کد خبر: 795880 A

معاون عمران وزیر کشور مطرح کرد:

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: در کمتر از ۵۰ درصد ایستگاه های راه آهن و فرودگاه های کشور سرویس خدمات ویژه معلولین ارائه می شود.

به گزارش ایلنا، هشتمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور به ریاست معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف عضو ستاد تشکیل شد.

مهدی جمالی نژاد در این جلسه بیان کرد: ارایه خدمات ویژه معلولان در دانشگاههای دولتی و آزاد از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری و گزارش شده است.

وی با اشاره به بررسی ۵۵۸ واحد دانشگاهی آزاد در کشور گفت: فقط ۶۴ درصد ورودی های این واحدها، ۱۸ درصد سرویس های بهداشتی، ۳۹ درصد آسانسورها و ۴۴ درصد سطوح شیبدار مناسب سازی شده و این پایش در دانشگاههای دولتی هنوز انجام نشده است.

وی افزود: ارائه خدمات ویژه معلولان در امور بانکی از بانک مرکزی پیگیری و نتایج جلسات مرتبط با حوزه گردشگری و مناسب سازی اماکن مربوطه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه آتی ستاد ارائه شود.

 وی تاکید کرد: از ۱۰۴ ایستگاه راه آهن و ۵۴ فرودگاه کشور، کمتر از ۵۰ درصدشان سرویس خدمات ویژه معلولین دارند که زیبنده کشورمان نیست.

 جمالی نژاد، پیگیری تدوین استاندارد بالابرها از سازمان ملی استاندارد و مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی و پیگیری رعایت ضوابط معلولان در ساخت و سازها به ویژه در شهرها و روستاهایی که درگیر سیلاب بوده اند را خواستار شد.

 وی در ادامه اظهار کرد: کمیته فنی و تحقیقاتی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با حضور معاونین شهرسازی و معماری شهرداری های کلانشهرهای کشور، نمایندگان سازمان حمل و نقل جاده ای، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت فرودگاههای کشور، سازمان ملی استاندارد و سازمان بنادر و کشتیرانی تشکیل شود.

وی تصریح کرد: از ظرفیت پژوهشی دانشگاهها در زمینه مناسب سازی نیز استفاده شود.

جمالی نژاد از برگزاری جشنواره فیلم های کوتاه با موضوع تشویق و ترویج مناسب سازی توسط سازمان های مردم نهاد عضو ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در سال آینده خبر داد.

 معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین اعلام کرد: ضوابط و مقررات در حوزه مناسب سازی به هنگام شده و در فرآیند طرح و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارد.

 رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: در ۷۶ درصد شهرداری ها چک لیست مناسب سازی در فرآیند صدور پروانه ساختمانی اعمال می شود.

 جمالی نژاد همچنین از ارزیابی عملکرد و نحوه تشکیل ستادهای استانی هماهنگی و پیگیری مناسب سازی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: استان های چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کرمان رتبه های اول تا سوم را بدست آورده اند و استان سمنان کم کارترین استان در این موضوع بوده است.

جاده راه آهن شهری و روستایی فرودگاه وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر