرهنگی از جمله خدماتی است که حوزه فرهنگی اجتماعی مدیریت شهری باید برای شهروندان سالمند بصورت ویژه ای پیش بینی کند.

رئیس شورای شهر افزود: متاسفانه در شرایط سخت اقتصادی اخیر، بیشترین فشار اقتصادی به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود، چرا که هزینه های این گروه از جامعه که دارای فرزندان بزرگ دانشجو یا فارغ التحصیل فاقد شغل و درگیر بیماری و مراقبتهای پزشکی هستند نسبت به سایر اقشار بیشتر و درامد آنها کمتر شده است.

هاشمی همچنین روز سالمند را به حدود 12 هزار بازنشسته مدیریت شهری تهران و خانواده‌های محترم این عزیزان تبریک گفت.

وی افزود:مهمترین پیامی که سالمند باید از جامعه بویژه مسئولان دریافت کند، احساس قدرشناسی، حمایت و همراهی به پاس یک عمر خدمت و زحمت صادقانه در محل کار و خانه است، موضوعی که در فرهنگ ایرانی – اسلامی، متفاوت با فرهنگ برخی جوامع دیگر است و واژه پیر در فرهنگ و ادب پارسی، به معنای بلوغ فکری و اوج پختگی و کمال معنوی و عقلانی انسان است و سالمند در فرهنگ سنتی ایران، مرکز توجه، احترام و قدرشناسی است که امیدواریم بتوانیم این فرهنگ غنی را با برنامه های مدون به نسلهای جدید و آینده نیز انتقال دهیم.

رئیس شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر