کد خبر: 789852 A

نخستین جلسه کارگروه پرستاری سلامت جامعه با حضور اعضای این کارگروه برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این نشست که با دستور جلسه توسعه و ارائه مراقبت‌های جامع در منزل برگزار شد، مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری معاونت پرستاری، به تشریح وضعیت موجود ارایه خدمات در منزل و فرآیند ارجاع بیماران از بیمارستان به منزل پرداخت.

رسولی با بیان اینکه در حال حاضر مسیر ارایه خدمات در منزل بیشتر از بیمارستان‌ها بوده و صرفا گروه محدودی از بیماران خاص از این خدمات بهره‌مند می‌شوند، افزود: بسیاری از گروه‌های آسیب‌پذیر نظیر سالمندان، کودکان دارای نیازهای ویژه، افرادی که به هر دلیل دچار ناتوانی بوده یا نیازمند مراقبت های طولانی مدت می باشند، اگرچه نیازمند دریافت برخی مراقبت ها در منزل هستند، در سطح جامعه شناسایی نمی شوند.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از بروز عوارض و کاهش هزینه‌های ناشی از درمان در این گروه، به لزوم شناسایی این افراد و نیازهای آن ها پرداخت.

وی در ادامه گفت: در بسیاری از کشورها، به منظور پاسخ به این نیازهای پیچیده و ارایه خدمات پرستاری در سطح جامعه و منازل افراد، از گروه های خاصی از پرستاران تحت عنوان district nurses استفاده می شود که شاید بتوان در نظام سلامت کشور و با عنایت به وجود زمینه های مناسب در بستر برنامه پزشکی خانواده، به آن ها "پرستار خانواده" اطلاق کرد. هزینه اثربخشی بکارگیری این پرستاران در سایر کشورها نشان داده شده و ضروری است که در کشور هم به انجام مطالعاتی در زمینه مزایای بکارگیری چنین افرادی، پرداخته شود.

مدیر کل ارتقا سلامت معاونت پرستاری افزود: در کوریکولوم کنونی کارشناسی پرستاری، دانشجویان، ملزم به گذراندن ۱۰ واحد نظری و کارآموزی سلامت جامعه بوده و رشته پرستاری سلامت جامعه قدمتی بیش از سه دهه در کشور دارد.  

نخستین جلسه کارگروه پرستاری سلامت جامعه با حضور اعضای کارگروه مذکور در روز سه‌شنبه، اول مردادماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

بهداشت و درمان پرستاری رسولی کارگروه پرستاری سلامت جامعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر