کد خبر: 792261 A

رییس بیمارستان ایران در مکه:

رییس بیمارستان جمهوری اسلامی ایران در مکه مکرمه از زائران ایرانی خواست با توجه به نزدیک شدن ایام تشریق و انجام مناسک حج تمتع با پیاده روی مناسب، بدن خود را برای این ایام آماده کنند.

به گزارش ایلنا، مصطفی نادری رییس بیمارستان جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: انجام اعمال حج علاوه بر روح، نیاز به جسمی آماده دارد و زائران باید از همین حالا با پیاده روی مناسب در هر روز، خود را برای آن آماده کنند.

وی افزود: مثل ورزشکاران که بدن خود را برای تمرینات آماده می کنند، حجاج نیز باید خود را بتدریج گرم کنند تا هنگام انجام اعمال، بدن آنان، خسته یا بی حال نباشد.

رییس بیمارستان ایران در مکه تصریح کرد: با توجه به هوای گرم عربستان، حجاج نه باید همواره در هتل‌ها بخوابند و نه چنان در هوای داغ پیاده روی کنند که دچار گرمازدگی شوند.

وی هشدار داد عدم تحرک و استراحت مداوم، باعث شل شدن عضلات و ماهیچه ها شده و  در روند فعالیت‌های بدنی هنگام انجام مناسک حج اختلال ایجاد خواهد کرد.

نادری گفت: زائران همچنین باید از طواف در زیر آفتاب خودداری کنند و حتی الامکان، از طواف های مستحبی نیز تا پایان مناسک حج تمتع بکاهند تا دچار گرمازدگی نشوند. بهترین زمان برای انجام طواف را شب هنگام و اوایل صبح بیان کرد.

رییس بیمارستان ایران در مکه همچنین از زائران درخواست کرد به منظور حفظ سلامتی خویش، از مصرف بی رویه تنقلات بپرهیزند. مصرف تنقلات در ایام تشریق و انجام مناسک حج برای بدن مفید است اما در شرایط کنونی که تحرک زائران اندک است، مصرف آن انرژی زیادی تولید کرده و سبب بروز مشکلات گوارشی می شود.

نادری همچنین بار دیگر به زائران توصیه کرد به منظور پیشگیری از گرمازدگی، به میزان زیاد مایعات مصرف کنند.رعایت برنامه غذایی مناسب، مراقبت هنگام استفاده از پله برقی و سوار و پیاده شدن از اتوبوسها و رعایت نکات ایمنی هنگام استحمام از دیگر توصیه های رییس بیمارستان ایران به زائران بود.

به گفته نادری، در حال حاضر، شرایط عمومی زائران ایرانی خوب است و «مریض بدحال» در بیمارستان های مکه نداریم.

وی شمار بیماران بستری شده در بیمارستان ایران در مکه را در روز دوشنبه ۲۳ مورد اورژانسی، ۵ مورد داخلی زنان، ۶ مورد داخلی مردان و ۶ مورد مراقبتهای ویژه قلبی (سی سی یو) بیان کرد و گفت: امروز هیچ زائر ایرانی تاکنون در بیمارستانهای سعودی بستری نشده اما ۸ نفر از روزهای گذشته در حال سپری کردن دوره درمان خود در این مراکز هستند.

نادری، بستری شدگان را دارای مشکلاتی نظیر شکستگی اندامها، آپاندیس، انسداد روده، کیسه صفرا و دیگر مشکلات گوارشی بیان کرد و گفت: بیمارستان ایران در مکه مکرمه دارای بخش های مختلف آزمایشگاهی، رادیولوژی، سونوگرافی، اورژانس، بخش داخلی مردان و زنان به صورت جداگانه و کلینیک های تخصصی نظیر قلب، اعصاب و روان، ارتوپدی و دندانپزشکی است. بیش از ۲۲۰ نفر نیز به عنوان پزشک، پرستار و کادر درمانی بیمارستان مکه و درمانگاههای ایران در سطح این شهر و هتلهای حجاج ایرانی فعالیت می کنند.   

ایران بیمارستان پیاده روی جمهوری اسلامی ایران حج تمتع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر