کد خبر: 790038 A

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضایی گفت: فضای مجازی می تواند یک فرصت باشد، در حالی که در جامعه ما تهدیداتی را ایجاد کرده است ، بطوریکه افزایش جرائم در این حوزه باید کنترل شود.

به گزارش ایلنا، جلسه کارگروه تخصصی پیشگیری از جرایم نوپدید و آسیبهای فضای مجازی با حضور اساتید دانشگاه، متخصصین حوزه سایبر و فضای مجازی در محل معاونت اجتماعی برگزار شد.

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی برضرورت پرداختن به فضای مجازی تاکید کرد و گفت : فضایی که می تواند بستر مناسبی برای راه اندازی کسب و کارهای نوین باشد  ،  تبدیل به فضایی برای اقدام و هجمه علیه ارزشها و مبانی اخلاقی و بستر ساز جرائم گردیده است . همانطور که در جنگ تحمیلی دشمن قبل از انجام حملات اقدام به ریزش آتش­تهیه می کرد، امروزه نیز شاهد هستیم در راستای تخریب ارزشها با استفاده از فضای مجازی این کار را انجام می دهند .

وی با اشاره به اینکه فضای سایبر قدرتمندترین ابزار در دست دشمن برای ناتوی فرهنگی علیه نظام است ،  گفت: در حال حاضر در این عرصه کار جهادی لازم است و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم هم با رویکرد ایجابی برای مدیریت و کنترل جرائم و آسیب ها وارد این فضا شده است.

جلیلیان تصریح کرد: ما این فضا را نفی نمی کنیم و نمی توانیم خودمان را از فن­آوری محروم کنیم . این تکنولوژی می تواند در خدمت مردم ایران ، اهداف نظام جمهوری اسلامی و اهداف والای انسانی باشد .

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت با اشاره به ورود معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به موضوع فضای مجازی گفت : معاونت در صدد است که حرکت مثبتی را در جهت پیشگیری از جرایم و آسیب های فضای مجازی انجام دهد و در این مسیر مساعدت و یاری متخصصین و اساتید این حوزه را می­طلبد .

وی اضافه کرد: معاونت اجتماعی  در اواخر سال ۹۶ اولین کمیته علمی- ملی در  فضای مجازی کشور را با موضوع پیشگیری از جرایم و آسیب های این حوزه  ایجاد کرد. در راستای اهداف این کمیته ۲۱ نشست کاربردی تشکیل شد و از مهمترین مصوبات آن تهیه پیش نویس نظام پیشگیری از جرایم فضای مجازی و پذیرش آن توسط متولیان این حوزه بوده است.

وی در ادامه به موضوعات بررسی شده در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم مانند ارز دیجیتال با تکیه بر بیت کوین ، فیشینگ (کلاهبرداری اینترنتی)، فضای مجازی و رسانه­های نوین اشاره کرد و گفت : در سال گذشته در معاونت اجتماعی به این موضوعات پرداخته و از دانش و تخصص اساتید و تجربه­های سازمانهای مربوطه از جمله پلیس فتا برای پیشبرد این اهداف استفاده شد. 

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم‌شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر