کد خبر: 788803 A

نشست مدیران گروه مدیریت خطر و بلایای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درسالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور مدیران و کارشناسان این اداره برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این نشست مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت  درمدیریت کاهش خطر بلایا ضمن اعلام اینکه ایران رتبه ۸ از ۱۰ نمره را در جهان از نظر مخاطرات طبیعی کسب کرده است، گفت: شایع‌ترین مخاطره کشور سیل است که طی سالیان اخیر ۶۱ درصد کل مخاطرات را تشکیل داده است.

محمداسماعیل مطلق افزود: ایران از نظر جمعیت تحت تاثیر مخاطرات طبیعی نیز جزء ده کشور اول دنیاست. به همین دلیل لازم است برنامه‌هایی جهت جلب مشارکت جامعه برای مقابله با مخاطرات طراحی و اجرا شود.

وی ادامه داد: رویکرد نوین جهان تغییر روش از پاسخ به تقویت پیشگیری و آمادگی است و به تنهایی با پاسخ نمی‌توان انتظار توسعه پایدار در کشور داشت.

مطلق بیان داشت: چارچوب بین‌المللی کاهش خطر بلایا برای سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ با هدف پیشگیری از خطرهای جدید و کاهش خطر فعلی بلایا از طریق اجرای ادغام یافته و جامع اقدامات اقتصادی، ساختاری، حقوقی، اجتماعی، سلامتی، فرهنگی، محیطی، فناوری، سیاسی و سازمانی که منجر به پیشگیری و کاهش مواجهه با مخاطرات، آسیب‌پذیری‌ها و افزایش آمادگی برای پاسخ و بازیابی و نهایتا تقویت تاب‌آوری، پیشنهاد شده است.

وی ادامه داد: این سند دارای چهار اولویت درک خطر، تقویت حاکمیت خطر بلایا برای مدیریت خطر بلایا، سرمایه‌گذاری در کاهش خطر بلایا برای درک اولویت تاب‌آوری بلایا، ارتقای آمادگی بلایا برای پاسخ و ساخت بهتر از قبل موثر در بازیابی، بازتوانی و بازسازی می‌باشد.

گفتنی است در ادامه این جلسه در خصوص سامانه برنامه‌ریزی عملیاتی و اهمیت آن، هماهنگی‌های لازم برای گزارش‌دهی بهتر، وب سایت در دست طراحی دفتر مدیریت خطر بلایا، توضیحات ارائه و بحث و تبادل نظر شد. سپس مدیر گروه خطر بلایای استان گلستان درس آموخته های سیل اخیر را بیان کرد و مبحث آموزشی زلزله و نکات کلیدی توسط مدیر گروه مدیریت خطر بلایای سمنان ارائه شد.

سیل بلایای طبیعی محمداسماعیل مطلق مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر