کد خبر: 802067 A

به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز طرح تخصیص سیستمی و متمرکز لاستیک سنگین ناوگان شهری در استان قزوین، مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اجرای طرح در ۲۰ استان دیگر با همکاری معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

به گزارش ایلنا، مرضیه حصاری با بیان ضرورت تسریع در توزیع لاستیک یارانه ای بین مالکان ناوگان فعال حمل و نقل شهری، گفت: با اجرای این طرح، نقش واسطه‌گری از زنجیره عرضه لاستیک حذف‌شده و این کالای اساسی با کمترین هزینه و بروکراسی و بدون ایجاد صف و مبتنی بر سازوکار ارزیابی عملکرد، به صورت عادلانه در اختیار مالکان واجد صلاحیت ناوگان حمل و نقل بار و مسافر شهری قرار می‌گیرد و در نهایت به کاهش هزینه های تحمیل‌شده و بهبود کسب‌وکار در بخش حمل و نقل شهری کشور کمک خواهد نمود.

وی همچنین اظهار کرد: پس از عملیاتی سازی مرحله آزمایشی در استان قزوین و پایش نتایج حاصله، مرحله اول طرح سراسری در استان‌های البرز، زنجان، مرکزی، همدان، کرمانشاه، گلستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، سمنان و یزد در نیمه دوم تیرماه سال جاری به اجرا درآمده و تخصیص سیستمی لاستیک با استفاده از حواله‌های الکترونیک در این استان ها در حال انجام است.

حصاری در ادامه اعلام کرد: هم‌اکنون با اجرای مرحله جدید از تاریخ 22مردادماه، استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، گیلان، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، کرمان، فارس، اصفهان نیز به طرح اضافه‌شده‌اند.

وی اضافه کرد: مابقی استان‌ها نیز تا انتهای شهریورماه سال جاری، مشمول اجرای طرح خواهند شد.

 مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور توضیح داد: در این استان‌ها به مالکین خودروهای حمل و نقل بار و مسافر که واجد صلاحیت دریافت سهمیه لاستیک می‌شوند، از طریق پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود. سپس مالکان این خودروها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت utcms.ir و مطالعه شرایط، حواله خود را دریافت نموده و از نمایندگی فروش مشخص‌شده در حواله، لاستیک خود را برابر نرخ های مصوب تحویل بگیرند.

حصاری افزود شرط لازم برای تخصیص سهمیه لاستیک به خودرو، دارا بودن پروانه فعالیت معتبر از شهرداری‌های کشور است. طبق اولویت تعیین‌شده، ناوگان مجهز به دستگاه هوشمند سیپاد یا خودروهایی که باربرگ حقیقی اخذ می کنند، برای دریافت لاستیک در اولویت می باشند.

وی با بیان اینکه مسئله برآورده سازی لوازم مصرفی ناوگان حمل و نقل عمومی، به‌خصوص لاستیک، ارتباط تنگاتنگی با قیمت عمومی کالاهای موجود در بازار، سطح خدمات حمل و نقل عمومی و میزان رضایت‌مندی شهروندان علی خصوص قشر متوسط و ضعیف جامعه از خدمات شهری دارد، گفت: اقدامات انجام‌شده در این زمینه ضرورت بالایی در شرایط اقتصادی فعلی داشته و به‌وسیله آن تا حد امکان نقش واسطه‌گری از زنجیره عرضه لاستیک حذف‌شده و این کالای اساسی با کمترین هزینه و بدون انجام تشریفات اضافی، در اختیار رانندگان زحمتکش ناوگان حمل و نقل بار و مسافر شهری قرار می‌گیرد.

استان قزوین ترافیک حمل و نقل عمومی شهرداری وزارت صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر