کد خبر: 812632 A

نماینده مجلس در گفت‌وگو با ایلنا:

عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: شاخصی برای اندازه‌گیری برخی خشونت‌ها از جمله خشونت خانگی وجود ندارد. وقتی یک خشونتی در خفا انجام می‌شود، چطور ممکن است آن را به مجازات فرد خاطی تبدیل کرد.

پروانه مافی (عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این پرسش که چرا مقابله با خشونت خانگی علیه زنان در لایحه منع خشونت علیه زنان کم‌رنگ است، گفت: هیچ قانونی کامل، جامع و مانع نیست. اینکه ما قانونی را وضع کنیم و انتظار داشته باشیم تمام مشکلات حل شود منطقی نیست. قوانین ابزارهای خوبی هستند برای بهبود وضعیت، اما تنها مولفه نیستند. همیشه داشتن قانون ولو اینکه این قانون کافی نباشد بهتر از بی‌قانونی است.

پروانه مافی خاطرنشان کرد: باید اجازه بدهیم که کمیسیون لوایح دولت کار خودش را انجام بدهد و لایحه به مجلس بیاید. از همین جا از تمام افرادی که در این حوزه متولی‌ هستند و پیشنهاداتی دارند، دعوت می‌کنم نقطه‌نظرهای خود را به مجلس ارائه دهند. سعی می‌کنیم ضعف‌هایی که وجود دارد و در قوه قضائیه و کمیسیون لوایح دولت رفع نشده است، در مجلس رفع شود.

نماینده مردم شمیرانات در ارتباط با وضعیت فعلی لایحه منع خشونت علیه زنان تشریح کرد: نخستین بار که ما با رییس قوه قضائیه ملاقات داشتیم، درخواست نمایندگان زن فراکسیون زنان این بود که این لایحه هرچه زودتر به قطعیت و سرانجام برسد. خواستیم این لایحه سریع‌تر از قوه قضائیه خارج بشود. ما خرسندیم که ایشان به این قولی که دادند عمل کردند. هم‌اکنون این لایحه به کمیسیون لوایح دولت ارجاع داده شده است و منتظریم  که به مجلس بیاید. این یک قدم جدی بود.  لایحه در قوه قضائیه با دقت تنطیم و بررسی شد، اکنون هم در کمیسیون لوایح دولت بررسی می‌شود و اگر ایراداتی داشته باشد برطرف می‌شود. لایحه پس از بررسی کمیسیون لوایح دولت به مجلس فرستاده می‌شود که نیاز به بررسی کمیسیون حقوقی مجلس دارد و بعد به صحن می‌آید.

پروانه مافی ضمن تاکید بر اینکه در مقابله با خشونت علیه زنان نمی‌شود، تنها به قانون اتکا کرد، گفت: در موضوع خشونت علیه زنان یک موضوع فراقوه‌ای مطرح است و به یک قوه ختم نمی‌شود. البته قوه مجریه کار خودش را کرده است و لایحه را به قوه قضائیه فرستاد. حالا هم که قوه قضائیه کار خودش را کرده است. انشالله به مجلس می‌آید و مجلس هم تصمیم نهایی را برای لایحه می‌گیرد. قطعا شرایط بهتر از شرایط موجود خواهد شد.

وی گفت: شاخصی برای اندازه‌گیری برخی خشونت‌ها وجود ندارد. وقتی یک خشونتی در خفا انجام می‌شود، چطور ممکن است آن را به مجازات فرد خاطی تبدیل کرد.

خشونت علیه زنان زنان پروانه مافی لایحه منع خشونت علیه زنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر