کد خبر: 795074 A

رییس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام اسامی رتبه‌های تک‌رقمی کنکور گفت:‌ بیش از ۸۰۰ داوطلب در آزمون سراسری سال ۹۸ مجاز شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری رییس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۸ امروز سه شنبه ۱۵ مرداد ماه در سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد.

ابراهیم خدایی در ابتدای نشست عنوان کرد: موضوع جلسه امروز ارائه آمار کنکور سراسری سال ۹۸ است‌. در کنکور سراسری امسال ۵۸ زن و ۴۲ درصد آقا بودند. بیشترین شرکت کننده‌ها را در رشته‌های تجربی، علوم انسانی، ریاضی و فنی، هنر و زبان داشتیم.

وی ادامه داد: مجموعه آمار شرکت کنندگان یک میلیون ۳۵۲ هزار نفر بود که یک میلیون و ۱۸ هزار نفر در جلسه آزمون حاضر شدند و ۹ درصد هم غایب بودند. در این میان ۶۵ هزار نفر افزایش جمعیت داوطلبان را به نسبت سال گذشته داشتیم.

خدایی گفت: حدود ۵۷۷ داوطلب در آزمون نظام مهندسی و ۵۴۲ هزار نفر در آزمون نظام جدید ثبت‌نام کردند. به طور کل تعداد ۸۳۲ ۱هزار و ۲۸۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و نتیجه اولیه کنکور سراسری ۹۸ فردا اعلام خواهد شد.

او افزود: در مجموع ۳۶۷ هزار و ۴۷۲ ظرفیت برای کنکور سراسری سال ۹۸ داشتیم که نسبت به سال گذشته افزایش داشت. از این مجموعه ۵۹۶ هزار نفر از ظرفیت‌ها برای رشته سوابق تحصیلی و ۱۷۱ هزار نفر برای رشته‌های باآزمون بوده‌اند.

سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعداد ۱۲۸ هزار نفر در دوره‌های روزانه، ۳۵۹ هزار نفر در پیام نور، ۲۱۸ نفر در غیرانتفاعی و ۲۴ هزار و ۵۸۸ نفر برای مرکز مراکز تربیت معلم در نظر گرفته شده است. همچنین در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۸ هزار ۳۸۰ نفر ظرفیت داشتیم که این آمار همانطور که پیشتر قول داده بودیم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی با اشاره به در نظر گرفتن ظرفیت برای مناطق سیل زده گفت: علاوه بر اینها ما یک ظرفیت اضافه برای مناطق سیل زده در چهار استان خوزستان، لرستان، گلستان و خراسان شمالی با ۵ درصد سهمیه اختصاص دادیم.

خدایی درخصوص  آغاز انتخاب رشته‌ داوطلبان گفت: انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۸ از تاریخ بیستم تا ۲۴ مرداد ادامه خواهد داشت. انتخاب رشته شامل دو بخش برای رشته‌های تحصیلی خواهد بود. در این میان حتی داوطلبانی که غایب بودند می‌توانند با دیپلم مورد تایید از سوی آموزش و پرورش برای ثبت نام در رشته‌های با سوابق تحصیلی اقدام کنند. در این میان ما یک سیستم نرم افزار مجازی انتخاب رشته راه‌اندازی کردیم که داوطلبان می‌توانند از شنبه با پرداخت هزینه‌ای برای انتخاب رشته مراجعه کنند. این نرم افزار نحوه انتخاب رشته را به طور کامل به داوطلبان توضیح خواهد داد.

وی افزود: پس از ارائه آمار کنکور در فضای مجازی شاهد سودجویی برخی افراد جهت گمراهی داوطلبان خواهیم بود از این رو از داوطلبان خواهشمندیم دقت کاملی را در انتخاب رشته داشته باشند و در این خصوص با افراد مجرب و اساتید دانشگاه‌ها مشورت کنند به همین دلیل نرم افزار انتخاب رشته را راه‌اندازی کردیم.

خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: ما امسال در آزمون سراسری سال 98 تغییرات مهمی داشتیم مثل مطرح شدن دو نوع سوال آزمون نظام قدیم و نظام جدید البته برای سال 99 امکان انتخاب ساده‌تری را برای داوطلبان جهت برگزیدن سوالات آزمون نظام جدید و نظام قدیم خواهیم داشت به این معنی که هر کس می‌تواند انتخاب کند در چه نوع نظامی شرکت کنند.

او ادامه داد: در این میان بحث دشواری‌های سوال‌های نظام قدیم مطرح شد از این رو سازمان سنجش آموزش کشور سعی کرد این مساله را کنترل کند به این شکل اولا از منابعی که اعلام شده بود سوال طرح شود و دوما از مباحث مشترک بیشتر سوال بیاید.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: در بحث برگزاری آزمون سراسری 98 شاهد همکاری بسیار خوب نهادهای انتظامی و امنیتی بودیم به همین دلیل توانستیم امسال یکی از سالم‌ترین آزمون‌ها را داشته باشیم. همچنین بسیاری از متخلفان قبل از برگزاری آزمون شناسایی و دستگیر شد و آزمون امسال جزو امن‌ترین آزمون‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

محمودرضا رحیمیان معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه اشاره کرد: اگر داوطلبان پس از انتخاب رشته متوجه اشتباهی در روند انتخاب رشته خود شدند می‌توانند مجددا به سایت سنجش مراجعه نموده و ویرایش‌های لازم را لحاظ کنند. ثبت نام در رشته‌های صرفا سوابق تحصیلی از اسفندماه سال گذشته آغاز شده و تا 28 شهریورماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: آن دسته از داوطلبان که در رشته‌های با آزمون برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های پیام نور و غیرانفتاعی اقدام نکرده بودند می‌توانند با پرداخت وجه در انتخاب رشته این دانشگاه‌ها نیز شرکت کنند. همچنین داوطلبان دانشگاه‌های فرهنگیان نیز می‌توانند با پرداخت وجه و ضوابط دفترچه راهنما اقدام به انتخاب رشته کنند.

رحیمیان ا شاره کرد: در آزمون امسال تمام پذیرش رشته‌ها به صورت متمرکز بوده‌اند و حتی برای اولین بار رشته علوم ورزشی را در میان دیگر رشته‌ها لحاظ کردیم.

او در خصوص انتخاب رشته دانشگاه آزاد افزود: داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می‌توانند از تاریخ 20 مردادماه سال 98 جهت انتخاب رشته به سایت دانشگا ه آزاد مراجعه کنند.

رحیمیان ادامه داد: همان طور که گفته شد انتخاب رشته به دو صورت پذیرش با آزمون و پذیرش صرفا سوابق تحصیلی خواهد بود در پذیرش با آزمون داوطلبان می‌توانند با مراجعه و مطالعه دفترچه انتخاب رشته اقدام به انتخاب رشته نمایند اما لازم است داوطلبان به ترتیب علاقمندی انتخاب رشته کنند. اما در این بین داوطلبان سعی کنند مرتکب اشتباه نشوند.

خدایی اسامی رتبه های برتر کنکور سراسری سال ۹۸ را به شرح ذیل اعلام کرد.

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی

علیرضا افتخاری از اهواز

 محمد صادقی مجیدی یزدی از تهران

 دانا افاضلی از تهران

آریا جلالی از لاهیجان

علی عباسی از شهرکرد

سید ارشان دلیلی ساری

پارسا امینی از مشهد

فاطمه جعفری از تهران

 منتظر مهران از تفت

 محمدمهدی ابوترابی از تهران

 گروه آزمایشی علوم تجربی

 

ایزدمهر احمدی‌نژاد از تهران

محسن راستکار از تبریز

فرهنگ امیری از شیراز

رسا ظفری از تبریز

محمدرضا ارشدی سفیانی از تبریز

امیررضا بسکابادی از مشهد

گلسا مسابحی از شیراز

ریحانه فرخی ملکی از رشت

سیاوش کیان‌پور از اهواز

امیرحسام زارع از بیرجند

سیدمهدی زارع زاده ابرقویی از ابرقو

گروه آزمایشی علوم انسانی

فاطمه شب خیز از لار

مریم اسماعیلی از تهران

امین ایمان پور از تبریز

سیده آمنه موسوی لقمان از بهار

علی حاجیان از لار

فاطمه رستم‌وندی آغمیونی از تهران

محمدعرفان هشیاری از تهران

آتنا طاهری از تهران

محمدحسین سدهی از تهران

ملیکا دادخواه تیرانی از اصفهان

اسامی برتر گروه آزمایشی هنر

سارا سادات کریمی از تهران

صبا محمدی مفرح از تهران

پریا سینائیان از تهران

مرجان حاتمی زرزنه از تهران

پارسا رحمان مشهدی از تهران

اسامی نفرات برتر گروه آ‌زمایشی زبان‌های خارجه

صالح شاملو احمدی از تهران

امیرشایان چادگانی‌پور از اصفهان

شهریا رجایی فیروآبادی از تهران

پریناز باستانی از تهران

کسری محمدی از تهران

سازمان سنجش آموزش کشور کنکور انتخاب رشته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر