کد خبر: 795408 A

سید جواد حسینی:

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد که اول مهر امسال هیچ کلاسی بدون معلم نخواهد ماند.

به گزارش ایلنا، سید جواد حسینی سه شنبه شب در شورای آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه ۱۴۲ میلیون جلد کتاب در هزار عنوان درسی با هزینه ارز دولتی تامین شده و به انبارهای استان‌ها رفته، اظهارکرد: برای حذف مدارس خشتی و گلی در استان سیستان‌وبلوچستان سه مجمع خیرین مدرسه‌ساز وارد عمل شده‌اند و اعتبارات خاصی نیز تزریق می‌شود تا مدارس لازم در این استان ساخته شود لذا مهر امسال جشن برچیده شدن مدارس خشتی و گلی و همچنین برچیده شدن ۲۴ هزار کلاس درس دارای بخاری نفتی را برپا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هم اینک ۷۷ هزار مدرسه به شبکه ارتباطات متصل است و ۱۳۳ هزار کلاس درس، هوشمند هستند افزود: طی انعقاد قراردادی با وزیر ارتباطات طی برنامه ششم توسعه تمام مدارس به ویژه مدارس شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و روستاها هوشمند می‌شوند. رتبه‌بندی معلمان از ابتدای مهرماه امسال آغاز می‌شود که این اقدام از محل دو هزار میلیارد ریالی است که دولت به این مهم اختصاص داده و در همین شرایط پاداش بازنشستگان نیز در اواخر مرداد و شهریور ماه امسال در دو مرحله پرداخت می شود.

حسینی افزود: ۸۰ درصد معلمان برای اول مهر امسال آموزش‌های ضمن خدمت را فراگرفته‌اند و ۱۲ هزار مدیر مدرسه که در سامانه مدیریت ثبت نام کرده اند  ۱۰ عنوان آموزشی را می‌گذارنند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش مهمترین مشکل این نهاد برای اول مهر امسال را کمبود نیروی انسانی ذکر و بیان کرد: این وزارتخانه دچار بحران نیروی انسانی است و سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۲، ۲۵۵ هزار نفر از وزارت آموزش و پرورش خارج و بازنشسته می‌شوند که خروج این تعداد نیرو کاهش ۳۰ درصدی نیروی انسانی این وزارتخانه را رقم می‌زند و در مقابل در این مدت تعداد دانش‌آموزان ۱۷.۵ درصد افزایش خواهد یافت. توزیع نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش بسیار نامناسب است و این موضوع باعث گران اداره کردن این وزارتخانه شده زیرا سیستم جابه جایی‌ها دچار مشکل بوده است.

وی متذکر شد: امسال بیش از ۶۰ هزار نفر از نیروی انسانی این وزارتخانه بازنشسته می‌شوند، ۲۰ هزار نفر نیروی جدید از دانشگاه‌ها جذب این وزارتخانه می‌شوند، ۱۲ هزار نفر از حق التدریسی‌ها، پیش دبستانی‌ها و نهضت سواد آموزی جذب می‌شوند و  کسانی که تا پنجم مهرماه بازنشسته نمی‌شوند را امسال بازنشسته نمی‌کنیم و از این طریق ۱۵ هزار نفر کسری نیروی انسانی قابل جبران است.  ۳۲ هزار نفر در بخش حق‌التدریس معلمان مشغول فعالیت هستند و در طرح خرید خدمات نیز ۲۹۸ هزار نفر دانش آموز در کل کشور تحت پوشش هستند.

وی طرح خرید خدمات را بهترین راه موقتی برای وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: این به معنای واگذاری آموزش و پرورش به بخش خصوصی نیست زیرا این وزارتخانه حاکمیتی و غیرقابل واگذاری است. جمعیت حاشیه شهر مشهد از شش استان کشور بیشتر است، سرانه فضای آموزشی در خراسان رضوی ۴.۲ مترمربع است در حالیکه این سرانه در کشور ۵.۲ مترمربع است اما استاندارد آن ۸.۳ مترمربع است، لذا تلاش می کنیم از طریق خیرین مدرسه ساز و اعتبارات نوسازی این نقیصه را جبران کنیم. در طرح دیگر وزارت آموزش و پرورش، مدارس کوچک جمع‌آوری و مدارس بزرگ تقویت می‌شوند که این طرح در خراسان رضوی نیز اجرا می‌شود.

وی با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی عملیات اجرایی بزرگترین هتل فرهنگیان کشور در مشهد با عنوان مجموعه امام علی (ع) گفت: این هتل در کوتاه ترین زمان ممکن به بهره برداری خواهد رسید. ۲۹ مدرسه در اطراف حریم حرم مطهر رضوی قرار دارد، در بافت پیرامونی حرم مطهر کاربری اراضی، مسکونی و تجاری شده، طی صحبتی که با رئیس‌جمهوری شد مقرر شد پس از دریافت مجوز لازم از هیات دولت، زمین‌های مدارس به مردم واگذار شود تا ۳۱ استان کشور از ۳۱ مرکز اقامتی در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی برخوردار شوند. برای ساخت سرای کوثر دانش‌آموزان – معلمان خراسان رضوی هم اعتبار لازم تخصیص می‌یابد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ساخت و آماده‌سازی هزار و ۴۰۰ مدرسه جدید در مناطق سیل‌زده کشور برای اول مهرماه امسال گفت: در هر پروژه ای مرتبط با امر آموزش و پرورش که استان ۳۰ درصد از منابع مالی را تامین کند این وزارتخانه ۷۰ درصد منابع مالی آن را تامین خواهد کرد. صندوق توسعه فرهنگیان در سال ۱۳۹۷ ، ۶۲۰ میلیارد تومان سود بین معلمان توزیع کرد و در سال ۱۴۰۱ نیز باید پنج هزار میلیارد تومان سود به معلمان پرداخت کند و در این راستا، صندوق مکلف شده است که سهام کارخانه هایی مانند پتروفرهنگ را به فرهنگیان واگذار کند و ارزش افزوده همه دارایی های خود را به حساب معلمان واریز نماید.

وی در ادامه افزود: آموزش و پرورش یک لشکر اقتصادی انبوه اما خفته و بالقوه است که آیین نامه مربوط به بند پ ماده ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ با تقویت شوراهای استانی آموزش و پرورش، این لشکر انبوه را از خفتگی خارج می کند و به فعلیت می‌رساند. بودجه وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید از ۱۵ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال رسیده اما نتوانستیم آن را به جامعه تعلیم و تربیت انتقال دهیم یعنی از ۹ درصد سهمیه بودجه عمومی به ۱۳ درصد رسیده، البته استاندارد این  سهمیه بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از بودجه عمومی است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت: معتقدیم تا زمانی که ما دنبال افزایش سهم خود از منابع دولتی باشیم خیلی نمی‌توانیم موفق شویم لذا باید همه عوامل موثر در آموزش و پرورش را وارد عمل کرد.  با همین بودجه اضافه شده با استانداردهای آموزش و پرورش در ۶۰ درصد پوشش تحصیلی موجود می‌توانیم استانداردها را حفظ کنیم در حالیکه هم اینک پوشش تحصیلی آموزش و پرورش کشور ۹۲ درصد است در حالیکه  با این اعتبار بالای ۵۰ هزار میلیارد ریال اگر بخواهیم استاندارد عمل کنیم باید ۶۰ درصد پوشش تحصیلی در کشور را داشته باشیم.

حسینی خاطرنشان کرد: باید مشارکت‌ها را در امر تعلیم و تربیت را افزایش داد. نظام‌نامه تعامل وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های عمومی و دولتی با این وزارتخانه را در حال تدوین است تا برای تصویب به هیات‌دولت برود. اداره وزارت آموزش و پرورش نباید با قوانین عام مانند سایر دستگاه‌های دیگر انجام گیرد زیرا قوانین عام مانع شناسایی ظرفیت‌های درونی آموزش و پرورش می‌شود و همان‌طور که آموزش عالی از قوانین خاص برخوردار است اداره وزارت آموزش و پرورش هم به قوانین خاص  بیشتری نیاز دارد.

وی در ادامه افزود: گروهی در وزارت آموزش و پرورش تشکیل شده تا قوانین خاص برای اداره این وزارتخانه را تدوین کند و در هیات‌دولت به تصویب برسد همچنین گروهی از اقتصاددانان برجسته را در وزارتخانه تشکیل دادیم تا ظرفیت‌های درونی این وزارتخانه  را شناسایی کنند تا بتوان به تامین منابع مالی بیشتر برای آموزش و پرورش کمک کرد.  

حسینی در پایان گفت:‌ آموزش و پرورش را مانند سایر بخش‌های کشور گران اداره می‌کنیم. در طول مدت تحصیل دانش‌آموزان ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت تقویم آموزشی وجود دارد در حالی‌که این میزان در آموزش و پرورش پیشرفته هشت‌هزار ساعت است یعنی چهار هزار و ۹۰۰ ساعت آموزش اضافه می‌دهیم و هزینه اضافه می‌کنیم اما کیفیت آموزش را کاهش داده‌ایم. با این نحوه آموزش ذهن دانش‌آموز پر از مطالب درسی شده اما مهارت و درس زندگی نمی‌آموزد، دین و زندگی برای دانش آموزان تستی شده تا آنان برای یک آزمون کبیر به نام کنکور سراسری آماده شوند.

سید جواد حسینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر