کد خبر: 785823 A

رییس سازمان حج و زیارت:

رییس سازمان حج و زیارت پس از بازدید از درمانگاههای زائران ایرانی در مدینه منوره، وضعیت حجاج را بهتر از آن چیزی توصیف کرد که کارشناسان، پیش بینی کرده بودند.

به گزارش ایلنا، علی‌رضا رشیدیان که در حاشیه  بازدید از سه درمانگاه ایران در مدینه منوره با خبرنگاران سخن می گفت، اظهارداشت:«با وجود آنکه به دلیل گرمای هوا و سن بالای زائرین، مقداری نگرانی داشتیم اما الآن که شرایط درمانگاهها و مراجعات به آنها را بررسی کردیم، دیدیم وضعیت حجاج ایرانی بهتر از آن چیزی است که پیش بینی کرده بودیم.»

وی افزود: این شرایط، جای شکر خداوند و قدردانی از کادر درمانی و زائران بابت ارایه و رعایت توصیه های پزشکی دارد.

میانگین سنی حجاج ایرانی در سال جاری ۵۶ سال است و ۵۳ درصد از مجموع ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر آنان را زنان تشکیل می دهند.

رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: داروها و تجهیزات پزشکی درمانگاههای ایران در مکه و مدینه بموقع ترخیص شده است، پزشکان و کادر درمانی در محل فعالیت خود مستقر هستند و در همه درمانگاهها، کادر پزشکی اعم از زن و مرد به ارایه خدمت مشغولند.

وی با بیان اینکه گزارش های کارشناسی و اظهارات زائران مراجعه کننده از شرایط درمانگاهها، مثبت بود، گفت: الحمدالله، همه از خدمات بهداشتی و درمانی ارایه شده، راضی بودند .

رشیدیان افزود: امیدواریم با تداوم این خدمات در مکه و بویژه ایام تشریق، شرایط مناسبی را برای زائران که میانگین سنی بالایی دارند و در گرمای هوا قرار است مناسک حج را انجام دهند، فراهم کنیم.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای انجام حج، داشتن استطاعت جسمی در کنار استطاعت مالی، از شرایط مهم وجوب آن است، گفت: برای اطمینان از استطاعت جسمی زائران، قبل از سفر، معاینات لازم، واکسیناسیون و آموزشهای بهداشتی در ایران انجام        می شود.

وی افزود: علاوه بر آن، با توجه به آسیب شناسی که هر سال از خدمات هیات پزشکی انجام می شود، تلاش بسیاری صورت گرفت تا امسال کاستی های این حوزه برطرف شود.

رشیدیان، ایجاد سه درمانگاه با امکانات مناسب در نقاط مختلف استقرار زائران در مدینه، ایجاد یک بیمارستان مجهز و راه اندازی درمانگاههای متعدد در مکه و نیز، پیش بینی خدمات موردنیاز درمانی در مشاعر مقدسه را از جمله اقدامات سازمان حج و زیارت در حوزه بهداشت و درمان در سال جاری برشمرد.

از روز دوشنبه – ۱۷ تیرماه- تاکنون بیش از ۱۳ هزار زائر ایرانی برای زیارت و انجام مناسک حج وارد مدینه منوره شده اند.

ورود زائران مدینه قبل به مکه مکرمه نیز از امروز آغاز شده است.

قرار است در مجموع بیش از ۸۶ هزار زائر ایرانی در سال جاری در مناسک حج تمتع شرکت کنند.

رییس سازمان حج و زیارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر