کد خبر: 803077 A

رئیس کمیته نظارت شورای شهر تهران پیشنهاد داد تا برای تسریع در رسیدگی به مشکلات محله ده ونک کمیته‌ای متشکل از نمایندگان محله، شورای شهر، شهرداری و مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین حبیب‌زاده در یکصد و شصت و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری گفت: ده‌ونک یکی از محله‌های قدیم و جزو میراث فرهنگی شهر تهران محسوب می‌شود که در دوره‌های مختلف مدیریت شهری توجه خاص و ویژه‌ای به این محله نشده و هر روز بر ابعاد مختلف چالش‌ها و مسائل آن افزوده می‌شود.

رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به توقف عملیات نوسازی و حتی عدم صدور مجوز برای بازسازی بافت فرسوده این محله که ارتباط با مدیریت شهری دارد، گفت: مشکلات عدیده و خطر‌آفرینی در همه بافت‌های فرسوده سطح شهر تهران و به خصوص برای محله ده‌ونک وجود دارد که می‌بایست در این خصوص تصمیمات مدیریتی خاص و جدی اخذ شود.

وی با اشاره به تبصره یک قانون «تعیین وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و شهرداریها» مجلس شورای اسلامی مصوب سال ۶۷ اصلاحی در سال ۸۰ اظهار کرد: طبق این مصوبه در صورتی که اجرای طرح و تملک املاک واقع در آن به موجب برنامه زمان‌بندی مصوب به حداقل 5 سال بعد موکول شده باشد،‌ مالکان املاک واقع در طرح از کلیه حقوق مالکانه مانند احداث یا تجدید بنا یا افزایش بنا و تعمیر و فروش و اجاره و رهن و غیره برخوردارند. باتوجه به اینکه از زمان اجرای این طرح در ده ونک بیش از 5 سال می گذرد و شهرداری تهران در این خصوص اقدامی انجام نداده است، شهرداری تهران باید ضمن اتخاذ تدابیر ویژه جهت رفع خطر از بافت مسکونی و تجاری این محله، شرایط و مجوزهای انجام تعمیرات ضروری را به ساکنان ده ونک اعطا کند.

رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه همه این موارد بایستی با توجه به حفظ بناهای حائز اهمیت و تاریخی این محله در راستای بازیابی اصالت فرهنگی شهر تهران صورت گیرد، پیشنهاد داد کمیته‌ای متشکل از نمایندگان محله، شورای شهر، شهرداری و مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی سریع و جدی موضوع تشکیل شود.

شورای شهر شورای شهر تهران شهرداری مجلس شورای اسلامی مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر