کد خبر: 788091 A

وزیر بهداشت:

سعید نمکی در نشست با اعضای هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد)، اظهار کرد: سعی ما بر حمایت بیشتر از حوزه تحقیقات و طرح های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی است.

به گزارش ایلنا،سعید نمکی در نشست با اعضای هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد)، اظهار کرد: تحقیقات در تمام دنیا عاملی مهم در افزایش توان ملی و تاب آوری اقتصادی محسوب می‌شود. 

وزیر بهداشت افزود: براساس گزارش، NSF (بنیاد ملی علوم آمریکا)، در طی سال های اخیر، کشور چین در حوزه تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و علت این پیشرفت، آن است که چینی ها در شرایط سخت اقتصادی‌شان، بر طرح های پِژوهشی سرمایه‌گذاری کرده اند، یعنی کشورهای هوشمند در شرایط سخت و مشکلات عدیده اقتصادی، بودجه پِژوهش را افزایش داده‌اند. درحال حاضر، سه چهارم بودجه پژوهی دنیا توسط ۸ کشور تامین می‌شود؛ آمریکا، چین، کره جنوبی، هند و چند کشور اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس  از جمله این کشورها هستند. در سال گذشته، چین ۳۲ درصد، کره جنوبی ۱۸ درصد و آمریکا نیز ۹ درصد بودجه‌های پژوهشی خود را افزایش داده‌اند.

نمکی افزود: بودجه پژوهشی آمریکا بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، سالانه به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده که دو سوم آن را بخش خصوصی تقبل کرده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه صرف بودجه در بخش پژوهش، سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، تصریح کرد: تئودور شولتز در سال ۱۹۶۰رییس انجمن اقتصاد آمریکا بود، به گفته وی، "پولی که کشورها در حوزه آموزش و پرورش صرف می کنند، سرمایه‌گذاری است، هزینه نیست، اما به شرط آن که چندسال بعد بتوان این سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ملی کشور ازریابی کرد."

نمکی با بیان اینکه تعیین اولویت‌های پژوهشی ضروری است، عنوان کرد: قبل از تعیین اولویت‌ها، باید تخلف و فساد را از بخش پژوهش دور کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: درست است که تولید مقالات علمی خوب بوده و در ارتقای رنکینگ‌ها موثر است  اما باید سعی شود که مقالات علمی به محصولات علمی تبدیل شود. یعنی زمانیکه یک نوع از سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم؛ در اقتصاد ملی موثر خواهد بود. 

افزایش ۷۰ درصدی بودجه شرکت‌های دانش‌بنیان

دکتر نمکی تاکید کرد: در سال گذشته در سازمان برنامه و بودجه، سعی ما براین بود که بودجه ۹۸ شرکت‌های دانش بنیان را ۷۰ درصد افزایش دهیم و در این خصوص پافشاری کردیم تا این اقدام انجام شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: برای کشوری مانند ایران که در حوزه تحقیقات علوم پزشکی در سطح بین‌المللی از رتبه ۲۰ به ۱۶ ارتقا پیدا می کند، باید بودجه های بیشتری صرف شود. بنابراین سعی ما بر حمایت بیشتر از حوزه تحقیقات و طرح های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی است.

شرکت‌های دانش بنیان سعید نمکی نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر