کد خبر: 791178 A

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با حضور در دفاتر بعثه مراجع عظام تقلید در مدینه، با نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، در این دیدارها که علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و این سازمان، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب را همراهی می‌کردند، نمایندگان مراجع عظام اقدام‌های صورت گرفته برای برگزاری حج 98 را در شأن تقدیر توصیف کرده و اظهار داشتند: امکانات و تسهیلات مناسبی فراهم شده تا زائران ایرانی بتوانند به زیارت و عبادت بپردازند.

نمایندگان بیوت مراجع که خود این روزها به همراه زائران ایرانی در مسجد النبی، قبرستان بقیع و دیگر اماکن مذهبی در مدینه منوره حضور یافتند، فضای عمومی این مکان‌ها و رویکرد ماموران سعودی را قابل قبول و همانند برخورد با زائران دیگر کشورها دانسته و تصریح کردند: وضعیت تاکنون نسبت به سال‌های گذشته مطلوب تر بوده و حضور زائران ایرانی در این اماکن، پرشمار و مایه افتخار و سربلندی مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

برپایه این گزارش، سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در این دیدارها در گفت‌وگو با نمایندگان مراجع برنامه‌های عبادی، فرهنگی و اجرایی حج  98 را تشریح کردند.

سرپرست حجاج ایرانی به مفاد تفاهم نامه امضا شده با وزارت حج عربستان تاکنون رعایت شده، اشاره کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم بیشتر و بهتر به زائران خدمت کرده و آنان  بدون دغدغه به عبادت و زیارت مورد درخواست‌شان بپردازند. 

سرپرست حجاج ایرانی به انتقال زائران ایرانی از فرودگاه‌های مدینه و جده و اسکان در هتل‌های مدینه النبی و مکه مکرمه با تلاش کارگزاران روند مناسبی دارد، اشاره کرد و گفت: تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده و انتظار می‌رود زائران ایرانی، حج آرام و خوبی را داشته باشند. 

حجت الاسلام والمسلمین نواب ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد نحوه برخورد ماموران سعودی در فرودگاه‌ها و اماکن مذهبی با زائران ایرانی در مواردی بهتر از سال‌های گذشته بوده است. 

نماینده ولی‌فقیه در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت ثبت‌نام‌های حج تمتع، اظهار داشت: هم اکنون حدود یک‌میلیون و 200 هزار نفر همچنان در نوبت اعزام به حج قرار دارند که پیش‌بینی می‌شود با روند و سهیمه کنونی حدود 12 تا 13 سال به‌طول انجامد.

رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه امسال انتقال تمامی زائران کشورمان به عربستان را  شرکت هواپیمایی ایران‌ایر "هما" انجام خواهد داد، گفت: با وجودی که عربستان موافقت نکرد تا دیگر شرکت‌های هواپیمایی ایران در این عملیات مشارکت کنند ولی زائران با تلاش صورت گرفته با میانگین تاخیر کمی به سرزمین وحی منتقل شده‌اند. 

وی همچنین درباره تسهیلات فراهم شده برای زائران در حوزه‌های اسکان، تغذیه، حمل و نقل و در ایام تشریق در عرفات، مشعرالحرام و منا توضیحاتی داد و یادآور شد: همه دست‌اندرکاران امور اجرایی، عبادی و فرهنگی حج تلاش دارند که زائران از این سفر معنوی در ایام اقامت در مدینه و مکه بیشترین بهره را ببرند.

 رشیدیان اضافه کرد: اکثر زائران ایرانی را امسال بانوان تشکیل می‌دهند و برای ارائه خدمات به آنها تدابیر لازم پیش بینی شده است. 

وی درباره امکان راه‌اندازی سفر عمره، گفت: شش میلیون نفر در صف اعزام برای این سفر در انتظار هستند. در صورتی که با کشور میزبان برای شرایط مورد نظر به تفاهم برسیم، امکان راه‌اندازی این سفر تقویت خواهد شد. 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و رشیدیان امروز با نمایندگان مراجع عظام تقلید، حضرات آیات عظام مکارم شیرازی؛‌ نوری همدانی؛ جوادی آملی؛ سیستانی؛ وحید خراسانی؛ سبحانی؛ سیدمحمد سعید حکیم؛ ‌صافی گلپایگانی؛ شبیری زنجانی؛ سیدکاظم حائری؛ فیاض و شاهرودی به صورت جداگانه دیدار کردند.

حجاج ایرانی مکه مکرمه مدینه منوره حج تمتع ۹۸
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر