کد خبر: 795971 A

شهردار تهران در پیامی ۱۷ مرداد، روز خبرنگار را تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی در پیام خود به مناسبت ۱۷ مرداد، روز خبرنگار این چنین نوشت:

«عصر ما، عصر حاکمیتِ مفهوم پرمعنا و پربسامد «شهروند» است، زمانه‌ای که شهروند بر اریکه «حق» نشسته و از حق چگونه زیستن خود در برابر اراده‌های «غیر»، دفاع می‌کند. شهروندِ عصر ما، با ابزارهای متعددی که در اختیار دارد قدرتمند و توانا در پیگیری حقوق و کسب آگاهی‌های لازم شهروندی خود است. قدرتمندی شهروندِ مطالبه‌گر زمانه ما، اگرچه دلایل تاریخی، سیاسی و اجتماعی مختلفی دارد اما بیش از همه، مدیون دستگاهِ آگاهی‌سازِ رسانه و ابزار‌های متعدد ارتباط جمعی است. «آگاهی» اطلاعات نیست که در قالب عدد و رقم بیاید، آگاهی دانش ضمنی است و محصول اراده قدرتمند رسانه‌ است.

وقتی «شهروند» در کنار «شهر» قرار می‌گیرد، عینیت می‌یابد و در این وضعیت عینی، خبرنگاران عطف به جایگاه آگاهی‌بخش خود، شرکای اصلی مدیران شهری محسوب می‌شوند، آنان در خدمتگزاری به شهروندان، مسئولیت برجسته و مهمی برعهده دارند. تحقق رؤیای شهر شفاف، بدون حضور قدرتمند، امن و حرفه‌ای خبرنگاران در همه عرصه‌های مدیریت شهری ممکن نیست. اگر شعار شفافیت می‌دهیم و می‌خواهیم تهران را پشت شیشه شفاف مدیریت کنیم، باید تمام شرایط ایده‌آل را برای حضور خبرنگاران مقتدر و مسئول در تمام ارکان فراهم کنیم.

خبرنگاران و به طور کلی فعالین رسانه یکی از بزرگترین ناظران مدیران شهری هستند. همه خبرنگاران حق دارند در تمام شرایط از همه مدیران شهری، انتقاد سازنده و از آنان برای همه تصمیماتشان پاسخ بخواهند. خبرنگاران نمایندگان حقیقی مردم‌اند و ما برای تحقق شعار «تهران شهری برای همه» باید به «حق اطلاعاتیِ» شهروندان التزام داشته باشیم و التزام عملی به این حق بزرگ انسانی، به بهترین نحو از طریق آزادی بیان خبرنگاران حاصل می‌شود.  

یکی از مهمترین نمودهای عینی مسئولیت برجسته خبرنگاران در اداره شهر، حاکمیت بلامنازع آنها در شرایط بحران است. بحران‌های شهری عمدتاً محصول وضعیت کالبدی شهر هستند. مدیران شهری در شرایط بحرانی شهر، بدون همکاری خبرنگاران، نمی‌توانند از پس بحران برآیند. تهران شهری بر بستر بحران‌های بالفعل است و همچنانکه مدیران شهر، باید بر آموزش و افزایش مهارت کارشناسان و مدیران حوزه مدیریت بحران همت عالی به خرج دهند، مدیران رسانه‌ها نیز باید خبرنگاران خود را بر دانش‌های مرتبط با مدیریت بحران مسلط کنند. 

روز خبرنگار، روز بزرگی است و فراتر از تبریک و شادباش به این پیام‌آوران امید و آگاهی، در عرصه عینی باید قدردان آنان بود. در این راستا، مدیریت شهری تهران اعتقاد راسخ دارد، باید فضای امن و آرام برای کار حرفه‌ای، سخت و پرتاثیر خبرنگاران شهری فراهم آورد. برای این مهم، در روز خبرنگار از تمام همکارانم در تمامی بخش‌های مدیریت شهری کلانشهر تهران می‌خواهم فضای همدلانه لازم را برای «کار خبری» آنان ایجاد کنند. امید است با همراهی پرسشگرانه و مطالبه ‌گرانه خبرنگارانِ، شهر را برای شهروندان، محلی امن برای زندگی دل‌انگیز و زیبا تبدیل کنیم. مردم بر شهر حق دارند و این حق به بهترین شیوه در قلم روزنامه‌نگاران تجلی می‌یابد و توسط مدیران شهری جامه عمل می‌پوشد.» 

 

 

رسانه سیاسی و اجتماعی شهردار تهران شهروند مدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر