کد خبر: 814157 A

پایگاه اینترنتی نشریه گاردین در گزارشی فاش کرد چگونه پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) در اقدامات داخلی خود علیه تروریست‌ها، فعالان زیست محیطی را بازداشت می‌کند.

به گزارش ایلنا، در گزارش پایگاه اینترنتی نشریه گاردین آمده است: هلن یوست 62 ساله یکی از مربیان و فعالان محیط زیست که حدود یک دهه است در این زمینه فعالیت می‌کند، دو بار به دست ماموران اف بی آی به اتهام آنچه نافرمانی مدنی غیرخشونت‌آمیز خوانده می‌شود، بازداشت شده است.

فعالیت یوست در قد و قامت آنچه تروریست داخلی توصیف می‌شود، نمی‌گنجد، ولی اف بی آی وی را تهدیدی بالقوه علیه امنیت ملی آمریکا لقب داده است.

بر اساس صدها صفحه اسناد اف بی آی که در اختیار گاردین قرار گرفته و نیز مصاحبه با فعالان محیط زیست، هلن یوست و بیش از ده‌ها تن دیگر از افراد فعال در کمپین مخالفت با استخراج سوخت فسیلی در آمریکای شمالی در تحقیقات پلیس آمریکا، مرتبط با تروریسم داخلی شناسایی شده‌اند.

تحقیقات درباره فعالان و سازمان‌های زیست محیطی در آمریکا طی سال‌های 2013 و 2014 و در اوج مخالفت‌ها با احداث خط لوله کی استون ایکس ال و توسعه تولید سوخت فسیلی در آمریکای شمالی آغاز شد.

در سال 2010 مقامات وزارت دادگستری از اف بی آی به خاطر بهانه قرار دادن اتهام نافرمانی مدنی غیرخشونت آمیز به عنوان حربه‌ای برای آغاز تحقیقات تروریسم داخلی اعتراض کردند.

نام شهروندان آمریکایی که در روند این تحقیقات بازداشت می‌شدند، ممکن بود در فهرست مظنونان تروریسم قرار بگیرد و این افراد مشمول قوانین نظارتی و مراقبتی و محدودیت درباره سفرهای بین‌المللی می‌شدند.

در سال 2015 دولت اوباما با پروژه خط لوله کی استون ایکس ال که به علت عبور از مرزهای بین‌المللی مستلزم کسب موافقت وزارت امور خارجه بود، مخالفت کرد. این یک پیروزی برای جنبش حفاظت از محیط‌زیست به شمار می رفت و پس از آن اعتراضات گسترده‌تری نیز بر سر پروژه خط لوله داکوتا صورت گرفت.

ولی این تصمیمات در سالیان اخیر لغو شده است. دونالد ترامپ با ساخت خط لوله کی استون و داکوتا موافقت و بر ضد فعالانی که در اقدامات غیرخشونت آمیز علیه زیرساخت‌های سوخت فسیلی مشارکت داشته باشند، مجازات‌هایی وضع کرد.

بازداشت فعالان زیست‌محیطی آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر