کد خبر: 801946 A

حریرچی مطرح کرد:

ایرج حریرچی گفت: مهمترین دستاورد دولت تدبیر و امید، در اولویت قرار دادن سلامت مردم است که رییس جمهوری در برنامه های تبلیغاتی خود مطرح و عملیاتی کرد و به آنها وفادار ماند.

به گزارش ایلنا، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفتگوی زنده با شبکه رادیویی گفتگو به مناسبت هفته دولت، دستاوردهای وزارت بهداشت را تشریح کرد و گفت: در حوزه دسترسی مردم به خدمات سلامت مطابق با استطاعت مردم پیشرفت قابل توجهی داشتیم به طوریکه  26 هزار تخت جدید ایجاد و 45 هزار تخت نیز به طور کامل بازسازی شد.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تعداد 6500 مطب در کلینیک های ویژه دولتی ایجاد شد و خانه های بهداشت نیز صددرصد تکمیل شدند و دو هزار خانه بهداشت نیز به بهره برداری رسید.

حریرچی تصریح کرد: همزمان با افزایش قابل توجه دسترسی مردم به خدمات سلامت، پرداختی از جیب مردم نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشت و از 56 درصد شروع طرح تحول سلامت به 35 درصد رسید که هیچ کشوری در دنیا این تجربه را نداشته است و هزینه های فقرزا و کمرشکن سلامت کنترل و کاهش نسبی یافت.

وی با اشاره به  توجه به حوزه پیشگیری در دوره جدید ، گفت: پویش هایی مثل فشار خون، دیابت و ... نشانگر این مهم هستند و امیدواریم بحث پیشگیری را مقدم بر درمان و مراجعات سرپایی را مقدم بر بستری قرار دهیم و دستاوردهای مهمی را حاصل کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه، حوزه سلامت چقدر تحت تاثیر پرداختهای بیمه ای قرار دارد، گفت: بیمه های پایه خصوصا با تاخیراتی که در پرداختها داشتند از نظر مالی وزارت بهداشت را تحت تاثیر قرار دادند اما با دستورات قاطع و اخیر رییس جمهوری صادر کردند امیدواریم پرداختی ها به موقع انجام شوند و بیمه ها نیز بخصوص بیمه ایران اصلاحاتی را انجام داده اند و درحال انجام هستند.

به گفته حریرچی، حدود 9 درصد بودجه های تحقیقاتی و 10 درصد هیات های علمی کشور است ولی 30 تا 34 درصد تحقیقات علمی در وزارت بهداشت انجام می شود و افتخار داریم که بگوییم ایران هم از نظر  تولید خالص مقالات و هم از نظر استنادات که نشان دهنده کیفیت مقالات است در منطقه رتبه اول و در دنیا رتبه 18 را دارد.

ایران دولت رییس جمهوری سلامت معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر