کد خبر: 802104 A

سالاری مطرح کرد:

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری خلاصه‌ای از اقدامات این کمیسیون طی دو سال گذشته را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد سالاری، در یکصد و شصتمین جلسه شورای شهر به ارائه گزارشی از  عملکرد دوساله این کمیسیون پرداخت و گفت: کمیسیون شهرسازی و معماری طی دو سال گذشته در مجموع ۲۰۲ جلسه رسمی برگزار کرده که بخشی از این جلسات به بررسی کارشناسی پرونده های باغات و بخشی دیگر به بررسی  ۳۲ طرح و ۴۱ لایحه اختصاص داشته است.

وی با اشاره به ایجاد کارگروه فنی نظارتی ذیل کمیسیون شهرسازی و معماری بیان کرد: این کارگروه در راستای ایفای نقش نظارتی کمیسیون ایجاد شد که در سال اول شورا ۴۸۵۰ پرونده شهرسازی و در سال دوم ۵۴۰۰ پرونده را که در شوراهای معماری مناطق تصمیم گیری شده بود با مفاد طرح تفصیلی و مقررات شهرسازی ومعماری تطبیق داد که مغایرت های این تصمیمات با قوانین را بصورت رسمی به شهرداری تهران و ریاست شورا و سایر نهادهای نظارتی برای لغو مصوبات متخلفانه اعلام شد. این اقدامات منجر به کاهش بیش از ۷۰ درصدی تخلفات شوراهای معماری شد.

سالاری تعداد بازدید های میدانی کارشناسان کمیسیون مربوط به پرونده های باغات را  ۲۷۵ مورد اعلام کرد و گفت: از آنجایی که بیشترین مراجعات مردمی به شهرداری مربوط به حوزه شهرسازی و معماری است، بیش از ۱۵۰۰ درخواست مردمی به این کمیسیون  ارائه شده که مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت. همچنین ۱۱۵ ارجاع طی یکسال اخیر از سوی هیات رییسه برای تعیین تکلیف  و تصمیم گیری به کمیسیون ارجاع شد که پس از بحث و بررسی به آن ها پاسخ داده شده است.

سالاری ادامه داد:  ۱۷۲ گود پرخطر توسط همکاران ما بازدید شده و  مورد بررسی قرار گرفت تا اقدامات لازم برای مقاوم سازی و ایمن سازی آن ها انجام شود‌. ۱۸۰ مورد بازدید و نظارت میدانی از طرح ها و پروژه های سطح شهر و سازمان ها و شرکت ها نیز توسط اعضای کمیسیون صورت گرفته و ۴۶ نشست و همایش تخصصی با حضور صاحبنظران، اساتید و مدیران مرتبط برگزار شده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به بررسی تعداد ۹۰ مورد گزارش ارائه شده توسط شهرداری تهران و سازمان ها و شرکت ها و سایر نهادها در جلسات کمیسیون اشاره کرد و گفت:  ۱۷۰ موضوع تخصصی در جلسات کمیسیون، مورد تصمیم گیری قرار گرفت و ۵۲ مورد گزارش تحلیلی و بعضاً پژوهشی در کمیسیون تهیه شده است.

کاهش رانت و فساد در حوزه شهرسازی و معماری

سالاری با اشاره به ارائه تعداد ۱۲۶ تذکر از سوی اعضای کمیسیون به مدیریت شهری و سازمان‌ها و نهادها و حوزه‌های مرتبط در صحن شورای شهر تهران، به بیان مهم ترین دستاورد های کمیسیون پرداخت و گفت: ما توانستیم با همکاری سایر اعضای کمیسیون ها و همکاری شهرداری و دیده بان های شهری و رسانه ها تغییر رویکرد جدی را در مدیریت شهری در توجه به طرح های توسعه شهری هم در کاهش انحرافات و هم کاهش تخلفات، کاهش رانت و فساد وعدم شهر فروشی داشته باشیم، در همین راستا نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را که فعالیت آن در گذشته بصورت یکطرفه از سوی وزارت راه و  شهرسازی متوقف شده بود، با پیگیری مستمر کمیسیون، مجددا احیا شد. فعالیت مجدد این نهاد با امضای تفاهم‌نامه مشترک وزیر راه و شهرسازی رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار تهران و همچنین پیشنهاد و تصویب ردیف اعتبار در بودجه سال ۹۸ شهرداری آغاز شد.

وی با بیان اینکه ما با همکاری کمیسیون سلامت و محیط زیست توانستیم دو طرح موضعی بسیار مهم را تعیین تکلیف کنیم گفت: یکی طرح 1070 هکتاری ساماندهی باغات بهم پیوسته کن که بعد از بارها جلسه، بالاخره در شورای عالی شهرسازی و معماری تعیین تکلیف شد و امیدواریم شهرداری تهران با ایجاد سازمان اجرایی این مجموعه را به یکی از تفرجگاه های عمومی تبدیل کند و طرح دیگر طرح  ۳۰۰ هکتاری باغات فرحزاد است‌.

ایجاد تغییر رویکرد در کمیسیون ماده ۵

وی افزود: تغییر رویکرد در کمیسیون ماده ۵ از تصمیم‌گیری مبتنی بر درآمدزایی به تصمیم‌گیری جهت تعیین تکلیف مفاد طرح تفصیلی و طرح های موضعی و موضوعی و تصمیمات راهبردی مغفول مانده در شهر، دیگر دستاورد کمیسیون است. همچنین ما توانستیم با همکاری سایر نهادهای ذیمدخل، لایحه اصلاح قانون ماده صد فعلی که متاسفانه دیگر با سازوکارهای موجود نمی توان کاهش تخلفات را رقم زد، پیش ببریم و اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در فرآیند نهایی است ما نیز در آنجا حضور فعال داشتیم و امیدواریم به زودی به تصویب برسد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: برخورد با تخلفات پروژه‌های بزرگ مقیاس از دیگر اقدامات کمیسیون بوده است. همچنین در حوزه حفاظت و صیانت از باغات، می توان به لغو مصوبه برج باغ و جایگزینی طرح خانه باغ و طرح های موضعی کن و فرحزاد اشاره کرد.  

توقف بارگذاری انبوه در پادگان 06

وی توقف بارگذاری انبوه در پادگان 06 یکی از دستاوردهای مهم کمیسیون دانست و گفت: ما توانستیم با حضور در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری از ساخت و ساز انبوه یک وهفت دهم میلیون متر مربعی در پادگان 06 جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: پیگیری‌های کمیسیون منجر به ایجاد تغییر رویکرد شهرداری از خودرو محوری به انسان محوری از طریق توسعه عرصه های عمومی و معطوف شدن ماموریت های شهرداری به عرصه های عمومی و پلازاهای شهری شد و اکنون یکی از مهم ترین ماموریت های شهردار تهران همین  موضوع است. مناسب سازی فضاهای عمومی و معابر یکی دیگر از دستاوردهای کمیسیون بود که همکاران من در کمیته شهرسازی توانستند ستاد احیا و مناسب سازی فضاهای عمومی را مجددا احیا کنند و اکنون جلسات آن بصورت منظم تشکیل می شود و تمام مناطق اکنون درگیر این موضوع هستند.

این عضو شورای شهر با اشاره به افزایش تاب آوری شهر اظهار داشت: ما در کمیسیون ضمن تعامل خوب با نظام مهندسی استان تهران در خصوص تهیه شناسنامه فنی ساختمان، توانستیم نوسازی بافت های فرسوده را از  صرف تخریب و نوسازی و درجاسازی به سوی بازآفرینی شهری ببریم. در همین راستا نسبت به افزایش اعتبارات بهسازی محیطی و ایجاد پاتوق های محلی اقدام کردیم.

بررسی 19625 طرح نمای ساختمانی در کمیته های نمای مناطق

سالاری در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی سیما و مننظر شهری بیان کرد: طی دو سال گذشته  19625 طرح نمای ساختمانی در کمیته های نمای مناطق 22 گانه بررسی شده و نمایندگان کمیسیون به عنوان ناظر در آنجا حضور داشته اند و سلسله جلسات بصورت مرتب در کمیسیون برگزار شده است.

وی افزود: احیا سند مجموعه شهری و صیانت و حفاظت از حریم از دیگر اقدامات کمیسیون است. ما در کمیسیون نهادسازی را نیز در دستور کار داشتیم که در این راستا ایجاد ستاد هماهنگی کمیسیون های ماده صد و تشکیل مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای شهر مراکر استان ها و همچنین نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را به سرانجام رساندیم.

سالاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر