کد خبر: 792651 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران درباره شکایت‌های متعدد والدین از مدارس گفت: عدم رعایت دستورالعمل ثبت‌نام که ذیل آن اخذ شهریه هم عنوان شده از مهم‌ترین مسائلی است که نسبت به آن طرح شکایت می‌شود.

مسعود ثقفی (سخنگوی  آموزش و پرورش شهر تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره ارجاع پرونده تعدادی از مدیران مدرسه دولتی و غیردولتی به هیات تخلفات گفت: در آخرین جلسه هیات نظارت بر موسسات و مدارس شهر تهران اخطار و تذکر به 16 موسس مدارس غیردولتی صادر شد و در خصوص عدم رعایت دستورالعمل ثبت نام و دستورالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان و دریافت وجه در هنگام ثبت نام پرونده 27 مدیر دولتی به هیات رسیدگی بر تخلفات ارجاع شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نظارت بر مدارس باید به صورت مستمر صورت بگیرد، گفت: وزارت آموزش و پرورش از طریق هیات‌های بازرسی در سطح شهر تهران نظارت‌های دقیق و مستمر را انجام می‌دهد  هم هیات‌های مرتبط با اداره ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش پرورش تهران و هیات‌هایی که از طرف وزارت آموزش و پرورش و حتی شخص مدیرکل آموزش و پرورش که به صورت سرزده و مستمر به مناطق مختلف مراجعه می کنند؛ فرآیند ثبت نام را در سطح شهر تهران زیر نظر دارند.  به همین دلیل من این اطمینان را می‌دهم که نظارت‌ها به صورت دقیق در حال انجام است و ما هم مدعی هستیم علیرغم اینکه می‌گویند اعتراض‌ها زیاد است اما بر اساس آمار به دست آمده اعتراض‌ها نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. 

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اولیای دانش آموزان می‌توانند تخلفاتی که در سطح مدارس انجام می‌پذیرد را از طریق راه‌های اعلام شده اطلاع دهند، گفت: برای اینکه برخی تخلفات که در سطح مدارس صورت می‌گیرد و علیرغم تمامی نظارت‌ها از چشم بازرسان دور مانده است به اطلاع بازرسان اداره آموزش پرورش شهر تهران برسد راه‌های مختلفی را برای اولیای محترم در نظر گرفتیم. به همین منظور راه‌هایی را اعلام کردیم که اولیای در صورت مشاهده هر گونه تخلف به خصوص دریافت وجه در هنگام ثبت نام می‌توانند به واحدهای بازرسی در مناطق آموزش و پرورش و واحد مرکزی رسیدگی کننده در شهر تهران و هم از طریق رسانه‌های برخط و درگاه‌های اینترنتی و هم از طریق شماره تلفن‌هایی که در هر منطقه اعلام شده و روی پوسترهایی در داخل تمام مدارس ثبت شده است؛ اعلام کنند. 

وی در ادامه گفت: حتی اگر برخی متخلفان این پوسترها را از مدارس جمع آوری کردند و اولیای محترم به راه‌های ارتباطی دسترسی نداشتند می‌توانند با شماره تلفن 88964006 که مربوط به ستاد مرکزی ثبت نام آموزش و پرورش شهر تهران و اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران است؛ اعلام کنند، تا همکاران ما بلافاصله تیم‌های بررسی موضوع و صحت و سقم ماجرا  را جهت برخورد مناسب با تخلفات به مدارس اعزام کنند. 

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش که کاهش تعداد شکایت‌ها تنها به مسئله اخذ شهریه‌ها مربوط می‌شود یا به صورت کلی میزان شکایات کم شده است، گفت: شکایت‌های مختلفی در هنگام ثبت نام داریم که موضوعات متعددی را در بر می‌گیرد.  عدم رعایت دستورالعمل ثبت نام که ذیل آن اخذ شهریه هم عنوان شده است یا عدم رعایت دستورالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان، یعنی انتظاراتی از والدین و دانش آموزان ممکن است مطرح شود که خارج از دستورالعمل است، از مهم‌ترین مسائلی است که نسبت به آن طرح شکایت می‌شود. مجموع این شکایت‌ها تا امروز و بر اساس آمار نسبت به سال گذشته کاهش داشته است که این کاهش شکایات به دلیل نظارت و بازرسی از مدارس در مراحل ثبت نام و نظارت مستمر مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران بوده است. 

ثقفی با اشاره به بازدیدهای سرزده مدیرکل آموزش پرورش شهر تهران به مدارس سطح شهر گفت: در این بازدیدهای سرزده که گاهی بنده هم همراه می‌شوم مشاهده می‌کنیم که مراحل ثبت نام به چه صورت رعایت می‌شود و تخلفات احتمالی را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که مدیران متخلف که به تازگی پرونده‌شان ثبت شده است چه حکمی در انتظارشان است، گفت: ما قوانینی داریم که در هیات رسیدگی به تخلفات متناسب با تخلفی که صورت گرفته قاضی مربوطه حکم را صادر می‌کند. این احکام بسته به میزان تخلفات می‌تواند متغیر باشد. از ابلاغ کتبی و درج در پرونده تا لغو ابلاغ و در اختیار گذاشتن نیرو در آموزش پرورش نیز در احکام وجود خواهد داشت.

سخنگو مسعود ثقفی آموزش و پرروش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر