سرخط خبرها:
کد خبر: 793260 A

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت، گفت: ۱۸ دوره کوتاه مدت مهارتی جهت توانمندسازی ارایه دهندگان مراقبت در خصوص برنامه‌های آموزشی مرتبط با بیماری‌های غیر واگیر طراحی شده است.

به گزارش ایلنا، مریم حضرتی، معاون پرستاری و  هماهنگ کننده کارگروه آموزش و پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با اشاره به جلسه مشترک کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر که با حضور معاونین سازمان جهانی بهداشت، نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر، اعضای این کمیته و معاونین و مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، اظهارداشت: بیماری‌های غیرواگیر به عنوان تهدیدی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار است و مسئول بیش از ۵۳ درصد از بار بیماری‌ها درجهان محسوب می‌شوند و در ایران نیز بیش از ۷۶ درصد از بار بیمار‌ها به بیماری‌های غیر واگیر اختصاص دارد.

وی افزود: دو علت مهم شیوع بیماری های غیرواگیر و ضعف کنترل آن، کم توجهی نسبت به پایش این بیماری و هم چنین جدی نگرفتن آن توسط مردم است.

هماهنگ کننده کارگروه آموزش و پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر ادامه داد: مبتلایان به بیماری‌ها، بعضی مواقع تبعیت کافی از درمان نداشته و علی رغم توسعه روش‌های جدید توفیق چندانی در این زمینه نبوده است و با توجه به ضعف در پایش بیماری‌ها و عدم تبعیت از درمان توسط بیماران، دوره‌های کوتاه مدت مهارتی جهت توانمندسازی ارایه‌دهندگان مراقبت در خصوص برنامه‌های آموزشی مرتبط با بیماری‌های غیر‌واگیر تدوین شده است.

معاون مراقبت پرستاری گفت: ۵ دوره کوتاه مدت (سالمندی و مراقبت‌های پرستاری از سالمند، مراقبت پرستاری بیماری‌های کبد و گوارش بزرگسالان، مراقبت‌های پرستاری از بیماران تحت دیالیز، مراقبت‌های حمایتی  و تسکینی سرطان، مراقبت های پرستاری در سوختگی) تصویب شده است.

حضرتی از تدوین ۱۳ دوره کوتاه مدت مراقبتی دیگر نیز خبر داد و گفت: ۸ دوره کوتاه مدت جهت تصویب به آموزش مداوم ارسال شده و تدوین ۵ دوره دیگر نیز در دست اقدام است.

وی در خصوص نقش پرستاران در کنترل بیماری‌های غیرواگیر، گفت: با توجه به مساله جهانی شدن سالمندی و سرعت بالای رشد جمعیت سالمندی در ایران، افزایش فزاینده بیماری‌های غیر واگیر و افزایش سرسام آور هزینه‌های درمان، معاونت پرستاری ضمن حضور فعال در کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با دستور باقر لاریجانی، نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیمار‌های غیر واگیر ، کارگروه آموزش، پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر در معاونت مراقبت پرستاری تشکیل شده و تدوین دوره های کوتاه مدت در راستای رسیدن به اهداف کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر در وزارت بهداشت  می‌باشد.

هماهنگ‌کننده کارگروه آموزش و پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر ادامه داد: توسعه مراکز مراقبت در منزل و توسعه نقش پرستاران در جامعه و تلاش در جهت پوشش بیمه‌ای خدمات مراقبت در منزل و توسعه مراقبت تسکینی، حمایتی و مراقبت‌های طولانی مدت (LTC) و هاسپیس از مهمترین اقداماتی است که در معاونت مراقبت پرستاری انجام گرفته است. بدون شک نقش پرستاران در آموزش، مشاوره، پیشگیری از بیماری‌ها و توانمندسازی بیمار و خانواده جهت مراقبت صحیح از بیمار خود در منزل از مهمترین اهداف و برنامه‌های در دست اجرای معاونت پرستاری است.

برنامه های آموزشی درمان وزارت بهداشت معاون پرستاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر