کد خبر: 799656 A

مومنی تاکید کرد:

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر لزوم بازنگری قانون در مدت زمان بازتوانی افراد دارای اعتیاد تاکید کرد و گفت: زمان نگهداری و بازتوانی معتادان باید به یک الی دو سال افزایش یابد.

به گزارش ایلنا، اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بازدید از ساختمان مرکز جامع توانمندسازی و صیانت اجتماعی از بهبودیافتگان کرمانشاه که قرار است در کنگاور این استان مورد بهره‌برداری قرار ‌گیرد، با بیان اینکه این مرکز ظرفیت بسیار خوبی در حوزه صیانت اجتماعی خواهد داشت، گفت: هر مرکزی که احداث می‌شود، مددجویان در کنار درمان خود، حرفه و شغلی می‌آموزند و تولیدات خود را دارند تا وقتی از آن مرکز خارج شدند، بتوانند برای خودشان شغلی را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: این مرکز، یکی از مراکز خوب کشور است که با ۲۰ هکتار مساحت می‌تواند غرب کشور را پوشش دهد و مددجویان مدتی که در آن به‌سر می‌برند علاوه بر سم‌زدایی و درمان، به اشتغال نیز دست یابند.

دبیرکل ستاد با اشاره به ایجاد کارگاه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی در این مرکز اظهار داشت: ۵۰ درصد معتادان در گذشته دارای شغل بوده‌اند لذا سعی بر این است برخی مشاغل با توجه به شغلی که فرد در گذشته داشته، ایجاد شود و همچنین کارگاه‌های مشاغلی همچون خیاطی، خبازی، نجاری و... در این مرکز راه‌اندازی شوند تا هر کسی که وارد آن شد، کاری یاد بگیرد و از آن درآمد کسب کند.

مومنی به نقص قانون در مدت زمان بازتوانی معتادان اشاره کرد و گفت: قانون در این حوزه باید اصلاح شود، در قانون آمده که معتاد متجاهر از یک تا سه‌ماه و حداکثر شش‌ماه برای درمان و بازتوانی در این مراکز نگهداری شود اما معتقدیم مدت زمان ذکر شده پاسخگوی بازتوانی و کسب مهارت و حرفه برای فرد نیست و زمان نگهداری و صیانت از این‌گونه افراد، باید به یک تا دو سال افزایش یابد.

وی بیان داشت: هزینه نگهداری این افراد در این‌گونه مراکز ابتدا از سوی دولت پرداخت می‌شود اما در ادامه، خود فرد با درآمدی که کسب می‌کند، می‌تواند خودش را اداره کند. نباید این‌گونه باشد که پلیس مدام افراد جمع کند، آنان در این مراکز ساماندهی و نگهداری شوند و سپس دو باره آزاد شوند و پلیس بگیرد و... این امر باعث هدر رفت منابع کشور و عدم مهارت‌آموزی و بازتوانی فرد در این مراکز می‌شود، لذا این چرخه معبوبی است که باعث هدر رفت منابع کشور می‌شود و باید مدت زمان نگهداری افراد افزایش یابد.

گفتنی است، ساختمان مرکز جامع توانمندسازی و صیانت اجتماعی از بهبود یافتگان واقع در کنگاور کرمانشاه قرار است با هدف بازتوانی و صیانت اجتماعی از بهبودیافتگان در کنگاور مورد بهره ‌برداری قرار گیرد که امروز برای کمک به بهره‌برداری از فاز اول آن، بازدیدی از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت.

سردار مومنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر