کد خبر: 788275 A

نظری:

عضو شورای شهر تهران گفت: چرا سیستم‌های به‌روز اطفا و هشدار حریق در ساختمان‌های میدان حسن آباد نصب نشد و نظارت لازم توسط شهرداری صورت نگرفت؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت نظری در تذکری در یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر تهران به آتش سوزی میدان حسن آباد اشاره کرد و گفت: پیشینه این میدان و ارزش میراثی و معنوی آن برکسی پوشیده نیست و باتوجه به اینکه در روزهای اخیر زیاد در این مورد صحبت شده، من از شرح آن صرف نظر می‌کنم. اما ابهاماتی درباره این حادثه وجود دارد که لازم است مسئولان مرتبط در شهرداری و نیز دیگر مسئولان نسبت به آن پاسخگو باشند.

وی با انتقاد از این موضوع که چرا یک بنای تاریخی که به ثبت ملی رسیده و جزو آثار فاخر ملی و بخشی از هویت شهری است باید به محل فروش ابزار یراق تبدیل شود افزود: چرا سیستم‌های به‌روز اطفا و هشدار حریق در این ساختمان‌ها نصب نشده بود و نظارت لازم توسط شهرداری صورت نگرفت؟ شهرداری تهران باید با هماهنگی اتاق اصناف و دیگر متولیان امر، نسبت به تغییر کاربری‌های نامتجانس در بافت تاریخی و فرهنگی اقدام کند.

نظری در ادامه با اشاره به اینکه ابهامی برای شهروندان وجود دارد و آن این است که چرا میزان تخریب باتوجه به نزدیکی ایستگاه آتش‌نشانی است. آتش‌سوزی در ضلع شمال غربی میدان حسن آباد رخ داد و در مجاورت محل حریق، یعنی دیوار به دیوار این ساختمان، ایستگاه شماره یک آتش نشانی قرار گرفته است. برای بسیاری از مردم این سوال مطرح شده که آیا آتش نشانی دیر برای اطفای حریق وارد عمل شده یا شدت توسعه حریق در دقایق اولیه بسیار بالا بوده است؟ یا این پرسش مهم که اگر آتش در بافت تاریخی بازار به جان اماکن و ابنیه بیافتد، آیا سازمان آتش‌نشانی می‌تواند با این ابزار و امکانات آن را مهار و اطفاء کند؟

وی در ادامه از مدیرعامل آتش نشانی درخواست کرد که مستندات خود را ارائه دهد و به علاوه از آتش نشانان حاضر در محل حریق تشکر کرد.

نطری در ادامه افزود: لازم است که آموزش‌ها و امکانات تخصصی لازم برای اطفای حریق در اماکن تاریخی و دارای ارزش ملی و میراثی به آتش نشانان و امدادگران ارائه شود. چون گاهی نحوه خاموش کردن آتش، خود ممکن است به بناهای با ارزش آسیب بیشتری وارد کند. مثلا در همین موضوع، پرسش مطرح می‌شود که آیا بهتر نبود به جای آب، از کف برای خاموش کردن آتش استفاده شود تا احتمال ریزش ساختمان به واسطه سنگین شدن بنا، کمتر شود؟

نظری تذکر دوم خود را به نمایشگاه الکامپ اختصاص داد و گفت: حتما تذکر همکار گرامی‌ام سرکار خانم نژادبهرام درباره برگزاری نمایشگاه الکامپ در محل فعلی نمایشگاه بین المللی تهران واقع در خیابان سئول تذکری را به یاد دارید. اما متاسفانه این نمایشگاه بدون توجه به تذکرها برگزار شد.

وی در ادامه اظهار داشت: در جریان این برگزاری، شهرداری علاوه بر بی‌توجهی صریح به مصوبه شورا، اقدامی انجام داد که فراتر از بی‌توجهی و به منزله دهن کجی به مصوبات شورای شهر تهران است. متاسفانه درمحلی که نباید چنین نمایشگاهی برگزار شود، نه‌تنها شهرداری نسبت به برگزای نمایشگاه مخالفت نکرده، بلکه سازمان فاوای شهرداری تهران نیز اقدام به برپایی غرفه در این نمایشگاه کرده است.

نظری با بیان اینکه شهرداری تهران باید پاسخ این بی توجهی به مصوبه شورای شهر تهران را بدهد افزود: اگر بناست نمایشگاه‌های پرمخاطب همچنان در سایت نمایشگاهی سئول برگزار شود، دلیل این همه هزینه‌کرد در مجموعه شهرآفتاب چیست؟ نمی‌شود هم پول مردم را صرف ساخت نمایشگاه در شهر آفتاب کرد و هم وقت مردم را در ترافیک سنگین معابر اطراف نمایشگاه بین‌المللی تهران هدر دارد.

 نظری در انتها با توجه به  گرمای هوا و افزایش مصرف برق، از مردم تهران دعوت کرد در مصرف برق به خصوص در ساعات پیک صرفه جویی کنند.

عضو شورای شهر حجت نظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر