کد خبر: 788164 A

حسین نقاشی:

عضو کمیسیون نامگذاری شورای‌شهر تهران بر تداوم سنت نامگذاری مشاهیر، بزرگان فرهنگ و هنر ایران بر خیابان‌های شهر تهران تاکید کرد و این اقدام را در راستای سپاس‌گزاری، انسجام اجتماعی و تقویت هویت ملی دانست.

به گزارش ایلنا، حسین نقاشی عضو کمیسیون نامگذاری و معاونت ارتباطات و بین الملل شورای‌شهر تهران در گفت  گوی با رادیو فرهنگ با اشاره به تداوم سنت نامگذاری مشاهیر و بزرگان فرهنگ و هنر ایران بر خیابان‌های شهر تهران از این اقدام به عنوان یک اقدام اخلاقی و همگرایانه در راستای انسجام اجتماعی و اعتلای هویت ملی نام برد و تصریح کرد: نام‌گذاری‌های اخیری که از سوی کمیسیون نامگذاری شورا صورت گرفته است در راستای  پاسداشت مشاهیر و بزرگانی از عرصه‌های فرهنگ و هنر، سیاست و اجتماع،  قهرمانان ملی که در دفاع از مسائل  آیینی و سرزمین سال‌ها تلاش و فداکاری کردند و از زندگیشان برای اعتلای ایران گذاشتند بوده است.

نقاشی با تاکید بر اینکه این اقدام دو وجه اخلاقی و همبستگی ملی را هدف قرار داده، گفت: بخش اخلاقی این اقدام به گونه‌ای سپاسگذاری از این عزیزان را در بر دارد که به نظر من به این ختم نمی‌شود چراکه در وجه همگرایی و همبستگی ملی و اجتماعی این اقدام حول یک محور مشترک، ملتی را کنار هم قرار می‌دهد که وحدت ملی را پررنگ تر از قبل به نمایش می‌گذارد.

ملتی که از پیشینه فرهنگی و تولیدات مادی و معنوی فرهنگی و ادبیاتشان بی اطلاع باشند بسیار آسیب پذیر خواهند بود

عضو کمیسیون نام‌گذاری شورای‌شهر تهران تصریح کرد: به هر حال بزرگانی در گذشته همچون حافظ و سعدی و مولوی تا امروز و افرای همچون هوشنگ ابتهاج و سپانلو و دیگرانی که در عرصه‌های فرهنگ و هنر ما تلاش کردند  فرهنگ ایران را ساخته اند که به موجب آن یک هویت مشترک فرهنگی و ملی شکل گرفته است. برهمین اساس ملتی که یک پیشینه خالی و ضعیفی داشته باشد و یا مردمان آن از پیشینه فرهنگی و تولیدات مادی و معنوی فرهنگی و ادبیات‌شان بی‌اطلاع باشند بسیار آسیب‌پذیر خواهند بود و همبستگی و هویت مشترک بینشان شکل نخواهد گرفت و درمقابل هجمه فرهنگ های رقیب به شدت آسیب پذیر خواهند بود.

وی ادامه داد: بر همین اساس هدف شورای پنجم تهران که بر گرفته از آرای میلیونی شهروندان تهرانی بود با این نگاه و خواستگاه فرهنگی اقدام به نامگذاری معابر شهر به نام اهالی ادب و فرهنگ و هنر و سایر عرصه‌های در برگیرنده اجتماع کرده است. هدف اصلی وجه اخلاقی که همان سپاس‌گذاری از بزرگان و نیز وجه همبستگی و تقویت وحدت و انسجام ملی که عملگرایانه‌تر است را در نظر داشته‌اند که می‌تواند حول یک محور مشترک که زبان فارسی و یا موسیقی و فرهنگ اصیل ایرانی  است، در همه این موارد "ایران" محوریت و نقطه مشترک است.

معاون  ارتباطات و بین الملل شورای‌شهر تهران در پاسخ به اینکه چه شد نام‌گذاری ادبا و شعرا در این دوره  به آن پرداخته شد گفت: کمیسیون نامگذاری و به خصوص رییس کمیسیون دکتر حق‌شناس که از اهالی فرهنگ و رسانه هم هستند در بررسی‌ها و با برگزاری جلساتی با اهالی هنر و ادب و فرهنگ و نهادهای مدنی مانند انجمن شعرا، سینماگران، خوشنویسان و ... و افراد برجسته به این جمع بندی رسیدند که نام‌گذاری‌ها در شکل عینی تر پیرامون پاسداشت اهالی ادب و فرهنگ و هنر و البته سایر عرصه‌های در برگیرنده اجتماعی شکل بگیرد و با مکاتبات و پیگیری های که انجمن شاعران ایران داشته است نام‌گذاری اهالی شعر و ادب صورت گرفت. که این نام گذاری ها هم بر اساس خواسته این انجمن و پیشنهاداتی که مطرح بود در محل انجمن و خیابان‌های پیرامون آن که نمادی برای شعر و ادب و فرهنگ ایران باشد شکل گرفت.

وی در پاسخ به اینکه چرا نام‌گذاری‌ها معطوف به مناطق شمالی شهر است و کمتر در مناطق جنوب و مرکزی شهر اتفاق افتاده، گفت: خانه شاعران را از این جهت در نظر گرفتیم که چون محوریت نمادین برای شاعران دارد و از این جهت نام تمامی شاعران در همان خیابان نام گذاری شده و گرنه در بحث نام‌گذاری بالا و پایین شهر اصلا معنا ندارد کما اینکه در نام‌گذاری هنرمندان مبنا خیابان و محل نزدیک محل کار یا سکونت این عزیزان در نظر گرفته شده است.

نقاشی یادآورشد: از جمله اقدامات دیگر این دوره شورا در نام گذاری‌ها، نام‌گذاری معابر شهر به نام اهالی هنرو فرهنگ در قید حیاتشان بود که به گونه‌ای هم سنت شکنی کرده و مبنای نام‌گذاری پیشین که بعد از فوت این عزیزان بود را تغییر دادیم.  البته نام‌گذاری با نام بزرگان و مشاهیر عرصه ادب و فرهنگ ادامه خواهد داشت و این حجم و گستره از نام گذاری مشاهیر فرهنگ و هنرو ادب ایران برمعابر تهران در دوره اخیر شورای شهر، کم نظیر است.

شورای شهر تهران حسین نقاشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر