کد خبر: 806536 A

شریعتمداری اعلام کرد:

وزیر تعاون گفت: زنان در بسیاری از مواقع با حفظ سمت مادری در دریافت تسهیلات اشتغال روستایی در حال پیشی گرفتن از مردان هستند.

به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری در جلسه بررسی نقش و جایگاه تعاونی‌های زنان در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور اظهار کرد: زنان کارآفرین نسبت به سایر گروه‌های جامعه به موضوع تعاونی جامع‌تر توجه می‌کنند و تعاون را فقط به عنوان یک بنگاه اقتصادی نمی‌شناسند، بلکه آن را یک فرهنگ اجتماعی برای جمع کردن سرمایه‌های خرد معرفی می‌کنند.

وی با اشاره به توجه زنان کارآفرین به آسیب‌های اجتماعی افزود: این زنان نگاهی همه‌جانبه، اجتماعی و فقرزدایی به کارآفرینی دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برخی چالش‌های موجود در حوزه تعاونی‌ها و بویژه در حوزه تعاونی زنان  تصریح کرد: مشکل تعاونی‌های امروز در کشور بازار، تأمین مالی، تأمین وثیقه و تبعیض‌های موجود و حرفه آموزی است. همچنین یکی از مشکلات اصلی تعاونی‌ها حرفه‌آموزی است که  نیاز است این حوزه تقویت شود، لذا توانمدسازی تعاونی‌ها می‌تواند یکی از اولویت‌ها باشد.

وی با بیان اینکه دولت به بخش تعاون حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان بدهکار است، افزود: دولت می‌تواند بخشی از این بودجه را صرف توانمندسازی تعاونی‌ها کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق ضمانت توسعه تعاون  تاکنون در حدود  یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه صادر کرده‌ است  که  بانک توسعه تعاون نیز باید برای زنان کارآفرین تسهیلات ویژه‌ای را در نظر گیرد و ما می‌خواهیم در این حوزه تبعیض جنسیتی مثبت برای زنان در نظر بگیریم.

شریعتمداری با بیان اینکه زنان ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: جایی که مسیر زنان باز بود، توانستند قله‌های موفقیت را فتح کنند و در بسیاری از مواقع با حفظ سمت مادری موفق بودند و در دریافت تسهیلات اشتغال روستایی در حال پیشی گرفتن از مردان هستند.

وی به افزایش سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: سهم تعاونی‌ها در حوزه صادرات باید افزایش یابد  و تا رسیدن به این هدف، باید بانک توسعه تعاون از بخش تعاون حمایت کند.

شریعتمداری با بیان اینکه ما در بانکداری اجتماعی ضعیف هستیم، گفت: صدور ضمانت‌نامه بانکی بدون وثیقه ملکی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان یکی از تسهیلات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری برای تعاونی‌ها است و همچنین بانک توسعه تعاون نیز تسهیلات زیر ۱۰ درصد را برای زنان کارآفرین در نظر گرفته است.

وزیر تعاون همچنین گفت:۲۰ میلیارد تومان تسهیلات  در قالب عقد قرار داد مرابحه به ۴۰۰ نفراز بانوان تعاون گر با نرخ ۱۵ درصد  پرداخت می‌شود. همچنین به تعاونی‌های بانوان علاوه بر تخفیفات بیمه ای ۲۰ درصد نیز در همه بیمه‌های صادره از سوی بیمه تعاون تخفیف داده می‌شود . علاوه بر این آموزش رایگان مدیریت ریسک به ۲۰۰ نفر از بانوان تعاونگر از طریق بیمه تعاون داده خواهد شد.

وی افزود: تولیدات و صنایع دستی ایران به ویژه صنایعی که به دست بانوان تولید می‌شوند را می‌توان وارد بازار‌های خارجی کرد تا هم فرهنگ کشور را منتقل کنند و هم دارای ارزش افزوده است. لزوما تعداد تعاونی‌ها در کشور مهم نیست، بلکه ایجاد اشتغال پایدار مهم است.

محمد شریعتمداری‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر