کد خبر: 799072 A

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: در سال ۹۸ تاکنون ۱۰ نفر در اثر گزش جانوران زهری فوت کرده اند که ۹ مورد عقرب گزیدگی و یک مورد مارگزیدگی بوده است.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی گویا صبح امروز با اعلام این خبر در «سمینار علمی گزش جانوران زهرآگین» گفت: در اصلاح نظام ثبت، موارد گزش، عوارض ناشی از آن، موارد فوتی و ادغام این برنامه در شبکه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به نقل از کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل، مارگزیدگی را چالش پنهان سلامت در دنیا عنوان کرد و افزود: تعداد مارگزیدگی به عنوان مهم‌ترین بیماری گرمسیری در برخی از کشورها، سالانه به یک میلیون مورد می‌رسد. 

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ در اولین نشست تخصصی مارگزیدگی که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد پیش‌نویس برنامه‌جهانی مدیریت مارگزیدگی تهیه شد. هدف از این برنامه کاهش میزان مرگ و ناتوانی ناشی از مارگزیدگی به نصف تا سال ۲۰۳۰ بود. 

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با اعلام اینکه بیشترین مارگزیدگی به قاره آسیا مربوط می شود، گفت: روزانه ۷۵۰۰ نفر در دنیا مارگزیده می شوند و روزی ۲۰۰۰ نفر می‌میرند.

دکتر گویا افزود: سالانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مارگزیدگی در دنیا اتفاق می‌افتد، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر علائم ناشی از سم مار را پیدا می‌کنند، ۴۰۰ هزار نفر ناتوانی طولانی یا قطع عضو می‌شوند و ۱۴۰ هزار نفر نیز فوت می‌کنند.

وی با اشاره به این که هر ۵ دقیقه یک مارگزیدگی در دنیا رخ می‌دهد، ادامه داد: از هر ۵۰ نفر که مارگزیده می‌شوند یک نفر می میرد و پنج نفر دچار عوارض ناتوانی می‌شوند.

وی روستائیان، کشاورزان و کودکان را بیشترین اقشار آسیب دیده از این مخاطره نام برد و گفت: فلج اندام، فلج تنفسی، اختلال انعقادی، خونریزی شدید و مرگبار، نارسایی کلیه، آسیب‌های بافتی شدید، قطع عضو و مرگ، عواض ناشی از مارگزیدگی است.

بنا به اعلام وبدا، وی در پایان مسئولیت سه استان اصلی درگیر در سیل اخیر را به دلیل جابجایی احتمالی مارها و عقرب‌ها سنگین دانست.

فوت محمدمهدی گویا ماگزیدیگی جانوران زهری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر