کد خبر: 802381 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر با بیان اینکه ۲ مدرسه از ۱۱ مدرسه‌ای که در اختیار آموزش و پرورش بود تخلیه شده و به مزایده گذاشته‌ایم، گفت: ۹ مدرسه دیگر نیز در روزهای آینده تعیین‌تکلیف خواهند شد، چرا که در اول مهر نمی‌توانیم، مدارس را تخلیه کنیم.

علی امینی (معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره خرید یا اجاره مدارس تحت مالکیت بنیاد شهید و امور ایثارگران توسط آموزش و پروش گفت: ۳۶ پلاک ثبتی بنیاد شهید و امور ایثارگران در تهران در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد. آموزش و پرورش در خصوص این مدارس ۴۰ سال است که نه رابطه حقوقی با ما دارند و نه اجاره‌بهایی بابت این مدارس به ما پرداخت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید با مشکلات عدیده‌ای درباره جامعه ایثارگران مواجه است، ادامه داد: ما به اندازه کافی صبر کرده‌ایم و به آموزش و پرورش فرصت دادیم و برای‌شان اظهارنامه ارسال کرده و اعلام کردیم، این املاک را به بنیاد شهید برگردانید که متاسفانه تا به امروز این اتفاق صورت نگرفته است.

معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر با بیان اینکه ۱۳۲ پلاک ثبتی در سراسر ایران که در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد متعلق به بنیاد شهید است، خاطرنشان کرد: برای ۱۱ مدرسه حکم تخلیه گرفته‌ایم و رای قطعی در خصوص این مدارس صادر شده است. ما دو مدرسه را تخلیه کردیم که بلافاصله بعد از آن آموزش و پرورش فضاسازی‌هایی در این خصوص انجام داد. در جلساتی که با آموزش و پرورش داشتیم به آنها پیشنهاد دادیم یا این مدارس را از بنیاد خریداری کرده و یا اجاره بهای آن را پرداخت کنند.

امینی با اشاره به جلسه بنیاد شهید با آموزش و پرورش در همین خصوص گفت: این جلسه با حضور حجت‌الاسلام شهیدی رییس بنیاد شهید، حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش و محسنی‌بندپی استاندار تهران برگزار شد، در این جلسه مصوب شد تا پایان تیرماه آموزش و پرورش اجاره‌نامه‌ای در خصوص این مدارس منعقد کند و تا پایان مرداد ماه نیز این مدارس توسط کارشناسان ارزیابی و آموزش و پرورش این مدارس را از بنیاد خریداری کند.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ خبری از آموزش و پرورش نشده است، تصریح کرد: دو مدرسه‌ای که تخلیه شده بودند را اخیرا به مزایده گذاشته‌ایم تا بتوانیم از طریق مزایده این ساختمان‌ها را به فروش برسانیم. اگر آموزش و پرورش نمی‌خواهد این مدارس را از دست بدهد، می‌تواند در مزایده شرکت کرده و این مدارس را خریداری کند.

معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر درباره تعیین‌تکلیف ۹ مدرسه دیگر نیز یادآور شد: در روزهای آینده در خصوص تعیین‌تکلیف این مدارس نیز اقداماتی را انجام خواهیم داد، چراکه در اول مهر نمی‌توانیم، مدارس را تخلیه کنیم. متاسفانه تا به امروز مسئولان آموزش و پرورش نسبت به تعیین‌تکلیف وضعیت این مدارس بی‌تفاوت بوده‌اند. ما یک توافق سه جانبه با آموزش و پرورش و استانداری تهران داشتیم که بنیاد شهید به آن پایبند بوده است.

وی تاکید کرد: قرار بود آموزش و پرورش تا پایان مردادماه نسبت به خرید این ۱۱ مدرسه اقدام کند که تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است. آموزش و پرورش باید به مالکیت بنیاد نسبت به این مدارس احترام بگذارد و به توافق خود با بنیاد پایبند باشد.

امینی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات مالی بنیاد شهید با فروش این مدارس برطرف خواهد شد، خاطرنشان کرد: ما از آموزش و پرورش خواستیم بعد از ۴۰ سال وضعیت این مدارس را که از طرف بنیاد در اختیار آنها قرار داده شده مشخص کنند.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود؛ این املاک مصادره‌ای و متعلق به بیت‌المال است، نظر شما در این باره چیست؟ گفت: تمامی املاک بنیاد شهید زیر نظر رهبر انقلاب است و نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید حضور دارد بخشی از املاک متعلق به بنیاد شهید مصادره‌ای است و بخشی دیگر از این املاک با دیگر سازمان‌ها تهاتر شده است. ما در چندین مورد با آموزش و پرورش نیز املاکی را تهاتر کرده‌ایم. این موضوعات فرافکنی است و مشکل را برطرف نخواهد کرد.

معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر تصریح کرد: هفته گذشته در تنکابن یک مدرسه متعلق به بنیاد شهید بود که با همکاری آموزش و پرورش استان تعیین‌تکلیف شد. آموزش و پرورش استان به ما اعلام آمادگی کرد که یا این مدرسه را از ما خریداری و یا تهاتر می‌کند و در حال حاضر در کمیسیون فنی این موضوع در حال بررسی است و قرار است زمینی که متعلق به آموزش و پرورش است در همان شهر ارزیابی شود و ملک مدرسه‌ای که متعلق به بنیاد است، نیز ارزیابی شده و باهم تهاتر کنیم متاسفانه آموزش و پرورش استان تهران اراده‌ای برای تعیین‌تکلیف این مدارس در تهران ندارد.

امینی خاطرنشان کرد: بنیاد شهید دوماه تیر و مرداد را به آموزش و پرورش استان تهران فرصت داد، اما هیچ اقدامی انجام ندادند در حالی که یک توافق‌نامه با بنیاد در خصوص رفع این مشکل امضا کردند، اما در حال حاضر در ماه شهریور هستیم و هنوز اقدامی از سوی آموزش و پرورش درخصوص تعیین تکلیف این مدارس صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: ما حکم تخلیه این ۱۱ مدرسه را مدت‌ها است که گرفته‌ایم و این احکام قطعی است و امکان نقض آن وجود ندارد. سند مالکیت این املاک ۴۰ سال پیش برای بنیاد شهید صادر شده است و ما حکم تخلیه این مدارس را از چند سال پیش دریافت کرده‌ایم، ما نمی‌خواهیم مردم اذیت شوند ما از مسئولان وزارت آموزش و پرورش مطالبه داریم تا این مشکل را برطرف کنند.

معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر خاطرنشان کرد: در صورت عدم اجرای این احکام باید به سازمان‌های نظارتی پاسخگو باشیم. ما به آموزش و پرورش با توجه به املاک بسیاری که در اختیار دارند پیشنهاد تهاتر دادیم.

علی امینی معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر