کد خبر: 794904 A

علیرضا رییسی خبر داد:

آیین عقد تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی کشور با موضوع غربالگری تنبلی چشم کودکان، امروز مورخ با حضور معاونان وزارت بهداشت و رئیس بهزیستی کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا رییسی در آیین عقد تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: ارتباط بسیار خوبی میان سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت بوده است. همچنین برنامه‌های بسیار زیادی در راستای پیشگیری تحت اشتراک این دو نهاد وجود دارد. همکاری این دو سازمان در راستای پیشگیری از بیماری‌ها می‌تواند تاثیر بسیاری در راستای جلوگیری از هزینه های آتی شیوع بیماری در کشور بگذارد.

وی گفت:  همه ما می‌دانیم هزینه کردن در زمینه پیشگیری در حقیقت سرمایه‌گذاری است و می‌تواند باعث بالا بردن سطح سلامت جامعه و حفاظت از  مردم و دولت شود. با چنین تدابیری در آینده بار بیماری‌ها و درمان در بیمارستان‌ها کاهش خواهد داشت. در حوزه بیماری‌های بینائی کارهای خوبی در سطح کشور انجام شده است. چنانچه امسال ما از سمت سازمان جهانی بهداشت بحث گواهی  ریشه‌کنی تراکم را با استاندارد بسیار بالایی دریافت کردیم که واقعا باعث افتخار برای کشورمان بود. کار دیگری که در حوزه بینایی انجام می‌شود موضوع تنبلی چشم است که این هم در دنیا و طبق تحقیقات گسترده در کشور ثابت شده که اگر ما بتوانیم در کودکان زیر شش‌سال مشکلات را پیدا بکنیم، اقداماتی که در حوزه پیشگیری انجام داده خواهند شد، بسیاری از هزینه‌ها و از کار افتادگی‌هایی که می‌تواند مشکلات را برای یک فرد ایجاد کند قابل پیش‌گیری است.

معاون بهداشت گفت: در بیش از بیست‌سال گذشته در سطح کشور و در حوزه بهداشت بیش از چهل میلیون غربالگری برای کودکان انجام شده است. این آماری بسیار قابل توجه است. از این تعداد بیش از یک‌میلیون 500 هزار نفر غربال مثبت بودند. از این تعداد باز 370 هزار مورد تنبلی چشم داشتند که این شناسایی منجر به درمان شد و این یک اقدام فوق‌العاده محسوب می‌شود.

رئیسی همچنین گفت: باید توجه کرد که اگر اقدامات را از منظر حوزه اقتصاد سلامت مد نظر قرار بدهیم و اگر هزینه‌های پیشگیری را با هزینه‌های درمان مقایسه کنیم، اختلاف این هزینه‌ها بسیار چشم‌گیر است.

وی افزود: پیشگیری تنبلی در کودکان به‌ویژه در سه ماه ابتدای زندگی‌شان بسیار مهم است، چراکه اگر بحث مادرزادی وجود داشته باشد و فرد دچار تنبلی چشم باشد، اشکالاتی که در سطح اعصاب و مغز صورت خواهد گرفت به‌سختی قابل جبران خواهد بود. مانند آب مرواردید  مادرزادی که در آن موقع به‌راحتی درمان می‌شود اما پس از آن در صورت عدم درمان تبعات بسیار زیادی خواهد داشت و ناتوانی‌های ویژه‌ای در آینده برای کودکان ایجاد می‌کند.

 رئیسی همچنین گفت: شصت‌درصد مشکلات بینایی در آینده که از تنبلی منشعب می‌شوند به‌خاطر تنبلی یک چشم نسبت به دیگری است که با مشاهده عادی قابل شناسایی نیست اما به‌راحتی حل  می‌شود. خیلی مهم است که تشخیص داده شود. 35 درصد تنبلی‌های چشم در آینده نیز به‌خاطر انحراف چشم است که خوشبختانه البته توسط والدین قابل تشخیص است و 5 درصد هم به‌علت عاملی هست که یک چشم نتواند ببیند. مثل افتادگی پلک یا آب مروارید که البته آن‌هم قابل مشاهده است.

وی در پایان مذکر شد: جلسات متعددی صورت گرفته تا تقسیم کاری بین سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و نهادهای مختلف صورت بگیرد. امید است که بتوانیم این کار را در سطح کشور با کیفیتی خوب انجام دهیم. طبق این تفاهم‌نامه نوع همکاری هر ما با سازمان بهزیستی مشخص می‌شود و  به‌ویژه تبادل اطلاعات بسیار امر مهمی در این زمینه خواهد بود. خوشبختانه در حوزه بهداشت ما سامانه یکپارچگی بهداشت را داریم و اطلاعات در سامانه ما موجود و ثبت است.

همچنین رئیسی در حاشیه امضای تفاهم نامه نیز گفت: مواردی هست که جزو بیماری‌های قابل پیشگیری و کم هزینه تلقی می‌شوند اما در درمان بسیار پر هزینه هستند و جزو بیماری‌های ناتوان‌کننده محسوب می‌شوند. این تحقیقات مدت‌های زیادی است که در سطح کشور انجام می‌شود. یکسری بحث‌های اجرایی و تکنیکی برای انجام این کار وجود دارد که آیا ما از چارت یا از دستگاه‌های سنجش بینایی در این اقدام استفاده کنیم یا اینکه مجری کار کدام یک از سازمان‌ها و ناظر این کار کدام سازمان باشد. تبادل اطلاعات به چه صورت باشد.

وی افزود: اینکه کودکان زیر شش سال که مخاطب طرح هستند بتوانند بررسی شوند، از مواد اصلی این تفاهم‌نامه است. ما مدنظر داریم اکثر موارد را تشخیص دهیم و درمان کنیم و از طرفی نیز، چنانچه موردی نیاز به درمان جدی‌تر داشته باشد ارجاع به سطح بالاتر داده شود. وزارت‌بهداشت مسائل درمان را انجام خواهد داد و سازمان بهزیستی هم  مجری طرح خواهد بود.

غربالگری چشم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر