کد خبر: 791378 A

انعقاد تفاهمنامه همکاری میان سازمان انتقال خون ایران و ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر، امر انساندوستانه و خداپسندانه اهدای خون را در لیست معروفهای حوزه سلامت این ستاد قرار داد.

به گزارش ایلنا، مقرر شد ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر با استفاده از محتوایی که سازمان انتقال خون در اختیار این ستاد قرار می‌دهد، جامعه را به اهدای خون دعوت کند.

روح اله میرزایی گودرزی، قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در این برنامه ضمن با اهمیت خواندن امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر این فریضه در جامعه احیا شود باقی فرایض دینی نیز احیا خواهد شد.

وی به نقل از رهبر عظیم الشان انقلاب گفت: اگر امر به معروف و نهی از منکر را درست تشریح کنیم مردم نوآوری و کارایی و کارسازی آن را درک می‌کنند.

میرزایی ادامه داد: مردم در چنین وضعی شیرینی امر به معروف را می چشند و آن را فضولی نمی‌دانند.

وی امر به معروف را تعامل اجتماعی و نظارت عمومی دانست  که نظام اسلام برای حل مسائل جامعه درنظر داشته است.

قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر خاطر نشان کرد: سلامت، محیط زیست و گردشگری باید وارد این بحث شود. سازمانی با چند میلیون اهدا کننده خون که برای نجات جان بیماران از یکدیگر پیشی می‌گیرند و لحظه شماری می کنند در حوزه امر به معروف و نهی از منکر حرف‌های مهمی برای گفتن دارد.

وی تاکید کرد: عرصه امر به معروف و نهی از منکر در بسیاری از حوزه‌های علمی و تخصصی دیگر نیز قابل تسری است و عمل به این ایده سبب می‌شود که لشکر عظیمی از مردم کشورمان عامر به معروف شوند.

وی ابراز امیدواری کرد ثمرات این تفاهمنامه به مردم برسد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون نیز در این جلسه گفت: سال‌ها پیش محققان متوجه شدند اهدای خون سبب پیشگیری از مرگ و میر در اثر بیماری های قلب و عروق می‌شود و برای ترویج اهدای خون از این واقعیت استفاده کردند اما سازمان جهانی بهداشت از این موضوع جلوگیری کرد و از مراکز انتقال خون کشورها خواست تا پاداش سلامتی را نیز به اهدا‌کنندگان خون وعده ندهند زیرا با عث به خطر انداختن سلامت خون می‌شود و شخص به خاطر منافع شخصی و سلامتی خود ممکن است رفتارهای پر‌خطر خود را انکار کند.

دکتر پور فتح اله افزود: برای حفظ سلامت خون، آموزش اهدا کننده، تشویق به حس مشارکت و آگاهی بخشی در مورد رفتارهای پر خطر ضروری است.

وی افزود: کشف تاثیرات IVIG در زوال عقل، اهمیت یافتن مشتقات پلاسما در درمان بیماری ها، سالمندی جمعیت وافزایش تقاضای مشتقات و فرآورده های خون از یک سو مصرف را افزایش می دهد و از سوی دیگر سالمندی جمعیت سبب کاهش اهدای خون می شود زیرا بعد از ۶۰ سالگی با منع اهدای خون مواجه هستیم.

هم اکنون در کشورهای پیشرفته ۶۵ درصد خون اهدایی به مصرف افراد بالای ۵۰ سال می رسد.

پور فتح اله افزود: تا سال ۱۴۰۰ شمسی باید در سال ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما به روش فرزیس و ۶۰۰ هزار لیتر از پلاسمای اهدا کنندگان خون جمع آوری شود.

پور فتح اله با تاکید بر نیاز جامعه به کار فرهنگی بزرگ گفت: اهدای اجزای بدن و خون به خاطر حفظ کرامت انسانی و جلوگیری از فروش اجزای بدن باید رایگان باشد، اهدا کنندگان بعد از اهدای خون، باید بررسی شوند که چرا بازگشت نداشته اند، از ظرفیت کسانی که دیگر نمی توانند خون اهدا کنند باید برای ترویج و به عنوان سفیر اهدای خون باید استفاده کرد.

وی با اشاره به رسیدن آمار تجمعی اهدای خون از بدو تاسیس تاکنون به رقم ۵۰ میلیون اهدای خون گفت: ایران کشوری است که سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد اهدای خون در آن صورت می گیرد و به ازای هر هزار نفر، ۲۷ اهدا کننده خون دارد . این شاخص دو برابر کشورهایی با شاخص رشد متوسط است و این توسعه اهدای خون و فرهنگ آن را مدیون جنگ و رزمندگان، خانواده های آن‌ها و مردمی هستیم که در آن حال و هوای معنوی و سراسر ایثار، خون اهدا کردند و این فرهنگ را نهادینه ساختند. اما اهدا کنندگان آن دوران در حال بازنشستگی از اهدا هستند و باید نسل دیگری را بر مبنای باورهای ایثارگرانه ای که در تاریخ و فرهنگ ما ریشه دارد پرورش دهیم. سرمایه بزرگ سالهای دفاع مقدس باید با پلی از جنس فرهنگ به نسلهای بعدی انتقال یابد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد این تفاهمنامه جنبه عملی پیدا کند و اثر بخشی آن را شاهد باشیم و به برنامه ای نهادینه بدل شود.

در پایان، این تفاهمنامه میان روح اله میرزایی گودرزی قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر و دکتر پور فتح اله مدیر عامل سازمان انتقال خون به امضا رسید و در پایان این مراسم از لوح یادبود تمبر ۵۰ میلیون اهدای خون رونمایی شد و این لوح به امضای مسوولان حاضر در جلسه و اهدا کنندگان خون رسید.

اهدای خون پورفتح‌اله روح اله میرزایی گودرزی ستاد امر به معروف سازمان اهدای خون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر