کد خبر: 794828 A

وزیر علوم در جمع خبرنگاران:

وزیر علوم در واکنش به حکم انفصال از خدمت برخی از روسای دانشگاه‌ها گفت: برخی دانشگاه‌ها با توجه به برخی از بورسیه‌هایی که آن زمان بورس گرفتند و هزینه تحصیلی‌شان پرداخت شده و حال دکتری گرفته‌اند، عدم نیاز داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران پس از نشست  روسای دانشگاه‌های متولی کارگروه همکاری‌های علمی بین المللی و سفرای کشورهای هدف با محوریت همکاری‌های علمی بین المللی چالش‌ها و راه‌های برون رفت باتاکید بر گسترش روابط بین المللی گفت: بحث توسعه روابط علمی بین الملل یک سیاست مهمی در وزارت علوم و در واقع یکی از اهداف برنامه ای ماست. خوشبختانه دانشگاه‌های کشور خیلی خوب به آن ورود کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما هم در حوزه تحقیقات مشترک با کشورهای خارجی تعامل خوبی داشتیم و از طرف دیگر در مورد اعزام اعضای هیات علمی و دانشجویان برای فرصت های مطالعاتی و پذیرش محقیقان و اساتید کشورهای دیگر اقدامات خوبی صورت گرفته است. لذا این ارتباطات به خوبی گسترش پیدا کرده است اما آنچه که در حال حاضر مساله است و در نشست امروز به آن پراختیم بحث توسعه این همکاری‍‌ها است. در رابطه با بحث‌های هزینه ای بحث ما این بوده که در جاهایی که هزینه متحمل میشویم به صورت مشترک این هزینه را تامین کنیم تا کمتر مساله انتقال ارز پیش بیاید

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مشکلات ارزی گفت: ما تا اوایل  سال جاری مشکل خاصی در خصوص اعزام این افراد به خارج از کشور نداشتیم اما در دو سه ماه اخیر به دلیل محدودیت هم منابع ریالی و هم ارزی یک مقدار این فرآیند  کند شده اما با قول‌هایی که سازمان برنامه بودجه و بانک مرکزی  داده است این مساله در همین یکی دو ما اخیر حل خواهد شد و ما به انجام تعهداتمان در این خصوص باز خواهیم گشت.

غلامی درباره جا به جایی‌های یافته‌های علمی دانشگاه‌های داخل به خارج از کشور توضیح داد: جا به جایی یافته‌های علمی اغلب از طریق انتشار گزارش‌ها و چاپ مقالات انجام می شود و ما مشکل خاصی درباره چاپ مقالات نداریم بعضا در گذشته برای چاپ مقالات از سوی مجلات خارجی هزینه‌ای پرداخت شده است لذا فکر نمی‌کنم مشکلی در خصوص انتقال یا جا به جایی مقالات علمی وجود داشته باشد در حال حاضر چون این هزینه‌ها جزو هزینه‌هایی به شمار می‌رود که براساس نرخ ارز آزاد تامین می‌شوند همکاران ما باید از مسیرهایی که در سیستم‌های صرافی وجود دارد باید این هزینه‌ها را تامین کنند بنابراین به نظر نمی‌آید مشکل اساسی در چاپ دستاوردهای علمی داشته باشیم اما باید این جایگاهی که اکنون برای چاپ مقالات علمی ایرانی در خارج از کشور داریم را حفظ کنیم.

وی در واکنش به حکم انفصال از خدمت برخی از روسای دانشگاه‌ها گفت: جریان بورسیه‌هایی که در سال‌های گذشته رخ داد واقعا مشکل آفرین بود و موارد مختلفی مثل عدم توجه به آیین نامه بورس در آن اتفاق افتاد که حل شد و در واقع از باب موضوع اصلی که دیوان محاسبات کشور ورود کرده بود و حتی در حکم اولیه تعداد از مسئولین وقت را هم مقصر شناخته بود ولی به هر حال آن حکم تجدید نظر و اصلاح شد. 

غلامی بیان کرد:برخی دانشگاه‌ها در رابطه با برخی از افرادی که آن زمان بورس گرفتند و هزینه تحصیلی‌شان پرداخت شده و حال دکتری گرفته‌اند،  عدم نیاز داده‌اند. برخی از آنها اصرار داشتند که ما همچنان باید در دانشگاه‌های که در قرار داد بورسیه‌ای مان  ذکر شده شاغل شویم که نوعا هم دانشگاه‌های بزرگ تهران هستند، اینها به دیوان عدالت اداری شکایت کردند در حالی که انتخاب اعضای هیات علمی نیازمند ارزیابی علمی است. شاید این افراد قبلا مورد ازریابی علمی قرار گرفته باشند اما باید بعد از گذشت چهار، پنج سال صلاحیت علمی این افراد ارتقا پیدا کرده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت: این حق دانشگاه‌هاست که ارزیابی علمی کنند  و صرفا استناد به ارزیابی چهار، پنج سال قبل درست نیست اما نظر قاضی این است که در این زمینه الزام وجود دارد، با پیگیری افراد و استنباطی که قاضی از این روند داشته به معنای عدم اجرای حکم از سوی رییس دانشگاه‌ها تلقی شده است.

آیین نامه ارز علوم تحقیقات و فناوری بورسیه سازمان برنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر