کد خبر: 791218 A

در بازدید از دانشگاه امیرکبیر مطرح شد؛

هیاتی عالی رتبه از کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند که در این بازدید بر توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی میان دانشگاه‌های این کشور و دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید شد.

به گزارش ایلنا، سید احمد معتمدی در بازدید هیأت عالی رتبه کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی ایران است

وی افزود: اکنون این دانشگاه دارای ۱۴ هزار دانشجو است که ۵۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: یکی از برنامه‌های راهبردی این دانشگاه توسعه روابط بین الملل است که برای این مهم برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفته است.

معتمدی عنوان کرد: در راستای توسعه روابط بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همکاری‌های منطقه‌ای با کشورهای دوست و همسایه به خصوص کشور افغانستان آغاز کرده ایم و به دنبال توسعه این همکاری‌ها هستیم.

وی عنوان کرد: درحال حاضر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتباط خوبی با کشور عراق دارد و برنامه داریم که با کشور افغانستان نیز ارتباطات علمی و آموزشی گسترده‌تری ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: بنابراین درحال توسعه همکاری‌ها و فعالیت‌های علمی و آموزشی با دانشگاه‌های کشور افغانستان هستیم.

ابوالقاسم مسگر پور طوسی معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این بازدید گفت: انتقال تجربیات در همکاری‌های مشترک صورت می‌گیرد و به این دلیل است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی همکاری مشترک دارد.

وی افزود: این دانشگاه درحال حاضر با دانشگاه‌های اروپایی همکاری‌های مشترکی در قالب دوره‌های مشترک، ارائه مدرک مشترک و استاد راهنما مشترک دارد.

معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: اکنون یک نگاه خوب و مثبت در این دانشگاه نسبت به دانشجویان افغانستانی وجود دارد و دانشجویان این کشور به عنوان افرادی باهوش و با اخلاق شناخته شده اند.

طوسی تاکید کرد: زبان مشترک دانشجویان افغانستانی نیز کمک زیادی به پیشرفت آنها در حین تحصیل می‌کند.

وی افزود: لازم است آغاز فعالیت‌ها با انعقاد یک تفاهم نامه آغاز شود که براساس این تفاهم نامه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های افغانستان در قالب تیم‌هایی در کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف شرکت کنند.

معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برگزاری مدارس تابستانی و زمستانی در این دانشگاه گفت:درحال حاضر ۵۰ دانشجوی سوری و عراقی برای بازدید و شرکت در کارگاه‌های آموزشی در این دانشگاه حضور دارند.

سید فرهاد شهید زاده رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز در این دیدار گفت: یکی از نیازهای دانشگاه‌های کشور افغانستان ایجاد ژورنال‌های بین المللی است؛ بنابراین از دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخواست داریم تا دوره‌های آموزشی برای ایجاد ژورنال‌های بین المللی برای دانشگاه‌های ما تدوین کنند.

وی عنوان کرد: ارتباط دانشگاه با جامعه نیز مورد توجه ما است و علاقه مند هستیم برنامه‌ها و زیرساخت‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه به دانشگاه‌های افغانستان ارائه شود.

رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: کارآفرینی نیز موضوع دیگری است که مورد توجه ما است و آمادگی داریم از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه استفاده کنیم تا بتوانیم زیرساخت‌های فیزیکی و علمی مورد نیاز در این حوزه را شناسایی و اجرایی کنیم.

شهید زاده تاکید کرد: تحصیلات عالی افغانستان علاقه مند است، ارتباط خود را با دانشگاه‌های ایران توسعه دهد.

وی با بیان اینکه از مسیر دانش می‌توان بستر توسعه کشور افغانستان را ایجاد کرد، گفت: دانشگاه‌های این کشور با بیش از ۶۰ کشور دنیا روابط آکادمیک دارند.

رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان افزود: بازنگری دروس دانشگاهی افغانستان آغاز شده که هدف از اجرای این برنامه تأمین نیازهای صنعت و جامعه است که در این راستا نیاز داریم از تجربیات دانشگاه‌های کشور ایران به خصوص دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده کنیم.

شهیدزاده عنوان کرد: برای آموزش عالی افغانستان برنامه داریم که مدل آموزشی متناسب با نیازهای کشور تدوین کنیم تا بتوانیم از دانشگاه‌های آموزش محور به دانشگاه‌های پژوهش محور حرکت کنیم.

دانشگاه امیرکبیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر