کد خبر: 802798 A

وزیر بهداشت:

مراسم اختتامیه هجدهمین همایش سالانه انجمن علمی داروسازان ایران با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت و محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو، مورخ 4 شهریور سال جاری، در سالن همایش های رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) گفت: داروسازان کشور در سالهای پس از انقلاب حماسه های بزرگی آفریدند. بی‌تردید سهم داروسازان در دستاوردهای پس از انقلاب بسیار است. علی رغم اندیشه پزشک محور جامعه با توجه به خدمات بی بدیل پزشکان، اگر عرصه داروسازی نبود یقینا نظام سلامت تعطیل بود.

وی گفت: با رفتن شرکت‌های چند ملیتی از کشور که در اوج حضورشان ما بیش از 25 درصد داروهایمان را می ساختیم و با آمدن داروهای ژنریک و توانا کردن بخش تولید داخلی اتقاق عظیمی یعنی بی نیازی از واردات دارو رخ داد. پس امروز پایداری زنان و مردان داروساز کشور بود که با وجود دشمنی و تحریم موقعیت داروئی ما را به نقطه رساند که دنیا حیرت کرد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: انتظار من از داروسازان این است که امروز با توافق و همکاری مشکلات را حل کنیم، چرا که اقتصاد دارو امروز آشفته ترین بخش در اقتصاد سلامت ما است. من تنگناهای صنعت دارو را می دانم و می دانم که صنعت داروسازی در واردات بی‌رویه له شد. اگر دستاوردی است به دلیل رشادت متولیانی است که به سختی بر پا ایستادند.

وی گفت: به چه دلیل باید داروساز صنعت داخلی با یک مارژین محدود کار کند و دیگری با پنج تا ده برابر قیمت دارو را وارد کشور کند. بنابراین وزیر شما مکلف است که بر تولیدات داخلی ایستادگی کند. امروز به مناسبت روز داروساز می خواهم هم قسم بشویم تا فصلی نو در این عرصه گشوده شود. نمی شود با راهکارهای گذشته داروسازی آینده این صنعت را اداره کرد. من همواره اعتقاد به تغییر دارم.

وزیر بهداشت در ارتباط با وجدان بیدار داروسازان گفت: داروساز پاک از آن است که سر از ناصرخسرو دربیاورد. داروساز عزیزتر از این است که راضی شود مادری گوشواره بچه خود را در بیاورد تا فردا داروی بنجل تالاسمی از بازار آزاد بخرد. پس هم قسم شویم که پس از این جز وفاداری برای بیمار در وجود ما هیچ چیز نخواهد بود. عزت همکاران داروساز ما و فعالیت حرفه ای آنها باید احیا شود. من به عنوان وزیر مصمم هستم تا اعتبار همکار داروساز من مغشوش نشود تا بخاطر نگهداری حیات اقتصادی خود مجبور شود سودجوئی اقتصادی را مشی کاری خود قرار دهد. همکاران من ایستاده اند تا چرخ بیزینسی را که بیرون از این حرفه قرار گرفته است بایستد. تا از داروساز با دادن یک حق مسوولیت فنی سودجوئی نکنند. آنها سودهای کلان می برند و هزینه آن آبروی داروساز است.

دانشگاه علوم پزشکی سازمان غذا و دارو سالن همایش وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر