کد خبر: 793196 A

مسئول هسته‌های ازدواج سازمان فرهنگی خانواده سپاه با اشاره به فعالیت‌ هسته‌های ازدواج در سپاه گفت: به منظور ترویج سنت پسندیده ازدواج آسان قرار است به زودی طرحی از سوی سازمان فرهنگی خانواده با عنوان وساطت خوبان در زمینه ازدواج اجرا گردد و شعار«هر زوج ایرانی، یک واسط» را سرلوحه کار خود قرار دهد. بدین امید که هر خانواده ایرانی خود واسطه امر خیرازدواج جوانان در سطح کشور شود.

بهنام عبدالهی، مسئول هسته‌های ازدواج سازمان فرهنگی خانواده سپاه، با اشاره به این موفقیت درباره فعالیت هسته‌های ازدواج در سپاه گفت: در دی ماه سال ۹۶ اولین مرحله‌ دستورالعمل فعالیت هسته‌های خودجوش ازدواج و تشکیل خانواده در کارگروه ازدواج سپاه تصویب و توسط فرمانده محترم سپاه پاسداران ابلاغ ‌شد. از این تاریخ تا هشتم خردادماه سال ۹۷ هسته‌‌های ازدواج در سپاه در حال شکل‌گیری بود، پس ازآن رییس ستاد کل نیروهای مسلح همین دستور را برای کل نیروهای مسلح ابلاغ کردند.

عبدالهی

وی ادامه داد: محوریت اصلی اولین ابلاغیه بیشتر در فضایی خودجوش ترسیم شده بود اما ابلاغ بعدی با امضاء رئیس ستاد کل نیروهای مسلح  جنبه ی دستورالعمل به خود گرفت و مقرر گردید مسئولین هسته‌های ازدواج با امعان نظر به ظرفیت‌های عملیاتی و توانمندی های موجود، جهت اجرایی شدن هر دو دستورالعمل از هیچ کوششی دریغ ننمایید. از این رو کار با قوت بیشتری دنبال شد به نحوی که با استفاده از این الگو سال گذشته ما شاهد برگزاری مراسم جشن ازدواج چندین زوج جوان شاغل در ارتش جمهوری اسلامی بودیم.  

مسئول هسته‌های ازدواج سازمان فرهنگی خانواده سپاه خاطرنشان کرد: طبیعتا اولین عاملی که در این زمینه به ما انگیزه کار داد رهنمودها و بیانات مقام معظم رهبری برگرفته از آیات الهی و روایات ائمه معصومین علیهم صلوات‌الله همچنین ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در تاریخ ۳۰/۲/۹۳ مبنی بر رفع موانع ازدواج، تسهیل نمودن موضوع ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان، توانمندسازی آنان در تشکیل خانواده، معیشت وهزینه‌های زندگی، افزایش فرزندآوری و تامین نسلی زنده و کارآمد بود.

عبدالهی تصریح کرد: هسته‌‌های خودجوش ازدواج در حال حاضر فعال شده و هم کفو یابی و معارفه توسط این هسته انجام می‌شود. طی این مدت همزمان با اجرا شدن برنامه‌ها درسراسر کشور، ضمن تشکیل جلسات متعدد با نخبگان جامعه، اساتید دانشگاه و کارشناسان اهل فن، هیئت های همفکری اندیشه‌ورزان فعال بوده و از نظرات تخصصی آنها استفاده شده است.

وی ادامه داد: به منظور تامین بسته‌های تشویقی ازدواج، کارگروه ویژه‌ای در سپاه تشکیل شده و فرماندهان به تناسب ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات موجود، تدابیر لازم اتخاذ می نمایند.

عبدالهی گفت: اولویت کار هسته‌‌های ازدواج به ترتیب: موضوع ازدواج پاسداران مجرد شاغل، فرزندان در شرف ازدواج شهدا و پاسداران شاغل، و در نهایت فرزندان کارکنان بازنشسته و متوفی است.

وی افزود بسته‌های تشویقی جهت ترغیب پاسداران به اقدام برای تشکیل خانواده قطعا موثر است اما برای فرزندان کارکنان خیلی اغناء کننده نمی باشد. در حقیقت امروزه اگر ازدواج برای فرزند پاسدار از اولویت اول برخوردارنیست حاصل تاثیرات جامعه است چراکه درحال حاضر ازدواج به عنوان یک امر مهم دارای اولویت‌ تلقی نمی شود و در واقع  اهمیت خود را از دست داده و کمرنگ شده است.

وی با تاکید بر اینکه بمنظور ترویج فرهنگ ازدواج در افکار عمومی می بایست اقدامات موثر فرهنگی انجام و به تعبیر دیگر فرهنگ سازی نمود گفت: از جمله اقداماتی که ما می‌توانستیم در این خصوص انجام دهیم این بود که همزمان با سالروز پیوند مبارک حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که در تقویم کشور به عنوان روز ازدواج ثبت شده است اقدام به یک کار تبلیغی نماییم. بر این اساس تصمیم گرفته شد نسبت به برگزاری یک جشن عمومی برای پاسدارانی که ظرف یکسال گذشته عقد ازدواج خود را به ثبت رسانده اند، طی روزهای اول تا ششم ذیحجه همزمان با برقراری ایام این پیوند الهی اقدام کنیم.

مسئول هسته‌های ازدواج سازمان فرهنگی خانواده سپاه با بیان اینکه تحقیقات خوبی در زمینه ازدواج توسط مرکز تحقیقات حوزه علمیه اصفهان انجام شده بود. سازمان فرهنگی خانواده با همکاری حوزه علمیه اصفهان یک بسته آموزشی تصویری در زمینه ازدواج شامل مباحث مربوط به روابط عاطفی زوجین با یکدیگر، عشق ورزی و روابط زناشویی و... مناسب برای همه زوج ها خصوصا عروس و داماد هایی که تازه ازدواج کرده اند تهیه کرد که در زمینه کاهش تعارضات زوجین بسیار مفید و کاربردی می باشد. این بسته به عنوان یکی از مشوق های ازدواج در اختیار زوجین قرار می گیرد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های مراکز مشاوره شمیم خانواده تصریح کرد: قبل از اینکه هسته‌‌های خودجوش ازدواج شکل‌ بگیرد معاونت مشاوره سازمان فرهنگی خانواده سپاه، به منظور حفظ و صیانت فرهنگی بنیان خانواده اقدام به راه‌اندازی مراکز مشاوره شمیم نمود که در حال حاضرتعداد ۱۳۵ مرکز مشاوره در سراسر کشور فعال بوده و با سازمان‌‌های مختلف در زمینه های کاری خدمت رسانی می نماید. مشاوره قبل، بعد و حین ازدواج، در کلیه زمینه ها از جمله تعارضات زوجین، از سوی این مراکز به هموطنان بویژه خانواده های کارکنان نیروهای مسلح ارائه می شود.

عبدالهی خاطرنشان کرد: به منظور ترویج سنت پسندیده ازدواج آسان قرار است به زودی طرحی از سوی سازمان فرهنگی خانواده با عنوان وساطت خوبان در زمینه ازدواج اجرا گردد و شعار «هر زوج ایرانی، یک واسط» را سرلوحه کار خود قرار دهد. بدین امید که هر خانواده ایرانی خود واسطه امر خیر ازدواج جوانان در سطح کشور شود. بدین ترتیب اگر هر خانواده فقط واسطه یک ازدواج شود بخش عمده ای از مشکلات معارفه، هم‌کفو یابی و وساطت برای ازدواج در جامعه مرتفع می گردد.

وی با اعلام اینکه آمار ازدواج در سپاه در حال افزایش است تصریح کرد: شکل گیری هسته‌های ازدواج سازمان فرهنگی خانواده سپاه منحصر به خانواده سپاه نیست و هر دختر و پسر مذهبی نیز می‌تواند از امکانات این هسته‌‌ها بهره مند شود.

وی تصریح کرد: برابر اعلام سازمان ثبت احوال کشور در سال۱۳۹۰ تعداد ۸۷۵ هزار ازدواج در کشور به ثبت رسیده است. ایران در سال های بعد با کاهش آمار ازدواج مواجه بوده به گونه ای که در سال ۱۳۹۶ این آمار به  ۶۰۹ هزار مورد رسیده است. با اقدامات شایسته مسئولین امر آمار به ثبت رسیده ازدواج در سال ۱۳۹۷ به تعداد۶۱۶ هزار افزایش یافته است و انتظار می رود با تلاش ها و برنامه های در دست اقدام شاهد افزایش چشمگیر آمار ازدواج در سال ۱۳۹۸ باشیم.

بهنام عبداللهی مسئول هسته‌ةای ازدواج سازمان فرهنگی خانواده سپاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر