کد خبر: 788379 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از ارتقاء منطقه کاوه ده در شهرستان فیروزکوه با مساحتی در حدود ۹۰ هزار هکتار از منطقه شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده خبر داد.

به گزارش ایلنا، کیومرث کلانتری با اشاره به اینکه منطقه شکار ممنوع کاوه‌ده یکی از بهترین مناطق طبیعی کشور بوده و حدود ۲۷ سال تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است ، گفت: محدوده کاوه ده ۱۸ سال در نوبت اضافه شدن به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست است و بیش از چهل درصد حیات وحش استان تهران را در خود جای داده و کریدور بسیار مهمی برای مهاجرت حیات وحش مابین استان های مازندران، تهران و سمنان به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این منطقه واقع در جنوب شهرستان فیروزکوه و از سال ۱۳۷۰ به منظور کنترل شکار و صید تحت نظر استان تهران بوده است، افزود: برای اولین بار در سال ۸۱ بعنوان منطقه شکار ممنوع معرفی و در سال ۸۸ نیز مورد تمدید قرارگرفت و خوشبختانه با پیگیری های اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست  به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافت.

کلانتری با اشاره به اینکه پوشش گیاهی منطقه تحت تأثیر وضعیت آب و هوایی  به دلیل اکوتون بودن که بین منطقه خزری، البرز مرکزی و فون صحرایی قرار داشته از تنوع گیاهی قابل توجهی برخوردار است، اظهار داشت: مهره داران این منطقه نیز به دلیل تلاقی دو منطقه جانوری خزری و البرز مرکزی دارای تنوع زیستی بالا و با اهمیتی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه به دلایل ارتقاء این محدوده به منطقه حفاظت شده اشاره داشت و گفت: این منطقه به دلیل اینکه چندین بار به عنوان منطقه شکار ممنوع تمدید گردیده، در طی سالیان اخیر با حفاظتی که از آن صورت پذیرفته از پتانسیل های قوی از جمعیت های قوچ و میش استان  برخوردار بوده و می تواند به عنوان منبع پشتیبانی برای سایر زیستگاههایی که در سطح استان و استان های مجاور در حال حاضر به دلیل تعارضات و فعالیتهای انسانی دچار مشکلات متعددی گردیده اند قلمداد شود.

وی ادامه داد: از طرفی با توجه به اینکه این محدوده همجوار با استان مازندران و سمنان است به عنوان کریدور حمایتی، تبادل جمعیت قوچ و میش البرز مرکزی را بین سه استان مازندران، سمنان و تهران به عهده دارد و مورد حمایت قرار می دهد.

کلانتری با بیان اینکه از سویی دیگر با توجه به آخرین برآورد جمعیتی سمداران ۷۷۱۶ رأس مورد تخمین قرار گرفته که بیانگر پتانسیل بالای این منطقه می باشد، تصریح کرد: همچنین افزایش پشتوانه حفاظتی از گونه های ارزشمند جانوری مانند پلنگ، خرس قهوه ای، قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، روباه ترکمنی از پستانداران و افعی البرزی و دماوندی از خزندگان، کبک دری و هما از پرندگان و قزل آلای خال قرمز از ماهیان که در سطوح ملی و بین المللی در حال حاضر در طبقه بندی تهدید و در معرض خطر انقراض ملی می باشند از جمله دیگر دلایل ارتقاء این منطقه است.

وی  خاطرنشان کرد: مشاهده مکرر و برآورد جمعیتی پلنگ در این منطقه با استفاده از روش های دوربین تله ای، نشان از پراکنش و تراکم بالایی از این جانور در سطح استان بوده که می طلبد مورد حفاظت مناسب قرار گیرد.

کلانتری گفت: این منطقه درحال حاضر دارای ٢پاسگاه محیط بانی است که با شرایط جدید باید حداقل ٢ پاسگاه محیط بانی دیگر نیز به ان افزوده شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در شهرستان فیروزکوه حافظ حقوق مردم است، افزود: حفاظت محیط زیست با منافع قانونی مردم در تقابل نبوده و حقوق قانونی کلیه ذینفعان محلی نیز مورد احترام خواهد بود.

کیومرث کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر