کد خبر: 805285 A

خزانه دار شورای شهر تهران گفت: از کل درآمد نقدی وصولی 31 درصد آن از محل درآمدهای پایدار و 69 درصد آن از درآمد ناپایدار حاصل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدحسن رسولی در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای شهر گزارش چهارماهه نخست سال ۱۳۹۸ خزانه داری از حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران را قرائت کرد و گفت: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب موظف بوده، در برش عملکردی چهار ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف 62هزار و 760 میلیارد ریال اقدام کند. ولی مبلغ 57 هزار و 274 میلیارد ریال معادل 91 درصد درآمدها ظرف ۴ماه گذشته تامین شده است. وی در ادامه به میزان منابع نقد و غرنقد اشاره کرد و گفت: مبلغ 42 هزار و925 میلیارد ریال معادل 75درصد این رقم نقد و 25 درصد آن غیرنقد است.

سالاری  با اشاره به اینکه طی چهار ماهه نخست سال جاری کسری عملکرد 5 هزار و486 میلیارد ریال نسبت به بودجه مصوب مشاهده می شود، افزود: از کل درآمد نقدی وصولی 31 درصد آن از محل درآمدهای پایدار و 69 درصد آن از درآمد ناپایدار حاصل شده است.

خزانه دار شورای شهر درباره عملکرد هزینه ای نیز اظهار کرد: در این دوره، شهرداری اجازه داشته حداکثر تا سقف اعتبار مصوب به مبلغ 51هزار و 104 میلیارد ریال هزینه کند. طی دوره مذکور مبلغ 42 هزار و 796 میلیارد ریال (معادل 84 درصد) هزینه در دفاتر ثبت شده است.

وی درباره ردیف های هزینه جاری و عمرانی نیز گفت: درصد عملکرد نسبت به اعتبارات مصوب (4 ماهه) در ردیفهای حقوق پرسنل رسمی و قراردادی 84 درصد، حقوق سازمان ها و شرکت ها و ادارات مستقل87 درصد، معاونت 36 درصد، ادارات مستقل 133 درصد، برداشت های قضایی 285 درصد، بازپرداخت اصل و سود تسهیلات، سود اوراق مشارکت 177 درصد، تسویه بدهی ها (سایر مطالبات) 730درصد، مناطق 22گانه 66 درصد است.

سالاری در ادامه به تحلیل و ارزیابی حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران پرداخت و گفت: کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان 20 درصد یعنی از 71 درصد به 91 درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین ثبت هزینه ها در دفاتر مالی به میزان 74 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است. این افزایش نشان دهنده آغاز اصلاح فرآیند ثبت به موقع هزینه ها است.

خزانه دار شورا با اشاره به اینکه از مجموع درآمدهای کسب شده در چهارماهه امسال 31 درصد درآمدها پایدار و 69 درصد ناپایدار است، افزود: هر چند در گزارش مدت مشابه سال قبل شهرداری این تفکیک وجود ندارد، ولی در گزارش تغییر و تحول مدیریت شهری پایتخت (سال 96) تنها 20 درصد منابع سالیانه مالی تحقق یافته بصورت پایدار اعلام شده است. افزایش 50 درصدی این ردیف نشان دهنده توفیق نسبی شهرداری در حرکت به سمت شناسایی و تحقق منابع پایدار است. چنانچه لایحه منابع پایدار شهرداری ها، مطرح در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی برسد، امید به کاستن از اتکاء شهرداری به منابع مالی ناپایدار که بدون تردید آثار زیانباری را برای شهر و شهرنشینان نسل های آینده به بار خواهد آورد، افزایش می یابد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه 25 درصد درآمد از جنس غیرنقد است، افزود: تحقق 75 درصدی درآمدهای چهارماهه اخیر علامت اهتمام شهرداری به اصلاح نظام کسب درآمد و دور شدن از فروش انواع دارایی ها است.

رسولی در ادامه به افزایس هزینه جاری برخی ادارات اشاره کرد و افزود: هزینه سازمان املاک و مستغلات، مرکز مطالعه و برنامه ریزی، اداره کل رفاه، اداره کل پشتیبانی، دفتر شهردار، روابط عمومی، پیام رسا، ایثارگران، سازمان بازرسی، اداره کل حراست، بسیج و یگان حفاظت، به ویژه دفتر آقای شهردار نسبت به بودجه مصوب 133 درصد افزایش دارد. این شاخص نشان دهنده گسترش بی رویه هزینه‌های این واحدها است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اظهار کرد: ردیف های بازپرداخت بدهی ها 730 درصد و اصل و سود تسهیلات دریافتی 177 درصد نسبت به پیش بینی بودجه افزایش نشان می دهد. این رشد حاکی است مدیریت شهری علیرغم برخورداری از تنگناهای شدید مالی نسبت به احقاق حقوق طلبکاران دغدغه جدی دارد. همچنین ردیف مربوط به پرداخت احکام قضائی صادره علیه شهرداری، به میزان 285 درصد پیش بینی بودجه افزایش یافته است. بازنگری درفرآیند دفاعیات حقوقی شهرداری و تعامل مناسب تر با قوه قضائیه ضروری به نظر می رسد.

رسولی اعلام کرد: متاسفانه گزارش درآمد - هزینه ارسالی از سوی شهرداری بصورت تفکیکی سهم هر کدام از هزینه های جاری و تملک دارایی را که شاخص بسیار مهمی است در 4 ماهه اول سال جاری نشان نمی دهد.انتظار دارم در گزارشات بعدی این نقیصه برطرف شود.

رسولی با بیان اینکه از آنجا که صورت جلسات کمیته تخصیص در اختیار قرار نگرفته است، نسبت به چرایی توزیع منابع مالی مصرف شده بین بخش ها و مراکز هزینه شهرداری نمی توانم اظهارنظر کنم، تصریح کرد: قبلاً وفق تکالیف تعیین شده برای شهرداری، در خصوص انتظام بخشی به نقش و جایگاه سیاست گذاری مدیریت تخصیص منابع، به معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران تذکر داده ام که متاسفانه ترتیب اثری داده نشده است. انتظار دارم این تذکر در گزارش ماه آتی تکرار نشود.

رسولی در پایان گفت: همکارانم در شورای شهر به درستی تقاضا کرده بودند این گزارش بصورت مقایسه ای ارائه شود. متاسفانه بدلیل فقدان اسناد و سوابق اجرای ماده 79 قانون شهرداری در سالهای قبل از دوره جدید مدیریت شهری تهران امکان اجابت خواسته مذکور برایم فراهم نشد.

پایتخت درآمد رشد شورای شهر تهران شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر