کد خبر: 814790 A

تفاهم نامه همکاری بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری تهران امضا شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در ابتدای این مراسم، محمدنادر محمدزاده، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران گفت: شاهد انعقاد تفاهم نامه ای خواهیم بود که اثرات خوبی بر یکی از کلانهشرهای بزرگ دنیا خواهد داشت و اثرات خود را به صورت ملی می تواند در موضوعات مرتبط با شهرداری بگذارد.

وی افزود: طی سالیان زیادی دارایی های زیادی به شهرداری منتقل شد و وظیفه ماست که در جهت صیانت از آنها هر اقدامی را انجام دهیم.

محمدزاده با بیان اینکه در این تفاهم نامه به دو نکته تسهیل کار مردم و تدقیق توجه شده است تصریح کرد: در یک ماه آینده جزییات بیشتری از این تفاهم نامه را اجرا خواهیم کرد.

در ادامه خداییان(رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) ضمن تبریک هفته دفاع مقدس اظهار داشت:  شهرداری تهران و سازمان ثبت روزانه خدمات متعددی را به مردم ارائه می دهند و ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند و تعامل این دو دستگاه نقش موثری در تسریع انجام امور، کاهش مراجعات مردمی و پیشگیری از تخلف و فساد دارد‌.

وی افزود: هر یک از این دو دستگاه ظرفیت و امکاناتی دارند که مکمل یکدیگر می باشند. ممکن است یکی از دستگاه ها امکاناتی داشته باشد که سازمان دیگر ندارد، با اجرای این کار از موازی کاری جلوگیری و از هزینه‌های اضافی جلوگیری و صرفه جویی می شود.

خداییان افزود: شهرداری های کشور و به طور خاص شهرداری تهران چالشی در حفاظت از اراضی خود دارند، ممکن است اسناد برخی املاک در اختیار شهرداری ها نباشد، در مواردی برخی از املاک با املاک دیگران تداخل دارند که زمینه تعرض به املاک شهرداری را فراهم می کند و این هم موحب می شود از تعرض به اراضی جلوگیری شود و با اجرای این کار  از تجاوز به اراضی پیشگیری می شود.

وی افزود: بر این اساس تفاهم نامه بین دو مجموعه منعقد می شود که مشکلات موجود با اجرای این تفاهم نامه برطرف می شود.

خداییان با بیان اینکه براساس این تفاهم نامه مقرر شد شهرداری مختصات و مستنداتی که درخصوص املاک تحت اختیار شهرداری است را در اختیار سازمان قرار دهد تصریح کرد: با این کار سازمان نسبت به جانمایی آنها اقدام می کند. همچنین بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد ارتباط الکترونیکی بین دفاتر اسناد رسمی و وام‌دهی ثبت رسمی در شهرداری برقرار شود و استعلام ها به صورت الکترونیکی دریافت شود. همچنین عوارض به صورت الکترونیکی واریز شود.

وی افزود: امکانی فراهم شد که شهرداری نسبت به تصدیق مالکیت هایی که دارای شماره الکترونیکی هستند اقدام کند که از بسیاری از تخلفات و جعل ها جلوگیری می کند.

وی افزود: در طرح توسعه شهر ممکن است شهرداری در تصرف محدودیت داشته باشد و بر این اساس زمینه ای فراهم شد که اگر شهرداری قصد تصرف قانونی دارد، سازمان ثبت همکاری لازم را انجام دهد و اطلاعات را در اختیار شهرداری قرار دهد.

خداییان در پایان صحبت هایش گفت: در نهایت کارگروهی مشخص، متشکل از همکاران در شهرداری و سازمان ثبت بر این تفاهم نامه نظارت خواهند کرد و امیدوارم این تفاهم نامه فتح بابی باشد تا همکاری بین دو مجموعه بیشتر شود.

در ادامه پیروز حناچی (شهردار تهران)، گفت: امروز اقدام بسیار مهمی در سطح شهر تهران صورت می گیرد که هدف از آن در اختیار داشتن به روز  اطلاعات املاک شهرداری تهران به عنوان یکی از بزرگترین ملاکین شهر، می باشد.

وی افزود: ممکن است همه املاک در اختیار ما سند نداشته باشد که تبعات بعدی را به همراه دارد و با این اقدام تمامی املاک ثبت می شود.

حناچی با بیان اینکه شهرداری اسناد بزرگی در مسکن و شهرسازی دارد افزود:  گاهی ادعاهای خنده داری می شود، مثلا کسی ادعای مالکیت فرودگاه امام را داشت که با این کار تمامی املاک ثبت خواهند شد.

 شهردار تهران با بیان اینکه با این همکاری حداکثر انطباق ثبت اسناد و املاک  مقرر خواهد شد گفت: همچنین  ارائه‌ی اسناد و اطلاعات نیز بسیار سریعتر انجام خواهد شد که مهمترین بهره مند آن مردم هستند.

حناچی افزود: همچنین این توافقنامه می تواند به اجرای طرح های عمرانی و ستاره دار کردن املاک واقع در طرح کمک می کند. شهرداری با این اقدام می تواند سرویس و خدمات بهتری را به‌ مردم ارائه دهد‌.

شهردار تهران در پایان ابراز امیدواری کرد افرادی که به تولید اطلاعات جی آی اسی به صورت خصوصی اقدام  می کنند نیز  به این طرح بپیوندند.

 گفتنی است مراسم  امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری تهران با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران، ذبیح الله خداییان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالحمید امامی، معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران، محمدنادر محمدزاده، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات و محمد فرجود، مدیرعامل فاوای شهرداری تهران در محل سازمان ثبت اسناد و املاک شهرداری تهران برگزار شد.

شهرداری تهران مسکن معاون موازی کاری معاون شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر