کد خبر: 816484 A

معاونت اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی از انتخاب ۳۵ مقاله در همایش اربعین خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، همایش علمی بین المللی اربعین صبح امروز با حضور غلامرضا غفاری معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی، وحید شالچی معاونت اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر حیدر عبد الزهره تمیمی استاد دانشگاه بغداد، شیخ حسن شریفه عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان و با حضور دانشمندان و اندیشمندان داخلی و خارجی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

شالچی در ابتدای این مراسم عنوان کرد: همانطور که روز گذشته اعلام شد این همایش سومین رخداد با موضوع اربعین است. عاشورا و فرهنگ حسینی و اربعین در فرهنگ ما تاثیر گذار هستند اما تحلیل تحولات فرهنگی تاریخی در ایران بدون رجوع به فرهنگ عاشورا ممکن نیست. پس از سقوط صدام، اربعین که از دیرینه در فرهنگ شیعی بوده احیا شد و شیعیان بسیاری توانستند در ایام اربعین به عراق سفر کنند.

شالچی بیان کرد: از تمامی ابعاد پدیده اربعین باید بررسی شود، دانشمندان مختلفی از ایران و دنیا اربعین را به عنوان حوزه زنده پژوهشی دنبال می‌کنند و دانشگاه علامه نیز اهتمام زیادی بر این موضوع دارد.

وی ادامه داد: تعداد ۱۸۰ مقاله و چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسید که پس از داوری‌ها، مجموعا ۱۳۵ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که امروز به دلیل محدودیت زمانی تنها برای ۳۵ مقاله فرصت ارائه وجود دارد. در انتهای همایش مقالات به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی منتشر خواهد شد و در اختیار اربعین پژوهلن قرار می‌گیرد. ممکن برخی موسسات سواستفاده‌هایی در زمینه اربعین پژوهی داشته باشند اما این مهم است که از درون زیست‌جهان تشیع کارهای شایسته‌ای در این باره انجام شود

همایش بین‌المللی اربعین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر