کد خبر: 801925 A

الویری خبر داد:

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: یکی از مهمترین مباحثی که در کمیسیون برنامه و بودجه به آن پرداخته شد، کاهش نیروی انسانی در شهرداری بود که در هیچ مقطعی چنین اتفاقی رخ نداده بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در ابتدای یکصد و شصتمین جلسه شورای شهر به ارائه گزارشی از برنامه این کمیسیون در دو سال گذشته پرداخت و گفت: مهمترین مطلب در دستور کار این کمیسیون بودجه سالیانه و برنامه پنج ساله شهر تهران است که وقت زیادی از کمیسیون برنامه و بودجه گرفت، زیرا بسیاری از طرح‌ها و نقایص الزاما یک بخش بودجه‌ای نیز دارند.

وی با اشاره به اینکه ۱۳۷ جلسه در این کمیسیون برگزار شد، در ادامه به اقدامات کلیدی که در کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد، گفت: اقدام کلیدی در کمیسیون برنامه و بودجه کلید خورد که تاثیر زیادی در ساختار شهرداری و مدیریت شهری گذاشت. یکی از مباحث مسئله تعداد کارکنان بود که در ابتدای شورا صحبت از استخدام ۱۳ هزار نیرو در دوره آخر شورای چهارم مطرح شد.

الویری با اشاره به اینکه با نیروهای زیادی در شهرداری مواجه بودیم که بسیاری با کارآمدی لازم استخدام نشده بودند، گفت: لایحه‌ای تصویب کردیم که شهرداری سالانه ۶ درصد از نیروی کل را کم کند. در نتیجه شاغلان شهرداری که در شهریور سال ۹۶، ۶۸ هزار و ۱۲۷ نفر بودند در تیر ماه سال ۹۸ به ۶۴ هزار و ۹۱۲ نفر تقلیل یافتند. یعنی ۳ هزار و ۳۱۹ نفر نیروی انسانی کم شد که در هیچ مقطعی چنین اتفاقی رخ نداده بود.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه در ادامه به اصلاح ساختار در شهرداری شاره کرد و گفت: اصلاح ساختار به طور جدی مطرح است که در شورای شهر تصویب و در شهرداری در حال پیگیری است.

وی در ادامه به مسئله مهم دیگری که در این دوره دو ساله در کمیسیون برنامه و بودجه انجام شد اشاره کرد و گفت: اقدام کلیدی دیگر در این کمیسیون مسئله شفافیت است. تاریکخانه‌های موجود زمینه مناسبی را برای فساد مالی فراهم می‌کند و شفافیت به عنوان یک ابزار برای مقابله با فساد است.

وی افزود: کمیسیون برنامه و بودجه به طور جدی به این مسئله پرداخت و در پنج حوزه شفافیت را عملی کرد. از جمله می‌توان به شفافیت معاملات، شفافیت در شهرسازی که به انتشار اطلاعات تمام پروانه‌های ساختمانی صادره از سال ۹۷ منجر شد، اشاره کرد و همچنین انتشار اطلاعات تغییر کاربریهای مجاز از سال ۹۷ و انتشار پروانه برج‌ باغها از سال ۹۲ از جمله آنهاست. همچنین شفافیت سازمانی با هدف مدیریت تعارض منابع هم از دیگر مواردی بود که در مسئله شفافیت به آن پرداخته شد.

وی گفت: همچنین انتشار اطلاعات کامل مدیران شهرداری به همراه حقوق پایه و انتشار اطلاعات ۶۵ هزار کارمند پایه شهرداری و لیست سفرهای خارجی انجام شده از دیگر اقداماتی بود که در مسئله شفافیت به آن پرداخته شد.

او در انتها افزود: مسئله حسابرسی‌ها و انتخاب حسابرس و باید و نبایدهایی که بعد از گزارش حسابرسی باید انجام شود، از دیگر اقدامات کمیسیون برنامه و بودجه بود.

برج شهر تهران شهرداری کمیسیون برنامه و بودجه نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر