کد خبر: 790418 A

وزارت بهداشت عربستان:

وزارت‌بهداشت عربستان اطمینان داد تاکنون هیچ نوع بیماری واگیر یا خطرناکی میان حجاج گزارش نشده است.

به گزارش ایلنا، وزارت بهداشت عربستان در اطلاعیه ای که  امروز در رسانه های این کشور انتشار یافت، گفت که این وزارتخانه برای پیشگیری از بیماریها اهمیت بسیاری قائل بوده و اقدامات و تدابیر لازم را در این زمینه اتخاذ کرده است.

این وزارتخانه افزود: دولت عربستان ضمن رصد تحولات وضعیت بهداشتی در سطح دنیا، هماهنگی های لازم را  با سازمان جهانی بهداشت و دیگر نهادهای مسئول در این زمینه به عمل آورده است.

وزارت بهداشت عربستان اطمینان داد که ضمن اتخاذ احتیاط لازم، برای اجرای تدابیر ضروری جهت مقابله با هر گونه مشکلات احتمالی در زمینه های بهداشتی در ایام حج آمادگی دارد.

این وزارتخانه، اعمال شرایط جدید بهداشتی برای صدور روادید حج، فعال سازی مراکز بهداشتی در تمامی مبادی ورودی کشور و نیز، انجام واکسیناسیون حجاج را از جمله این اقدامات برشمرد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت عربستان، از هنگام ورود حجاج به این کشور در اول ذیقعده – 13 تیرماه- تاکنون خدمات پیشگیرانه به بیش از 666 هزار زائر ارایه شده و میزان رعایت واکسیناسیون توسط حجاج برای مننژیت 88.5%،  تب زرد 80.5% و فلج اطفال 89.8% گزارش شده است.

این وزارتخانه همچنین از آمادگی ۲۵ بیمارستان ، ۱۵۶ مرکز بهداشتی و ۲۵ هزار تن از کادر درمانی این کشور برای ارایه خدمات به حجاج خبر داد.

 بر اساس این گزارش، پنج هزار تخت بیمارستانی، 18 مرکز پزشکی، 170 آمبولانس و 17 مرکز اورژانس نیز در مشاعر مقدسه برای رسیدگی به وضعیت درمانی حجاج در ایام تشریق و انجام مناسک حج تمتع آماده شده است.

یک مسئول دیگر در عربستان نیز از تولید بیش از یکصد میلیون لیوان یکبار مصرف برای آشامیدن آب زمزم در مسجدالحرام در سال جاری خبر داد.

همزمان با این اقدامات، جمهوری اسلامی ایران هم با استقرار یک بیمارستان تخصصی و پنج درمانگاه در شهر مکه و درمانگاهها و تجهیزات مناسب در مشاعر مقدسه، خود را برای روزهای پرکار فعالیت در زمان انجام مناسک حج تمتع آماده می کند.

امسال بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر در روزهای داغ نیمه دوم مرداد در مناسک حج تمتع شرکت می کنند که بیش از 86 هزار تن از آنان، ایرانی هستند.

حجاج ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر