کد خبر: 816356 A

وزیر علوم:

وزیر علوم در پیامی به کنگره شهدای دانشگاهی و شهدای استان مرکزی تأکید کرد: شهیدان با رشادت‌های خود برگ زرینی را در تاریخ همیشه جاودان ایران رقم زدند.

به گزارش ایلنا، در متن پیام منصور غلامی آمده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی هَدَانَا لِهَذَا وَ مَا کُنَّا لِنَهْتَدیَ لَوْلَا أَنْ هَدَانَا الله 

تقارن مبارک و میمونی است برگزاری اجلاس کنگره شهدای دانشگاهی و شهدای استان مرکزی با ایام شهادت مقتدای شهیدان و آزادگان جهان آقا امام حسین(ع) و اصحاب و یاران وفادارش که یاد و نام آنان همواره بر تارک تاریخ حیات انسانیت جاودان و سیره و آموزه‌های آنان رهنمای انسان‌های مؤمن و آزاده بوده و خواهد بود.

در آغاز گرامی می‌داریم یاد همه شهیدان عزیز این سرزمین به‌ویژه شهیدان دانشجو و شهدای استان مرکزی که دیار علم و مؤمنان است. شهیدان با رشادت‌های خود برگ زرینی را  در تاریخ همیشه جاودان ایران رقم  زدند و چراغی پیش پای همه عاشقان راه حق و حقیقت نهادند.

پیشرفت و تعالی یک کشور درگرو انسجام و وفاق اجتماعی است که ریشه در ارتباط و تعامل اجتماعی پایدار در عرصه‌های چندگانه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارد. لیکن انرژی و نیروی زاینده ارتباط و تعامل پایدار را باید در وجود روحیه فداکاری و ایثار جستجو کرد. چراکه جامعه فاقد روحیه ایثار، فداکاری و ازجان‌گذشتگی جامعه‌ای است فاقد روح و گرمای اجتماعی؛ شهیدان باگذشت و مایه گذاشتن از جان‌عزیز خود همواره طراوت آفرین بوده‌اند.

شهیدان با دل استوار از ایمان و توکّل به پروردگار در برابر تمام لشکرآرایی و ماشین نظامی دشمن استقامت ورزیدند، قلبشان نلرزید، اراده‌شان سست نشد و تردید در آن‌ها  راه پیدا نکرد، مظلومانه ولی مقتدرانه به فیض شهادت نائل شدند.

درود و سلام خداوند بر روان و ارواح پاک و طیبه آن‌ها باد. امروز رسالت و مأموریتی خطیر متوجه ما بازماندگان از قافله عظیم شهیدان است. نسل جدید سخت محتاج فهم واژه‌های متعالی شهادت، ایثار، فداکاری و گذشت است و دست نیاز به‌سوی اندیشمندان کشورش دراز کرده تا در "گرداب وسوسه‌انگیز" بی‌هویتی فرونرفته و به خویشتن حقیقی خویش دست پیدا کند.

عالمان با سرپنجه تدبیر و توکل به قدرت لایزال الهی پاسداری و ترویج فرهنگ غنی این مرزوبوم که سابقه‌ای دیرینه دارد را وجهه همت خود قرار دهند تا نسل پرجوش‌وخروش جوان امروز که امواج فرهنگی و خبری از هر سو احاطه‌اش کرده و پیکان‌های شک و وسوسه را بر ذهن و ضمیرش نشانه گرفته؛ نشان و راه گم نکند و در مسیر صالحین و شهیدان طی طریق نماید.

برگزاری کنگره شهدا که نظام آموزش عالی کشور نیز مفتخر به آن است فرصت و بستری مهم در فرهنگ‌سازی امر ایثار، فداکاری و ازخودگذشتگی است. برای همه دست‌اندرکاران این کنگره فاخر به‌ویژه همکاران فرهیخته دانشگاه‌های استان توفیق و نیک بختی را از خدای بزرگ آرزو می‌کنم و مجدداً یاد و خاطره همه شهیدان را گرامی می‌داریم و باهم زمزمه می‌کنیم.

آن فروریخته گله‌ای پریشان در باد

کز می جام شهادت همه مدهوشان‌اند

نامشان زمزمه نیمه‌شب مستان باد

تا نگویند که از یاد فراموشان‌اند

منصور غلامی منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر