کد خبر: 809540 A

پژوهشگر ارشد دانشگاه ژنو:

پژوهشگر ارشد دانشگاه ژنو گفت: تحریم ایران به دلیل اینکه روی نفت، گاز، نظام مالی و بانکی ایران وضع شده است، اثرات منفی زیادی بر روی مردم عادی داشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دکتر اریکا مورت پژوهشگر ارشد از دانشگاه ژنو در حاشیه اجلاس چهل و دوم شورای حقوق بشر در مقر اروپایی سازمان ملل متحد با اشاره به پیامدهای انسانی تحریم‌ها گفت: تحریم‌های وضع شده علیه ایران یکی از گسترده‌ترین و پیچیده‌ترین نظام تحریم‌ها و دارای لایه‌های بسیار است که این موضوع فضا را پیچیده کرده است. تحریم ایران به دلیل اینکه روی نفت، گاز، نظام مالی و بانکی ایران وضع شده است، اثرات منفی زیادی بر روی مردم عادی داشته است.

وی افزود: رفتار ترامپ با آن شعار معروف "تحریم‌ها می‌آیند" نشان می‌دهد وی به ابعاد و تبعات حقوق بشری آن توجهی ندارد و صرفا از تحریم به عنوان ابزاری برای نبرد با ایران استفاده می‌کند.

مورت اظهار داشت: تحریم‌های ایران بر حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، حضور پزشکان در کنفرانس‌های مهم، ارسال مقاله برای نشست‌های علمی و ... نیز اثر منفی داشته است.

پژوهشگر ارشد دانشگاه ژنو گفت: گستره حضور آمریکا در تولید دارو باعث شده که تحریم‌های ثانویه آن در این موضوع  تاثیر ویران کننده‌ای برای شهروندان ایرانی داشته باشد.

وی تصریح کرد: وقتی ریسک تبادلات مالی با ایران و بانک‌های آن بالا می‌رود، حتی اگر تحریم این گونه تراکنش‌ها را ممنوع نداند، خود به خود بخش عمده‌ای از تراکنش‌های یک کشور دچار مشکل شدید می‌شود.

مورت ادامه داد: وقتی آمریکا بسیاری از شرکت‌ها و بانک‌های جهانی را با جریمه‌های میلیون دلاری تنبیه می‌کند، آن موقع است که  می‌توان محدودیت واقعی و اثرات تحریم را مشاهده کرد.

وی در پایان به توصیف اثرات متنوع تحریم ایران در حوزه افزایش قیمت‌ها، کاهش ورود دارو و ایجاد مشکل در حوزه تحقیقات درمانی پرداخت.

سازمان دفاع از قربانیان خشونت پژوهشگر ارشد دانشگاه ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر