کد خبر: 788599 A

مرکز روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان توضیحاتی را در خصوص خبری مبنی بر قطع آب روستای کشاری به دلیل بدهی ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومانی ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، مرکز روابط عمومی  شرکت آب و فاصلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد: سیستان و بلوچستان با مساحتی بالغ بر ۴/۱۱ درصد  مساحت کل کشور می باشد که ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد ۵۱% جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند که طی سالهای عمر پر برکت انقلاب اسلامی روستاهای آبرسانی شده از ۱۹ روستا به ۲۸۶۸ روستا و جمعیتی بالغ بر ۳۵۷۰۰ نفر به ۱۱۱۵۰۰۰ نفر رسیده است. طی سالهای گذشته بالغ بر ۱۵۰۰۰ کیلومتر عملیات لوله گذاری در روستاها اتمام و شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم در سطح استان ۶۳ درصد می باشد.

در پی حادثه آسیب دیدن دختر بچه ساکن روستای مولا آباد بخش کشاری، ضمن ابراز تاسف از اتفاق رخ داده و آرزوی شفای عاجل برای آن طفل معصوم روابط عمومی شرکت آب وفاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان اظهار نمود روستاهایی که در منطقه کشاری واقع گردیده اند شامل ۹ روستا در قالب یک مجتمع  آبرسانی  روستایی است که منبع تامین آب این روستاها در ۷  کیلومتری روستای مولا آباد (چاه) ( با ۲۲۷ خانوار و ۹۲۸ نفر و ۸۵ اشتراک) قرارگرفته و در سنوات قبل کلیه خطوط عملیات اجرایی (خطوط انتقال و شبکه توزیع) و همچنین سامانه کلریناتور جهت بهداشتی نمودن آب مورد نیاز احداث و هم اکنون کلیه تاسیسات موردنیاز جهت آبرسانی به روستاهای مجتمع مذکور از جمله روستای مولا آباد وارد مدار بهره برداری بوده که مردم شریف منطقه ‌از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند می گردند، با توجه به گزارش برخی از خبرگزاری ها مبنی بر قطع آب به دلیل بدهی ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومانی اهالی روستا، ضمن تکذیب این گزارش تاکنون آب آشامیدنی هیچ روستایی بابت بدهی قطع نشده است. علاوه بر این در حال حاضر با توجه به ایام گرم فصل تابستان و بالا رفتن دمای هوا جهت افزایش ظرفیت تامین آب آشامیدنی ساکنین روستای مولا آباد از تعداد ۲۷ سرویس تانکر آبرسانی سیار باظرفیت ۱۲۰۰۰ لیتر در ماه بصورت سقایی استفاده می گردد.

همچنین اعلام می دارد که علی رغم وجود تاسیسات آب آشامیدنی برای کل مجتمع کشاری متاسفانه برخی از ساکنین نسبت به دریافت اشتراک آب اقدام ننموده اند و آب شرب مورد نیاز آنها از طریق آبرسانی سیار تامین می گردد که درخواست می گردد مردم شریف روستاهای مذکور جهت دریافت انشعاب آب به آبفار سرباز مراجعه کنند.

بخشی از اقدامهای شرکت آب وفاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان برای رفع محرومیت مناطق روستایی استان به شرح زیر می باشد:

در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب روستایی دارای ۱۸ مجتمع بزرگ آبرسانی  روستایی،  جهت آبرسانی ۲۰۲۵ روستا در سطح استان با پیشرفت فیزیکی ۳۵% می باشد که بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان طی سه سال اخیر هزینه گردیده است که در این راستا می توان به مجتمع ۲۶۱ روستایی تلنگ پلان و پیرسهراب شهرستان چابهار و قصرقند با حجم عملیات در دست اجرای ۹۰۳ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و بیش از ۲۱۰۰۰ متر مکعب مخازن ذخیره با اعتبار هزینه شده حدود ۱۷۰ میلیارد تومان و ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی و نیاز اعتباری ۵۰ میلیارد تومان دیگر می باشد.

پروژه ۲۸ روستایی مجتمع بندینی شهرستان کنارک با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد که جمعیت تحت پوشش آن حدود ۷۰۰۰ نفر بوده و دارای حجم عملیاتی شامل ۲۲۵ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع بهمراه  ۲۰۰۰ متر مکعب مخازن ذخیره بوده و اعتبار هزینه شده آن بیش از ۵۰ میلیارد تومان می باشد.

پروژه شاخص اجرا شده دیگر پروژه آبرسانی ۴۱ روستایی غرب و شرق بمپور بوده که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۶۲ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و دارای حجم عملیاتی شامل ۵۶۷ کیلومتر خطوط انتقال شبکه داخلی و  بیش از ۱۱۰۰۰ متر مکعب مخازن دخیره بوده که تا کنون بیش از ۷۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

پروژه ۲۱۳ روستایی زیرمجموعه سد پیشین با حجم عملیاتی در دست اجرای ۱۴۵۰ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و ۴۷۰۰۰ متر مکعب مخازن دخیره که در پایان آب شرب مورد نیاز حدود ۱۴۴۰۰۰ نفر را تامین خواهد کرد این پروژه در حال حاضر حدود ده درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۱۰ میلیارد تومان هزینه شده و جهت اتمام ۴۸۰ میلیارد تومان دیگر نیاز خواهد بود.ضمنا بخشی از عملیات اجرایی پروژه در آینده ای نزدیک از طریق فاینانس اجرا می گردد.

این شرکت طی سنوات اخیر ۵۲۰ پروژه آبرسانی روستایی را در دست اجرا داشته که با این تعداد پروژه سالانه حجم عملیاتی شامل ۸۰۰ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه داخلی و ۲۰۰۰۰ متر مکعب مخازن ذخیره و حدود ۸۰ حلقه چاه آب آشامیدنی حفر نموده و جهت تامین آب شرب جامعه تحت پوشش وارد مدار بهره برداری نموده است.

با مجموعه اقداماتی که طی سنوات گذشته از طریق این شرکت انجام شده شاخص بهره مندی جمعیت روستایی استان به ۶۳ درصد رسیده است که تنها طی دو سال اخیر حدود ۲ درصد شاخص مذکور ارتقا یافته است. همچنین در سال ۱۳۹۷ مقدار ۷۸۴ کیلومتر عملیات اجرایی لوله گذاری ،۲۶ باب مخازن احداث شده باحجم ۴۱۲۵۰ متر مکعی و ۸۷ حلقه حفر و تجهیز چاه انجام شده است.

در پایان یادآور می گردد این شرکت تعداد ۲۸ مجتمع شاخص آبرسانی دیگر را نیز در دست مطالعه داشته که  از این تعداد ۱۰ مجتمع  تکمیل و آماده اجرای تاسیسات می باشد و تعداد ۱۸ مجتمع مطالعاتی باقی مانده در دستور کار این شرکت است.

روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر