کد خبر: 794255 A

عضو شورای شهر تهران گفت: ۱۴ سال است که آیین نامه حمل و نقل مواد خطرناک بازنگری نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شهربانو امانی در یکصد و پنجاه و نهمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به حمل و نقل موادخطرناک در سطح شهر تهران گفت: با توسعه فعالیت های صنعتی و اقتصادی در شهرها، بهره گیری از مواد شیمیایی خطرناک نیز افزایش یافته است. تمرکز جمعیت در کلانشهرهای کشور به ویژه شهر تهران، خطرپذیری این شهرها در برابر حوادث ناشی از مواد خطرناک را به طور فزاینده ای افزایش داده است.

وی با اشاره به لزوم اقدامات شهرداری جهت تامین ایمنی حمل و نقل و کاهش خطرات به ویژه حمل و نقل مواد، مایعات و گازها تصریح کرد: بی‌توجهی به این موضوع و بروز کوچکترین سانحه می‌تواند در حجم و مقیاس بزرگی جان و مال شهروندان و ایمنی شهر را در معرض خطر قرار دهد.

امانی با بیان اینکه  تا حادثه ای رخ ندهد، مسئولان به فکر مدیریت و حل آن مسئله نخواهند افتاد اظهار داشت: در نتیجه پیشنهاد می‌شود به موضوع مدیریت حمل و نقل مواد خطرناک توجه جدی تری شود. با این حجم از تقاضای سفر در شهر تهران این پرسش باقی می ماند که شهرداری تهران برای تامین ایمنی حمل و نقل شهروندان در برابر حمل و نقل مواد خطرناک چه اقداماتی انجام داده است.

وی افزود: آیین نامه «ایمنی و نگهداری مواد خطرناک در سطح شهر تهران» در یکصد و نودمین جلسه ی شورای اسلامی شهر تهران مورخ یکم آذرماه 1384 به تصویب اعضای محترم شورا رسیده است و افزایش سطح  حفاظت و پیشگیری از حوادث و ایمنی محیط زیست شهر تهران و ساماندهی فعالیت‌های پیرامون مواد شیمیایی خطرناک در سطح شهر تهران و حریم آن، موضوع آیین نامه مذکور است که بعد از گذشت نزدیک به ۱۴ سال نیازمند بازنگری است.

امانی در پایان با اشاره به اینکه بر اساس گزارش دریافتی، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از سال 97 در حال بازنگری آیین نامه «ایمنی و نگهداری مواد خطرناک در سطح شهر تهران» است از شهردار تهران درخواست کرد دستور تسریع در بازنگری آن را صادر کند.

آیین نامه حمل و نقل شورای شهر تهران شهرداری تهران مدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر