کد خبر: 803946 A

کیومرث کلانتری در شهریار:

پیش از ظهر امروز و همزمان با گرامیداشت هفته دولت سیستم تصفیه پساب ۲ واحد دامداری در شهریار با حضور کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، نوراله طاهری فرماندار شهریار و جمعی از مسئولان این شهرستان افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش ایلنا، کیومرث کلانتری در حاشیه افتتاح سیستم تصفیه پساب دامداری عشاقی با اشاره به اینکه این تصفیه خانه در شبانه روز حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر مکعب آب را بازچرخانی و وارد چرخه تولید می کند، افزود: از طرفی دیگر احداث این تصفیه خانه موجب کاهش آلودگی های محیط زیستی در منطقه خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در هفته دولت مجموعا ۵ سیستم تصفیه خانه، ۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا و یک پاسگاه محیط بانی در سطح استان افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید، اظهار داشت: در بخش دولتی که شامل ۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا، پاسگاه محیط بانی و تجهیزات یگان حفاظت است حدود ۸۰ میلیارد ریال و در بخش خصوصی هم که شامل سیستم تصفیه خانه هاست حدود ۲تا ۳ میلیارد ریال در حوزه محیط زیست استان هزینه شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران  در ادامه این برنامه و در حاشیه افتتاح سیستم تصفیه فاضلاب دامداری سپهان با اشاره به اینکه این واحد دامداری پیش از این فاقد سیستم تصفیه پساب بوده و دارای آلودگی در بخش پساب و پسماند بود، گفت: خوشبختانه با پیگیری محیط زیست و همکاری مدیران این مجموعه شاهد احداث و بهره برداری از این سیستم با ظرفیت حدود ۲۰۰ متر مکعب در شبانه روز و اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال هستیم.

کلانتری با بیان اینکه هدف از احداث تصفیه خانه ها هم رفع آلودگی محیط زیستی و هم بازچرخانی آب به چرخه تولید است، افزود: با توجه به اینکه با کمبود آب در کشور مواجه هستیم قطعا تصفیه و استفاده مجدد از آب در واحد های صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی موظف به رعایت ضوابط و مقررات محیط زیستی هستند گفت: سازمان محیط زیست یار و حامی واحدهایی است که مقررات و ضوابط زیست محیطی را رعایت می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: قطعا واحدهایی که به تعهدات محیط زیستی خود عمل می کنند جز واحدهای صنعت سبز قرار خواهند گرفت و از برند مدیریت سبز سازمان حفاظت محیط زیست می توانند بهره ببرند.

کلانتری با اشاره به اینکه اگر واحد صنعتی ای در انجام تعهدات زیست محیطی کوتاهی کرده و نتواند آلودگی های خود را رفع کند در لیست صنایع آلاینده قرار می گیرد، خاطر نشان کرد:  در حال حاضر ۴۷۶ واحد صنعتی آلاینده در سطح استان تهران شناسایی شده است که این واحدها موظفند یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها که متاثر از آلودگی تولیدی این واحدها هستند پرداخت نمایند.

وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم روز به روز شاهد کاهش واحدهای آلاینده در سطح استان باشیم، بیان داشت: محیط زیست حق الناس و  متعلق به همه زیستمندان است و همه باید در جهت حفظ آن کوشا باشیم.

گفتنی است در این برنامه که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در شهرستان شهریار برگزار شد، سیستم تصفیه پساب دامداری عشاقی با ظرفیت ۴۰۰ متر مکعب در شبانه روز و دامداری سپهان با ظرفیت ۲۰۰ متر مکعب در شبانه روز افتتاح و به بهره برداری رسید.

کیومرث کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر