کد خبر: 814027 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس به ویژه شهدای داروساز، گفت: سیاست اصلی ما در وزارت بهداشت در حوزه دارو، حمایت از تولید داخلی است و به عنوان اصلی ترین سیاست خودمان، آن را دنبال می کنیم و امیدواریم که همه در این راستا به ما کمک کنند.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما(دارو و صنایع وابسته) در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) تهران، اظهار داشت: یکی از حرکت های اصولی ما در راستای حمایت از تولید داخل، هموار سازی نظام بوروکراتیک کشور برای ثبت و آغاز تولید در صنعت دارویی کشور است و به همکارانم در سازمان غذا و دارو، دستور اکید داده ام که هیچ پرونده تولید دارو در کشور نباید دیرتر از یک هفته پاسخ داده شود.

وی افزود: از همه تولیدکنندگان و صنعت گران حوزه دارو تقاضا دارم که اگر کوتاهی در پاسخ به درخواست های تولید دارو در سازمان غذا و دارو مشاهده کرده و درخواست های آنها بیشتر از یک هفته بی پاسخ ماند، از طریق سامانه 190 به بنده منتقل کنید.

وزیر بهداشت از تقویت بخش های تحقیق و توسعه شرکت های تولیدی دارو در کشور به عنوان یکی از گام های تقویت تولید داخلی یاد کرد و گفت: امیدواری زیادی داریم که دانشمندان و کارشناسان داروساز ایرانی بتوانند برای توسعه تولیدات داخلی تلاش کنند.

نمکی ضمن تاکید بر تکیه بر شرکت های دانش بنیان ایرانی، یادآور شد: در حوزه سلامت حدود 1200 شرکت دانش بنیان با جوانان سختکوش و پرتلاش ایرانی فعالیت دارند و آخرین امید ما بعد از تکیه بر توانمندی های داخلی، استفاده از شرکت های خارجی است.

وی تاکید کرد: همه آگاه هستند که ایران سرزمینی نیست که بتوانیم از ایران به سادگی بگذریم و از بازار دارویی کشور و منطقه، غافل شویم. تردید نکنید که این دوره تحریم هم خواهد گذشت و امروز بدون شک همه واقف هستند که با اندیشه نتانیاهو، پمپئو، بولتون و ترامپیسم نمی شود دنیا را اداره کرد و این دوره قطعا خواهد گذشت و این دوره که فشارها برای به زانو درآوردن و تسلیم ایران تشدید شد، قطعا سپری خواهد شد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در نشست اخیر تغییرات اقلیم و آب و هوا دیدید که ترامپ که این معاهده نامه را پاره کرده بود به صورت غیرمنتظره دیشب حضور پیدا کرده بود و این نشان می دهد که با اندیشه های خود محور نمی شود کشور و دنیا را اداره کرد. امروز می توان با اندیشه نلسون ماندلا و امام خمینی(ره) دنیا را اداره کرد اما با اندیشه های جزیره ای نگر و قلدر مستبد نمی توان جهان را اداره کرد و امروز شبکه های اجتماعی و مردمان بیدار جهان، چنین تفکراتی را نمی پذیرند.

نمکی گفت: ایران سرزمین فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و غذا است و ایران سرزمینی نیست که بشود در عرصه بین المللی، آن را نادیده گرفت و همه امید ما به صنعت موشکی نیست گرچه دستاوردهای ممتازی در عرصه بین المللی است اما در عرصه های نانو و بایوتکنولوژی، دانشمندان ایرانی در عرصه های بین المللی می درخشند.

وی با بیان اینکه تامین داروهای اساسی مردم ایران یکی از سیاست های اصلی وزارت بهداشت است، افزود: مردم ایران مظلومانه مورد سخت ترین تحریم ها قرار گرفته اند و امروز خوشبختانه در تهیه مواد اولیه دارویی و داروهای مورد نیاز با کمک عزیزانی که نگاه ملی حتی در عرصه واردات دارند، مشکل عمده ای نداریم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی دیگر از سیاست های ما، اصلاح اقتصاد دارویی کشور است. امروز در عرصه تولید، توزیع، عرضه در داروخانه ها، اقتصاد دارویی وضعیت مطلوبی ندارد و راهکارهای فراوانی را دنبال می کنیم که در مقاطع مختلف، اطلاع رسانی خواهیم کرد که از داروخانه به عنوان آخرین ایستگاه تحویل دارو به بیماران تا نظام توزیع، تولید و حتی واردات چرخه اقتصادی را اصلاح کنیم که این گونه می توانیم این اقتصاد را پویاتر کنیم.

نمکی در پایان افزود: به این فکر می کنیم که تبدیل ارز دولتی به نیمایی و آزاد در بعضی از ابعاد و مقاطع، به شرطی که فشار به پرداخت بیش از حد در هزینه های دارو به مردم وارد نشود و نظام های دارویی بتوانند مردم را حمایت کنند که این صنعت از گردش نقدینگی بهتری برخوردار شود، چه اثراتی خواهد داشت تا اقتصاد صنعت دارو را از بن بست نجات دهیم.

دارو دوران دفاع مقدس وزارت بهداشت سیاست حمایت از تولید داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر