کد خبر: 802380 A

عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران با بیان اینکه ۵۳ سوله سازمان پیشگیری و مدیریت بحران در اختیار سازمان ورزش است، گفت: ۶ سوله نیز در اختیار مناطق ۴،‌۱۲،‌۱۶ و ۲۰ شهرداری است.

حجت نظری (عضو شورای شهر تهران) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا،‌ درباره سوله‌های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران که در اختیار سازمان ورزش شهرداری قرار دارد، گفت: در مقاطعی در شهر تهران مجموعه‌های ورزشی ساخته شد‌، اما متاسفانه این مجموعه‌های ورزشی با محوریت ورزش آقایان بود و خیلی  به مساله ورزش بانوان توجهی نشد.

رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران در ادامه، اظهار داشت: متاسفانه شاهد آن اتفاقی که باید برای ورزش بانوان رخ می‌داد و اماکن ورزشی مخصوص در اختیار آنها قرار می‌گرفت، نبودیم و بهانه‌هایی هم برای این مسئله مطرح می‌شد،‌ از جمله آنکه مردان می‌توانند بیشتر از این فضاها استفاده کنند و بانوان به امورات خانه مشغول هستند،‌ در نتیجه بخشی از ساعات مجموعه‌های ورزشی که به بانوان اختصاص داده شده بود،‌ تنها در نیمه ابتدایی روز بود،‌ لذا مدیریت شهری به این جمع‌بندی رسید که اگر بخواهد کاری برای افزایش سرانه فضای ورزشی بانوان صورت دهد باید از طریق فضاهای خالی که در اختیار دارد و استفاده نمی‌شود این کار را به سرانجام رساند و لذا از سوله‌های مدیریت بحران به عنوان مجموعه‌های ورزشی الزهرا استفاده کردند.

نظری با بیان اینکه ۵۳ سوله سازمان پیشگیری و مدیریت بحران در اختیار سازمان ورزش است، افزود: ۶ سوله  نیز در منطقه ۴،‌۱۲،‌۱۶ و ۲۰ در اختیار شهرداری مناطق است.

وی در ادامه تصریح کرد: من از حامیان استفاده از سوله‌های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران برای ورزش بانوان و به طور کلی فعالیت‌های ورزشی هستم و فکر می‌کنم این بهره‌برداری اتفاق خوبی است، زیرا سوله‌های مدیریت بحران عملا در زمان غیربحران بدون استفاده می‌مانند.

عضو شورای شهر تهران با انتقاد از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران، گفت: این سازمان برای سوله‌هایی که پس گرفته نیز عملا کار خاصی انجام نداده است،‌ در حالی که بنا بود‌ این سوله‌ها قفسه بندی شوند و نسبت به دپوی اقلام غذایی در آنها اقدام شود،‌ اما این اتفاق نیفتاد و شاید خیلی مناسب نباشد که در این برهه زمانی صورت گیرد.

وی گفت: اگر بخواهیم دپوی اقلام را در این سوله‌ها اجرایی کنیم،‌ با توجه به اینکه آنها تاریخ مصرف دارند و لازم است هرچندماه یکبار انبار گردانی شوند و اقلام از انبار خارج و سری جدید مجددا جایگزین شود که این امر هزینه مضاعفی برای شهرداری در پی دارد.

نظری در ادامه افزود: تهیه و دپوی اقلام و خرید مجدد پس از مدتی برای شهرداری هزینه‌بر است،‌ ضمن اینکه اگر در هنگام بحران امکان دسترسی به این سوله‌ها وجود داشته باشد، بهترین فضا همین سوله‌ها هستند تا مردم در این مکان‌ها سکونت موقت داشته باشند، ‌اما اگر امکان دسترسی وجود نداشته باشد‌، فرقی ندارد که از آنها استفاده ورزشی کنید یا دپوی اقلام شود یا هر استفاده دیگری.

وی با بیان اینکه این مجموعه‌ها فضاهایی هستند که شهروندان می‌توانند در ایام غیربحران از آنها بهره‌مند شوند، اظهار داشت: این فضاها می‌تواند بستر مناسبی را برای اسکان شهروندان در هنگام بحران فراهم کند،‌ ضمن آنکه شورای شهر مصوبه‌ای دارد مبنی بر برگرداندن سوله‌ها به سازمان مدیریت بحران،‌ به شرط آنکه مناطق شهرداری جایگزین این سوله‌ها را برای بانوان ایجاد کنند.

رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران در ادامه خاطر نشان کرد: دو اتفاق مهم رخ داده است که جای تامل دارد، اول اینکه برای آن تعداد سوله‌های مدیریت بحران که به ستاد مدیریت بحران بازگردانده شد،‌ عملا هیچ اتفاقی رخ نداده و خالی افتاده‌اند و نکته مهم دیگر این است که جایگزین این سوله‌ها نیز توسط مناطق شهرداری ساخته نشده است. لذا تنها اتفاقی که با بازگرداندن سوله‌ها به ستاد مدیریت بحران رقم می‌خورد این است که سهم زنان را از ورزش شهروندی و امکانی که برای بانوان در استفاده از فضاهای ورزشی فراهم است کم و آنها را از فضاهای ورزشی محروم می‌کنیم.

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: تا زمانی که شهرداری‌های مناطق نسبت به ایجاد فضاهای ‌ورزشی برای بانوان اقدام نکرده‌اند، اتفاق خوبی نیست که این سوله‌ها را به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران برگردانیم و آنها را خالی رها کنیم و هیچ اتفاقی نیز در آنها رقم نخورد.

ورزش بانوان حجت نظری ستادمدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر