کد خبر: 804294 A

سعید نمکی مطرح کرد:

وزیر بهداشت از تدوین و ابلاغ ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت‌بهداشت خبر داد.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در دیدار با جمعی از اعضای خانه کارگر اظهار کرد: یکی از افتخارات بنده این است که ۳۰ سال پیش در وزارت‌بهداشت، اداره کل بهداشت حرفه‌ای و اولین خانه‌های بهداشت کارگری را راه‌اندازی کردیم و آن زمان تمام کارگاه‌ها با تعداد بیشتر از ۵۰ کارگر را مکلف کردیم که خانه بهداشت کارگری داشته باشند و وقتی به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم و دیدم بهداشت محیط و حرفه‌ای ادغام شده، حیرت کردم چراکه این دو حوزه، مقوله‌هایی مجزا هستند و دستور تفکیک این دو حوزه را صادر کرده‌ام.

وی تصریح کرد: خانه کارگر به‌عنوان تشکیلات ملی مردمی دلسوز و پاکیزه در ذهن مردم جا دارد و برخلاف تشکیلاتی که بعد از مدتی مبتلا به سقوط در سراشیبی دنیاطلبی شدند، خانه کارگر با گذشت سال‌ها به جز حق طلبی‌کاری نکرده است.  

وزیر بهداشت افزود: جامعه کارگری به‌عنوان جامعه‌ای که اولین آوار هر تحولی در کشور بر دوش آن فرو می‌ریزد، خیلی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

نمکی با اشاره به دوران مسئولیت خود در سازمان برنامه و بودجه اظهارکرد: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه‌ها به‌ویژه سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت بیشترین فشار را تحمل کردند. سال ۹۱ در سازمان تامین اجتماعی، سهم نه بیست و هفتم، ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود که بعد از اجرای طرح تحول سلامت این منابع کاهش یافت و از سال ۹۳ این نسبت، منفی شد و آن زمان با همکاران‌مان در این سازمان جلسه گذاشتیم و عنوان کردیم با این آهنگ، باید شاهد فروپاشی سازمان تامین اجتماعی در آینده باشیم.  

وی خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی به‌دلیل اینکه خدمت نسبتا ارزانی از وزارت‌بهداشت گرفته بود و به جای توسعه زیرساخت‌ها و تخت‌های بیمارستانی به سمت سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها رفته بود، در عمل نمی‌توانست خرید راهبردی خدمات داشته باشد و این هم نقصی در این سازمان بود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی، مقدمات اجرای طرح تحول نظام سلامت بودند،گفت: پرونده الکترونیک سلامت، ریل ورود پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی است. وعده دادیم پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار راه‌اندازی شود که این امر محقق شد و در حال حاضر پرونده الکترونیک سلامت حداقل برای ۷۸ میلیون ایرانی کاملا آماده است و از یک‌ماه پیش، اجرای نظام ارجاع  در گناباد آغاز شده است.

نمکی خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی پزشک خانواده به ۱۴ هزار پزشک خانواده نیاز داشتیم که اجرای آن با رویه‌های سابق و تربیت رزیدنت‌های پزشکان خانواده با ۴ سال تحصیل دشوار بود اما دوره‌ای کوتاه‌مدت و سه‌ماهه برای آموزش پزشکان‌عمومی آماده شده و با آموزش از راه دور این کار انجام می‌شود که تا پایان سال حداقل ۷۰ درصد و تا پایان شهریور سال‌آینده، نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کل کشور اجرایی خواهد شد.

وی از تدوین و ابلاغ ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اجرای این راهنماهای بالینی آغاز شده و خوشبختانه در استقرار پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی، بیمه‌ها، مشارکت خوبی کردند اما بیمه‌ها باید ساز و کار نظارت بر اجرای این راهنماهای بالینی را اجرا کنند تا از خدمات پرهزینه و غیرضرور و اتلاف منابع جلوگیری شود.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تولید داخلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تصریح کرد: در مقابل واردات بی‌رویه دارو به کشور ایستاده‌ام و به‌شدت موضع گرفتیم و اجازه واردات ۱۳۰ قلم دارو که مشابه داخلی داشتند را ندادیم چراکه اگر صنعت داخلی فرو ریزد، برای تامین نیازهای دارویی کشور نیازمند حداقل ۴۴ میلیارد دلار هستیم بنابراین در حمایت از تولید داخلی محکم ایستاده‌ایم.

نمکی اظهارکرد: از روزی که به وزارت‌بهداشت آمده‌ام، نه تنها ذره‌ای خود را مقابل وزارت رفاه ندیدم بلکه خود را پشتیبان جامعه کارگری می‌دانم چون معتقدم اگر خدای ناکرده به زحمتکش‌ترین و نیازمندترین قشر جامعه بی‌مهری شود، بقای نظام زیر سوال می‌رود. وزارت‌بهداشت، خانه کارگران است. وقتی می‌شنوم یک کارخانه تعطیل یا کارگران اخراج شده اند، از عمق وجود ناراحت می شوم چراکه اینها نان آوران خانواده‌هایشان هستند.

خانه بهداشت کارگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر